Laser na naczynka

logo medika
Medika
11/2/2021
5
min
logo medikaLaser na naczynka

Laseroterapia stała się bardzo popularną metodą stosowaną w medycynie estetycznej. Jednym z jej przeznaczeń jest zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych. Zabieg ten jest dostępny w każdym gabinecie medycyny estetycznej. Na czym polega zabieg? Jaki jest jego przebieg? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania? O tym dowiesz się przy okazji niniejszego artykułu. 

Laserowe zamykanie naczynek – na czym polega?

Laserowe zamykanie naczynek to zabieg, który polega na podgrzaniu krwi w naczynku tak, aby jej temperatura spowodowała obkurczenie się jego ścianek, aż do jego zamknięcia.

Przeprowadza się go tak, by podgrzać krew, a skórę i tkanki wokół nieznacznie. Efekty tej metody są trwałe. Aby zlikwidować efekt skóry naczynkowej to zabieg powtarza się około trzy razy w przeciągu paru miesięcy.

laser medyczny

Przebieg zabiegu laserowego zamykania naczynek

Przed przeprowadzeniem zabiegu lekarz specjalista przeprowadza ocenę przebarwień, które są widoczne przez wierzchnią warstwę skóry. W tym badaniu określa ich średnicę, kolor oraz ilość. Dane zebrane przez lekarza następnie wprowadzane są do komputera.

Ten na podstawie danych dobiera parametry wiązki laserowej, którą zostanie przeprowadzony zabieg. Należą do nich długość promienia laserowego, wielkość energii emitowanej przez głowicę laserową, rodzaj filtra, ilość impulsów oraz odstęp między nimi i czas trwania tego impulsu.

Na samym początku zabiegu przeprowadza się próbę laserową. Ma ona na celu sprawdzenie prawidłowości parametrów wiązki laserowej dobranych przez komputer.

Laserowe usuwanie naczynek na twarzy

Głowica laserowa emituje energię, którą absorbuje hemoglobina (czerwone krwinki). Proces ten prowadzi do podgrzania krwi, przez co niszczone są od środka ścianki naczynka krwionośnego. W wyniku tego procesu po jakimś czasie organizm usuwa samoistnie takie naczynko.

Zabieg laserowego zamykania naczynek podzielony jest na kilka etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczenie powierzchni skóry przez lekarza na obszarze, na którym przeprowadzany będzie zabieg. Najpierw następuje zmycie makijażu oraz pozbycie się warstwy martwego naskórka poprzez peelingowanie skóry.

Kolejną czynnością jest założenie na oczy pacjenta okularów chroniących oczy przed światłem lasera. Teraz już można przystąpić do zabiegu. Lekarz przykłada do skóry pacjenta głowicę laserową i uwalnia wiązkę.

Kiedy zaleca się wykonanie zabiegu zamykania naczynek laserem?

Zaleca się zawsze laseroterapię w przypadku, gdy w skórze właściwej zaobserwowano pojawienie się rozszerzonych i nieznikających naczynek krwionośnych. Mają one zazwyczaj wygląd podobny do rumieńców. Te ostatnie jednak szybko znikają.

Omawiane zmiany widoczne są przez naskórek. Przyczyną takich zmian może być częsta ekspozycja skóry na promienie UV (silne słońce lub częste uczęszczanie na solarium), niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr, duże zmiany temperatur) oraz stosowanie sterydów.

Pierwszymi symptomami, że ma się predyspozycje do tak zwanej cery naczynkowej jest częste pojawianie się rumienia i zaczerwienienia. Z czasem przestaje on znikać (naczynka się nie obkurczają). Zobacz urządzenie do zamykania naczynek.

Co gorsza takie naczynka mogą się łączyć i zajmować coraz to większe obszary. Sprawia to, że wygląd takiej skóry jest mało estetyczny. Zdarza się, że problem ten jest widoczny od urodzenia. W takich przypadkach zaleca się zabiegi laserowe szczególnie, gdy problem ten dotyczy skóry twarzy. Zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Laser Vlight Medika , Medika Polska
Laser VLight Medika

Co wolno, a czego nie wolno robić po zabiegu?

Po zabiegu laserowego zamykania naczynek zakazane jest eksponowanie twarzy na promienie UV w okresie do czterech tygodni od zabiegu. Przez pięć dni po laseroterapii zakazane są ćwiczenia oraz korzystanie z sauny. Zalecenie jest wynikiem tego, że w obu przypadkach rozszerzają się naczynia krwionośne.

Skórę, która została poddana zabiegowi należy regularnie nawilżać kremem (dwa do trzech razy dziennie). Zakazane jest natomiast stosowanie makijażu w tym miejscu. Czasami lekarz nakaże nam stosowanie maści z antybiotykiem na to miejsce.

Po zabiegu niewskazane są zabiegi kosmetyczne. Mowa tu o peelingu twarzy, przemywaniu skóry tonikiem na bazie alkoholu oraz używanie mydła do twarzy.

Zakazuje się przemywanie spirytusem miejsc po naczynkach, które zostały poddane zabiegowi.

hurtownia kosmetyczna kielce

Laserowe zamykanie naczynek – możliwe powikłania po zabiegu

Tak jak po innych, tak i po tym zabiegu mogą wystąpić powikłania. Są one natomiast tutaj  rzadkością. Do typowych powikłań po laserowym zamykaniu naczynek należy uszkodzenie ciągłości skóry. Objawia się to powstaniem pęcherzy i strupów.

Gojenie skóry trwa w tej sytuacji do dziesięciu dni. Czasem może też wystąpić zasinienie skóry. Ta niedogodność z reguły znika w pięć do piętnastu dni. Zdarza się również, że obserwujemy zmianę pigmentu skóry w miejscu, w którym przeprowadzono zabieg.

Te powikłanie występuje zazwyczaj u osób opalonych oraz posiadających ciemną karnację skóry. Zmiany te jednak znikają z czasem. Najcięższym powikłaniem po laserowym zamykaniu naczynek może okazać się infekcja skóry. Z tego powodu konieczne może być zastosowanie maści z antybiotykiem.

Infuzja tlenowa

Laser na naczynka - podsumowanie

Zdrowo i estetycznie wyglądająca skóra jest naszą wizytówką. Od jej wyglądu zależy nasza pewność siebie, ale też i samopoczucie psychiczne.

Cera naczynkowa nie jest w dzisiejszych czasach problemem, gdyż z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna. Warto korzystać z jej możliwości dla poprawy własnego wyglądu i samopoczucia.

Warto pamiętać jednak, by nie przesadzić z zabiegami. Pojęcia, które mogą Was zainteresować: rozszerzone naczynka, popękane naczynka, trądzik różowaty, czas trwania zabiegu laserowe zamykanie naczynek, jak wiązka lasera działa na naczynka krwionośne, czerwony barwnik. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Zobacz laser na naczynka marki Medika.

Mikrodermabrazja korundowa

Mogłeś nas znaleźć szukając: naczynek na twarzy, rozszerzone naczynka, popękane naczynka, zmian naczyniowych, trądzik różowaty.

tagi: