Jak leczyć pocenie się dłoni i stóp?

логотип medika
Medika
12/11/2019
-
5
хв
логотип medikaJak leczyć pocenie się dłoni i stóp?

Nadpotliwość to zjawisko polegające na nadmiernym wydzielaniu potu. Chociaż przypadłość sama w sobie nie oznacza poważnej choroby, nadpotliwość może zdecydowanie obniżyć jakość naszego życia.

Mimo, że pocenie to naturalny mechanizm radzenia sobie ze zmianami temperatury, nadmierne wydzielanie potu nie jest zjawiskiem normalnym i stanowi zaburzenie. W jaki sposób możemy leczyć nadpotliwość i z jakich zabiegów kosmetologicznych warto skorzystać?

видалення татуювання лазером

Istotne funkcje potu

Pot jest bezbarwnym roztworem soli, który zawiera szereg różnych związków chemicznych, takich jak mocznik, kwas mlekowy, węglowodany, związki mineralne czy tłuszcze. Wytwarzanie potu odbywa się w gruczołach potowych.

W zależności od sposobu odżywiania, gospodarki hormonalnej lub klimatu, skład potu może się nieco różnić. Roztwór ten sam w sobie nie cechuje się nieprzyjemnym zapachem, jednak pojawia się on w zetknięciu z obecnymi na skórze bakteriami.

Nadpotliwość obserwowana jest najczęściej na pachach, dłoniach i stopach, ponieważ to właśnie na tych obszarach znajduje się najwięcej gruczołów potowych.

Pot pełni ważną rolę, szczególnie w procesie termoregulacji, czyli utrzymywania stałej temperatury ciała. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza mózg wysyła informację do gruczołów wydzielających pot, aby zintensyfikowały swoją pracę.

jonoforeza

Podobna sytuacja dotyczy wzmożonego wysiłku fizycznego. W obu przypadkach temperatura ciała musi zostać schłodzona. Pot spełnia tę funkcję i jest to proces jak najbardziej naturalny.

Intensywne wydzielanie potu następuje również w przypadku silnych emocji lub stresu.

Pot ułatwia również pozbycie się pewnych szkodliwych, zbędnych substancji, a nawet przyjmowanych leków. Ponadto wraz z naturalnym łojem skóry tworzą ochronną warstwę. Ma ona na celu zabezpieczać skórę przed wchłanianiem toksycznych substancji i mikroorganizmów.

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość jest efektem wzmożonej, nieprawidłowej pracy gruczołów potowych. Pot wydzielany jest w ilościach, które przekraczają rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu.

Oprócz negatywnego wpływu na jakość życia, nadpotliwość powoduje również szereg innych niekorzystnych skutków. Między innymi przyczynia się do nadmiernej utraty cennych płynów, co może skutkować niedoborami sodu i potasu.

Problem nadpotliwości dotyczy około trzech procent populacji, chociaż szacuje się, że liczba ta może być większa. Na nadmierną potliwość skarżą się w równym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Problem rzadziej dotyczy dzieci. Zauważono, że nadpotliwość jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie. Występowanie problemu często dotyczy całej rodziny.

usuwanie pajączków na nogach

Najczęstszym rodzajem nadpotliwości jest typ pierwotny, nazywany inaczej idiopatycznym. Ten typ nadpotliwości cechuje się brakiem uchwytnego czynnika wywołującego. Aktywność gruczołów potowych jest znacznie wyższa niż normalnie, jednak przyczyna problemu nie jest jeszcze dokładnie zbadana.

W przypadku typu wtórnego mamy do czynienia z określoną przyczyną, która wywołała nadpotliwość. Mówi się tu np. o uszkodzeniu rdzenia kręgowego, chorobie ustrojowej lub infekcji.

Na czym polega standardowe leczenie nadpotliwości?

Po prawidłowym rozpoznaniu, z jakim typem nadpotliwości się zmagamy, należy podjąć leczenie. Zazwyczaj rozpoczyna się ono od stosowania preparatów do użytku zewnętrznego, np. na bazie soli glinu.

Niestety działanie takich preparatów jest krótkie i wymaga stałego stosowania.

Dodatkowo mogą wystąpić miejscowe skutki uboczne, jak podrażnienie skóry. Jeśli problem nadpotliwości dotyczy twarzy, znajdują tu zastosowanie kremy zawierające glikokortykosteroidy.

