Nadpotliwość dłoni i stóp, Nadmierna potliwość
Nadpobudliwość gruczołów potowych jest główną przyczyną nadmiernej potliwości. Badania wykazały, że w przypadkach pierwotnej lub miejscowej nadmiernej potliwości część mózgu, która reguluje proces pocenia się, generuje sygnały dla gruczołów potowych, nawet, gdy nie ma szczególnej potrzeby chłodzenia ciała. Ta dysfunkcja autonomicznego układu nerwowego może prowadzić do pocenia się, które występuje bez wyraźnego powodu i powodować problemy u danej osoby.Pierwotna lub miejscowa nadmierna potliwość jest uważana za genetyczną: obserwuje się tendencję do dziedziczenia (wywiad rodzinny występuje u 30 do 50% osób).Występuje u całkowicie zdrowych ludzi w okresie dojrzewania i zwykle osiąga szczyt w drugiej lub trzeciej dekadzie życia. Najbardziej dokuczliwa a zarazem dla wielu osób wstydliwa jest nadpotliwość dłoni i stóp, z którą próbują walczyć na różne sposoby.
Co to jest nadmierna potliwość stóp?
Nadmierna potliwość stóp jest trudnym problem, dotyczącym, co trzeciej osoby. Dyskomfort, nie dotyczy tylko osoby zmagającej się z potliwością, ale również jej otoczenia, ponieważ poceniu się stóp towarzyszy nieprzyjemny zapach. Idiopatyczna nadmierna potliwości podeszwowa, występuje najczęściej, szczególnie u mężczyzn. Osoby z tym przykrym problemem dość często narzekają nie tylko na nadmierną potliwość stóp, ale również na, odciski, otarcia i grzybicę stóp.Nadmierne pocenie się stóp źle wpływa na stan skóry, ponieważ tworzą się dobre warunki do gromadzenia i namnażania się chorobotwórczych bakterii i mikroorganizmów, które wywołują nieprzyjemny zapach. Konieczne jest leczenie nadpotliwości stóp, ponieważ może prowadzić do chorób dermatologicznych. Przed rozpoczęciem leczenia dermatolog stara się rozpoznać i usunąć powody zwiększonego pocenia się.
Główne przyczyny nadmiernego pocenia się stóp
- Niewygodne lub wąskie buty uniemożliwiające prawidłowe oddychanie skóry stóp
- Skarpetki wyprodukowane z tkaniny syntetycznej
- Nieprawidłowe działanie układu nerwowego
- Nieprawidłowa higiena stóp
- Zaburzenia układu hormonalnego
- Infekcje wewnętrzne w organizmie
- Guzy łagodne lub złośliwe.
Choroby dermatologiczne stóp: grzybica objawia się w postaci infekcji skóry między palcami stóp, widoczne są pęknięcia, łuszczenie, odczuwane jest swędzenie i przykry zapach. W wielu przypadkach sprawdzonym sposobem na wyeliminowanie nadpotliwości stóp jest codzienna i dokładna pielęgnacja stóp.
Jak pozbyć się nadpotliwości stóp?
Walka z nadpotliwością stóp będzie zwieńczona sukcesem, jeśli osoba zastosuje się do ważnych wskazań dermatologa. Zawsze należy starannie dbać o swoje stopy, myć nogi dwa razy dziennie, z użyciem mydła i zimnej wody, dokładnie wycierając ręcznikiem. Trzeba zadbać o odpowiednie buty, przepuszczające powietrze, wyprodukowane wysokiej, jakości naturalnego materiału.Obuwie należy czyścić nie tylko, zewnątrz ale również od wewnątrz, często wymieniać wkładki i co bardzo ważne codziennie zmieniać skarpetki, które nie mogą być wykonane z tkanin syntetycznych. Wskazane są zabiegi medycyny estetycznej które eliminują nadpotliwość stóp.
Nadpotliwość dłoni
Stan patologiczny spowodowany nieprawidłowym działaniem gruczołów potowych zlokalizowanych w skórze powierzchni dłoni, któremu towarzyszy zwiększone wydzielanie potu.
Powody nadpotliwości dłoni
Funkcjonowanie gruczołów potowych zależy od wpływu różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Określenie etiologii zwiększonego pocenia się rąk pozwala wybrać najbardziej optymalny zabieg i uniknąć nawrotu. Przy niewłaściwym ustaleniu przyczyn nadmiernego pocenia się można zastosować leczenie objawowe bez wyraźnej poprawy stanu.Głównymi przyczynami choroby są:
- Dziedziczna predyspozycja, która może powodować zarówno wtórne, z powodu predyspozycji do pojawienia się lokalnej postaci choroby pod wpływem czynników predysponujących, oraz pierwotne zaburzenie spowodowane przez nadmiar gruczołów potowych w niektórych częściach ciała, zwiększoną wrażliwość gruczołów potowych na stymulację nerwów
- Dysfunkcja ośrodków nerwowych z powodu zmiany aktywności ośrodków termoregulacyjnych, które są odpowiedzialne za temperaturę skóry i szybkość wydzielania potu
- Nierównowaga hormonalna, również dość często powoduje zwiększone pocenie się i występuje u młodzieży i kobiet w okresie menopauzy
- Zaburzenia dermatologiczne, takie jak bielactwo, łuszczyca, znamię niebieskie, mogą również powodować zmiany w intensywności potu.
- Objawy nadmiernej potliwości dłoni mogą nasilać się pod wpływem stresu podczas jedzenia przypraw, cebuli, czosnku i innych substancji drażniących. Zakłócenia te mogą być również spowodowane wysokimi temperaturami otoczenia.
Objawy nadpotliwości dłoni
U takich pacjentów najczęściej dłonie są zimne w dotyku i mokre. Ilość wydzielanego potu może się znacznie różnić. Skóra dłoni takich pacjentów jest różowa, linie i bruzdy są głębokie, wyraźne. Pocenie występuje podczas czuwania i całkowicie znika podczas snu. Pacjent jest zmuszony stale wycierać nadmiar wilgoci chusteczką.Po dotknięciu ręką mokre plamy pozostają na papierze, tkaninach i innych otaczających obiektach. Pierwszą rzeczą, na którą zwracają uwagę pacjenci z tym problemem, są trudności w komunikacji. Trudności pojawiają się, gdy trzeba podać rękę do uścisku dłoni z bliskimi, którzy chcą bliskiego kontaktu fizycznego.
Leczenie nadpotliwości dłoni
Wybór metody leczenia zależy od chorób, które wywołały rozwój nadmiernej potliwości. Aby zmniejszyć pocenie się dłoni, pacjentowi zaleca się stosowanie antyperspirantów, zastrzyków z toksyny botulinowej, jonoforezy, neurochirurgicznej sympatektomii (zabieg, który niszczy nerwy we współczulnym układzie nerwowym).
Opcje specjalistycznego leczenia kosmetologicznego obejmują:
Toksyna botulinowa typu A
Powszechnie znana pod nazwą botox jest szczególnie przydatna dla osób cierpiących na nadmierne pocenie się, wstrzykiwany z substancjami neurotoksycznymi i pomaga zapobiegać nadmiernej potliwości. Najczęściej jest wykorzystywana w przypadku pach, ale również w nadpotliwości dłoni i stóp przynosi dobre rezultaty.Toksyna botulinowa ogranicza pocenie się, blokując uwalnianie acetylocholiny, powodując odwracalne miejscowe odnerwienie gruczołów potowych.Zalety metody:
- Procedura jest prawie bezbolesna, wykonywana przy użyciu bardzo cienkich igieł
- sposób leczenia między innymi nadpotliwości dłoni i stóp
- Toksyna botulinowa nie wpływa na ogólny proces wymiany ciepła i wody w skórze z otoczeniem
Ta technika leczenia jest popularna na całym świecie. Pomaga zwiększyć komfort codziennego życia osób cierpiących na nadmierne pocenie się. A także ci, którzy starają się nie używać dezodorantów wiosną i latem. Botox jest stosowany w celu zapobiegania infekcji grzybiczej i nieprzyjemnym zapachom z nadmierną potliwością stóp.
