Zdrowa i piękna cera jest naszą wizytówką. Miliony kobiet, a w ostatnich latach coraz częściej również mężczyzn, stara się zachować piękny, młody wygląd skóry. Coraz częściej inwestujemy w profesjonalne kosmetyki pielęgnacyjne oraz chętnie korzystamy z usług gabinetów medycyny estetycznej.
Ponadto, coraz większa część społeczeństwa jest świadoma, że na wygląd cery ma wpływ dieta, która może znacznie poprawić lub pogorszyć jej stan, a także aktywność fizyczna. Badania wykazały, że nasza skóra czerpie wiele korzyści z uprawiania sportu. Dzięki aktywności fizycznej skóra m.in nabiera zdrowego blasku, pozbywa się toksyn i wolnych rodników.
Sposobów na zachowanie dobrego stanu skóry wiele. Gabinety medycyny estetycznej w swojej ofercie zawierają szeroką gamę zabiegów, które pomogą nam uporać się z pierwszymi oznakami starzenia, trądzikiem czy innymi problemami skórnymi.
Zabiegi o charakterze złuszczającym są znane od bardzo dawna. Wśród wielu wartych uwagi zabiegów na szczególną uwagę zasługuje mikrodermabrazja. Jest to zabieg polegający na usunięciu warstwy rogowej naskórka.
Jego atutem jest nie tylko nowoczesna technologia, ale również atrakcyjna cena mikrodermabrazji. Dlaczego warto skorzystać z mikrodermabracji? Jakie przynosi rezultaty? Jakie są wskazania do zabiegu? Na te pytania oraz wiele innych odpowiedź znajdziecie w tym artykule.
Na czym polega zabieg oraz jakie daje efekty?
Mikrodermabrazja to proces, którego celem jest usunięcie rogowaciejących, martwych komórek naskórka. Ma to ogromne znaczenie dla wyglądu skóry, aby regularnie pozbywać się najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Podczas zabiegu używa się różnego rodzaju głowic, których zadaniem jest jednoczesne złuszczanie oraz zasysanie martwych komórek naskórka.
Pierwsza faza zabiegu polega na dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy. W ten sposób pozbywamy się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum czy potu. Następnie osoba przeprowadzająca zabieg – kosmetolog lub doktor – przykłada skóry twarzy głowicę, która złuszcza i zasysa martwe komórki. Intensywność złuszczania jest w pełni kontrolowana podczas zabiegu. Oznacza to, że zabieg jest bezinwazyjny i nie ma konieczności rekonwalescencji po nim.
Rodzaje mikrodermabrazji
Możemy wyróżnić kilka rodzajów mikrodermabrazji. Różnią się między sobą m.in sposobem usuwania warstwy rogowej naskórka. Najbardziej popularne typy mikrodermabrazji zostały umówione poniżej.
Mikrodermabrazja diamentowa
Ścieranie naskórka następuje za pomocą profesjonalnych, diamentowych głowic. Podczas zabiegu używa się syntetycznych lub naturalnych diamentów. Głowica zasysa skórę, powodując jej ścieranie.
Mikrodermabrazja wodno – tlenowa
Mikrodermabrazja wodno – tlenowa znana jest również jako oxybrazja. Polega ona na złuszczeniu martwej warstwy naskórka za pomocą głowicy, która jednocześnie emituje tlen i sól fizjologiczną. Warto zaznaczyć, że oxybrazja należy do zabiegów wskazanych dla właścicieli skóry wrażliwej czy naczynkowej.
Mikrodermabrazja korundowa
Ten rodzaj mikrodermabrazji polega na zastosowaniu kryształków korundu, czyli niczego innego jak zmikronizowanych cząstek tlenku glinu. Złuszczanie wierzchnich warstw naskórka następuje za sprawą urządzenia, które wypycha kryształki i jednocześnie zasysa martwy naskórek. Stosowanie tej metody mikrodermabrazji prowadzi do poprawy nawilżenia oraz elastyczności skóry.