Jeśli to stopy lub dłonie dotknięte są nadpotliwością, stosuje się kwas taninowy, który powoduje zamknięcie ujść gruczołów potowych na krótki czas.

Nadpotliwość dłoni i stóp

Botoks w leczeniu nadpotliwości

Botoks kojarzymy zazwyczaj z zabiegami przeciwzmarszczkowymi. Rzeczywiście, jego główne zastosowanie to przeciwdziałanie skutkom starzenia się skóry, wypełnianie drobnych zmarszczek oraz zapobieganie powstawaniu nowych.

Jednak toksyna botulinowa stosowana jest również w celu zwalczania problemu nadpotliwości. Zabieg polega na zablokowaniu połączeń mięśniowo-nerwowych, co powoduje czasowe ograniczenie aktywności gruczołów potowych.

Zabieg kwasu w leczeniu nadpotliwości rozpoczyna się do nałożeniu kremu miejscowo znieczulającego, który zmniejsza odczucia bólowe. Następnie lekarz przystępuje do wstrzyknięcia ustalonej wcześniej dawki toksyny botulinowej, która powoduje zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Sam zabieg nie trwa długo, a efekty utrzymują się nawet do dwunastu miesięcy.

Chociaż najbardziej popularnym preparatem zawierającym toksynę botulinową jest Botox, na rynku medycyny estetycznej znajdziemy wiele innych preparatów. Ich działanie jest takie samo. Jednak to, co odróżnia je od siebie, to ilość zawartej w nich toksyny, która dobierana jest indywidualnie do pacjenta.

Leczenie nadpotliwości a laseroterapia

Laseroterapia to często  zabieg zwalczający nadmierną potliwość, uważany za jeden z najejszych. Mechanizm działania laseroterapii polega na miejscowym uszkodzeniu termicznym gruczołów potowych i łojowych, oszczędzając przy tym zdrowe, okoliczne tkanki. Działanie lasera jest wysoce selektywne i ogranicza się przede wszystkim do gruczołów wydzielających pot.

Laseroterapia to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny. Wykonuje się go po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Największą zaletą laseroterapii jest to, że metoda ta jest trwała i nie wymaga powtarzania. Uszkodzenie gruczołów wydzielających pot jest permanentne. Powtórzenie zabiegu zalecane jest  w pojedynczych przypadkach.

Efekty uzależnione są od indywidualnych uwarunkowań, wieku, trybu życia oraz stosowania się do zaleceń lekarza po zabiegu. Zazwyczaj jednak jeden zabieg wystarczy, aby e rozprawić się z problemem nadpotliwości.

Wykorzystanie radiofrekwencji mikroigłowej

Metoda radiofrekwencji mikroigłowej opiera się na działaniu termicznym na gruczoły potowe. Podczas zabiegu emitowane są fale radiowe, które mocno nagrzewają tkankę, oczywiście do pewnego stopnia, bez ryzyka przegrzania i poparzeń.

Efektem zabiegu jest ujędrnienie skóry, pobudzenie jej do produkcji włókien kolagenowych, a także zahamowanie nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Zabieg wymaga wcześniejszego znieczulenia skóry oraz powtarzania, jednak efekty odczuwalne są niemal od razu.

Jak leczyć nadpotliwość? Podsumowanie

Nadpotliwość to przykra dolegliwość, której wszyscy z pewnością chcieliby się jak najszybciej pozbyć. Standardowe preparaty do stosowania zewnętrznego wykazują pewną , jednak obarczone są licznymi skutkami ubocznymi oraz krótkotrwałym efektem. W poważniejszych przypadkach tradycyjnie stosowane preparaty w ogóle nie zdają egzaminu, Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Wykorzystując działanie toksyny botulinowej, lasera czy radiofrekwencji mikroigłowej możemy liczyć na uzyskanie szybkich i trwałych rezultatów, bez narażania się na wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych.

Mogłeś nas znaleźć szukając: gruczoły potowe stóp i dłoni, dłonie i stopy, nadmierna potliwość, nadmiernej potliwości, nadmiernego pocenia, nadczynność tarczycy, ilość potu całego ciała.

Мітки: