Sprzęt do liposukcji (lipolizy) przeznaczony jest do niechirurgicznego usuwania tkanki tłuszczowej. Jest on podzielony na urządzenia ultradźwiękowe, laser, częstotliwości radiowe, liposukcji strumieniem wody i kriolipolizy, w zależności od zastosowanej technologii. Z reguły zabieg liposukcji wykonywany jest miejscowo, na najbardziej problematycznych częściach ciała: pośladkach, udach, brzuchu, rękach, bokach. Rozszczepione komórki tłuszczowe są wydalane fizjologicznie (przez krwiobieg, przepływ limfy, nerki i jelita), a nie przez odsysanie. Dla pacjenta, w przeciwieństwie do tradycyjnej liposukcji chirurgicznej, jest to bezbolesna procedura wykonywana bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym.
Sprzęt do liposukcji ultradźwiękowej wykorzystuje dwie działające technologie: ultradźwięki i promieniowanie podczerwone. Technologia ultradźwiękowa (zewnętrzna ultradźwiękowa liposukcja wspomagana) polega na zastosowaniu skupionej fali ultradźwiękowej na powierzchni skóry podczas zabiegu kosmetologicznego. Promieniowanie podczerwone ogrzewa tkanki i wzmacnia efekt działania ultradźwięków. Z powodu ogrzewania tkanka tłuszczowa staje się płynna, a fala ultradźwiękowa wnika głębiej.
Za pomocą ultradźwięków o określonej częstotliwości tkanki tłuszczowe obkurczają się, zostaje uzyskany efekt wibracji tkanek skóry i masażu wewnątrzkomórkowego. Uwolniona energia sprzyja niszczeniu błon komórek tłuszczowych i uwalnianiu wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu do przestrzeni międzykomórkowej, które są następnie wydalane przez układ limfatyczny naczyń krwionośnych do wątroby i podlegają procesowi metabolicznemu.
Podczas zabiegu sprzętem do liposukcji stosuje się ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości i mocy wyjściowej (głowica UD - 50 W, głowica IR - 35 W), długość fali IR (podczerwień) od 880 nm do 960 nm, co powoduje uszkodzenia w tkankach. Taka moc może prowadzić do selektywnego uszkodzenia błon komórkowych tkanki tłuszczowej i usuwania nagromadzonego w nich tłuszczu.
Sprzęt do liposukcji nieinwazyjnej pozwala usunąć nadmiar tłuszczu z poszczególnych części ciała oraz wyeliminować cellulit. Ta procedura jest wskazana w przypadku lokalnej otyłości lub w celu usunięcia złogów tłuszczu z tak zwanych obszarów problemowych, z których trudno jest pozbyć się tkanki tłuszczowej przy użyciu innych metod, takich jak ćwiczenia lub dieta. Liposukcja ultradźwiękowa nie ma wielu skutków ubocznych, które mogą wystąpić po klasycznej liposukcji. Wpływa tylko na tkankę tłuszczową, nie uszkadzając skóry.
Sprzęt do liposukcji ultradźwiękowej jest wyposażony w 2 głowice: ultradźwiękową i podczerwień. Połączone zastosowanie ultradźwięków i promieniowania podczerwonego pozwala osiągnąć optymalne wyniki zabiegu i zwiększyć jego skuteczność. Celem głowicy na podczerwień jest podgrzewanie tkanek i wzmocnienie działania głowicy ultradźwiękowej.
Lipolaser to najnowsze osiągnięcie w walce z tkanką tłuszczową i cellulitem. Ten sprzęt do liposukcji, wykorzystuje diodę laserową do zmniejszenia tkanki tłuszczowej z wykorzystaniem promieniowania laserowego o odpowiedniej częstotliwości 650 MW. Lipolaser to zimna dioda laserowa, której skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach. Jego innowacja polega na zastosowaniu promieniowania podczerwonego o długości 940 nm, co powoduje biostymulację naturalnych procesów metabolicznych.
W wyniku ekspozycji na lipolaser dochodzi do lipolizy, biochemicznej reakcji rozpadu tkanki tłuszczowej (trójglicerydów) na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Usunięta w ten sposób tkanka tłuszczowa jest transportowana przez układ limfatyczny i przekształcana w energię. Lipolaser działa tylko na tkankę tłuszczową, nie uszkadzając sąsiadujących tkanek i naczyń krwionośnych. Urządzenie nie niszczy błon komórek tłuszczowych, ale jedynie w znaczący i kontrolowany sposób zmniejsza ich zawartość i objętość. Należy zauważyć, że zabieg z wykorzystaniem sprzętu do liposukcji jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i nie wiąże się z nim ryzyko związane ze znieczuleniem, nie pozostawia blizn na skórze. Skóra pod wpływem promieni skurczy się i nie ma potrzeby bandażowania.
Aby ułatwić i przyspieszyć konwersję produktów lipolizy, zaleca się liposukcję ultradźwiękową i lipolaser w połączeniu z innymi procedurami poprawiającymi drenaż limfatyczny: dermomasaż, mezoterapia bezigłowa. Wyposażając salon medycyny estetycznej w sprzęt do liposukcji, warto skorzystać z oferty producenta takich urządzeń. Urządzenia wielofunkcyjne (kombajny kosmetyczne) firmy Medika z linii Premium i Basic posiadają wiele funkcji, wśród których dostępna jest liposukcja ultradźwiękowa i lipolaser duo. Kupując jedno urządzenie można uzyskać dostęp do 10 modułów i 18 nowatorskich technologii. Mogłeś do nas trafić szukając: liposukcja ultradźwiękowa, liposukcji ultradźwiękowej, kombajn kosmetyczny, nadmiaru tkanki tłuszczowej, zabiegu liposukcji, fale radiowe.