Mikrodermabrazja laserowa
Podczas wykonywania zabiegu mikrodermabrazji metodą laserową zachodzi precyzyjna mikroablacja naskórka. Zastosowany laser ablacyjny warstwowo złuszcza martwy naskórek. Emitowane z głowicy lasera promieniowanie dzieli się na setki małych strumieni, które wnikają do głębokich warstw skóry (nawet powyżej 2 mm). Do wykonania zabiegu służy mikrodermabrazja sprzęt Medika.
Jakie są wskazania do wykonania mikrodermabrazji?
Zabieg mikrodermabrazji został stworzony z myślą o osobach, których dotyczy problem:
- przebarwień starczych lub słonecznych
- zmarszczek i oznak starzenia się skóry
- rozszerzonych porów
- zmniejszenia elastyczności skóry
- nierównego kolorytu cery
- zanieczyszczonej skóry
- szorstkiego i rogowaciejącego naskórka
- pozbawionej witalności skóry
Kto nie powinien wykonywać zabiegu mikrodermabrazji i dlaczego?
Wśród przeciwwskazań do wykonania złuszczenia martwych komórek naskórka za pomocą mikrodermabrazji możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych:
- skóra naczynkowa
- aktywny trądzik lub trądzik różowaty
- brodawki wirusowe, opryszczka oraz inne infekcje skórne
- stany zapalne skóry
- włókniaki, znamiona
- nowotwór skóry
- naczyniaki jamiste
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew
- naczyniaki jamiste
Eksperci zalecają, aby osoby z wrażliwą i delikatną cerą przed wykonaniem mikrodermabrazji wykonały badanie skóry twarzy. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się tendencją do powstawania przebarwień. Należy pamiętać, że złuszczenie skóry za pomocą diamentowej głowicy może zaostrzyć stany zapalne skóry oraz trądzik różowaty.
Zabieg należy również przełożyć w przypadku zaczerwienienia skóry spowodowanego np. oparzeniem słonecznym. Zanim zdecydujemy się na zabieg musimy dokładnie zapoznać się z jego ograniczeniami. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, że mikrodermabrazja nie jest cudownym remedium na każdego rodzaju schorzenia oraz problemy skórne.
W pewnych przypadkach konieczna jest diagnoza i specjalistyczne leczenie. Warto zaznaczyć, że przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu nie jest ciąża. Po mikrodermaprazji zalecane jest używanie ochrony przeciwsłonecznej.
Mikrodermabrazja w domu – czy można wykonać ją samodzielnie?
Decydując się na wykonanie zabiegu w zaciszu domowym należy przede wszystkim zaopatrzyć się w profesjonalne, sprawdzone urządzenie do mikrodermabrazji. Urządzenia służące złuszczaniu martwego naskórka w domu są powszechnie dostępne i obecnie zyskują na popularności.
Ich cena zależy od wielu parametrów i wynosi od 300 do ok. 600 zł. W zdecydowanej większości urządzeń zastosowano głowice diamentowe. Urządzenia charakteryzują się różnymi trybami pracy, regulacją intensywności złuszczania czy trybem pulsacyjnym.
Podczas wykonywania zabiegu w domu należy pamiętać o trzech, stosowanych również w gabinetach medycyny estetycznej. etapach zabiegu. Są to: przygotowanie oraz oczyszczenie skóry przed mikrodermabrazją, zabieg oraz pielęgnacja pozabiegowa.
Atutem wykonywania zabiegu w domu jest jego koszt. Cena mikrodermabrazji wykonanej w domu ogranicza się do jednorazowego zakupu urządzenia oraz kosmetyków pielęgnacyjnych.
Mikrodermabrazja – cena zabiegu w gabinetach medycyny estetycznej
Można założyć, że cena mikrodermabrazji wynosi od 20 do 200 zł. Koszt zabiegu jest zależny od lokalizacji i renomy gabinetu, w którym jest wykonywany oraz od zastosowanego urządzenia.