Jonoforeza (leczenie elektryczne)
Za pomocą tej metody skóra jest nasycana jonami prądu elektrycznego. Jony działają na gruczoły potowe, tymczasowo je przełączając. Jonoforeza jest odpowiednia w leczeniu miejscowej nadpotliwości dłoni i stóp.Aby przeprowadzić procedurę, dłonie i stopy zanurza się w pojemniku z wodą, przez który przepływa słaby prąd elektryczny. W celu leczenia pach, pod każdym z nich znajduje się mokra podkładka.Uważa się, że prąd elektryczny pomaga zablokować gruczoły potowe. Procedura jest bezbolesna, ale prąd może powodować chwilowe podrażnienie skóry i dyskomfort. Każda sesja jonoforezy trwa 20-30 minut. Zazwyczaj wymagane są 2 do 4 sesji tygodniowo. Po 1-2 tygodniach pocenie powinno się zmniejszyć, po czym odstępy między zabiegami zwiększają się do 1-4 tygodni, w zależności od nasilenia nadmiernej potliwości.W ciężkich przypadkach można zastosować nawet zabiegi chirurgiczne (wykonywane głównie za pomocą lasera) mają na celu wyeliminowanie nerwowego szlaku stymulacji pocenia się. Jest zalecany dla pacjentów cierpiących na ciężką miejscową nadmierną potliwość na rękach, pod pachami lub na twarzy.
Leki na nadpotliwość stóp i dłoni
Dzięki tej systemowej metodzie leczenia bloki neuroprzekaźników zapobiegają stymulacji gruczołów potowych. Jednak leki te są przede wszystkim stosowane w leczeniu wtórnej nadmiernej potliwości i mają poważne skutki uboczne. Przydatne jest przyjmowanie ogólnych środków wzmacniających: preparatów żelaza, wapnia, fosforu, waleriany, multiwitamin, naparów ziół leczniczych, na przykład melisy, szałwii.Należy pamiętać, że wywary nie powinny zawierać cukru. Dezodoranty i antyperspiranty. Zabijają zapach uwalniany przez bakterie i zmniejszają aktywność gruczołów potowych. Oprócz dezodorantów można stosować specjalne maści i proszki do butów o tym samym działaniu.
Przepisy ludowe na nadpotliwość stóp i dłoni
- Przy ogólnym poceniu się ciała pomoże mięta. Zalać łyżkę mięty szklanką wrzącej wody, pozostawić na trzydzieści minut, odcedzić. Naparem przemywać obszary problemowe.
- Można przygotować napar z rumianku (6 łyżek posiekanych kwiatów, zalać 2 litrami wrzącej wody, pozostawić na godzinę), dodać 2 łyżki sody oczyszczonej. Używać roztworu do wcierania w skórę w obszarach obfitego pocenia się.
- ekarstwem jest zimny okład (15-18 stopni). Pomaga zmniejszyć pory, zmniejszyć wydzielanie sebum i pocenie się. Powinien być stosowany przez pięć do dziesięciu minut.
- Pomaga kąpiel z korą dębu, białą wierzbą, szałwią. Zalać pół kilograma pokruszonej kory dębu czterema litrami wody, gotować przez trzydzieści minut, odcedzić. Wlać pięć łyżeczek sproszkowanej białej wierzby do dwóch litrów zimnej wody, pozostawić na osiem godzin, odcedzić, użyć do kąpieli. Kąpiel powinna trwać od dwudziestu do trzydziestu minut i nie częściej niż raz w tygodniu.
- Nadpotliwość stóp można pokonać również w inny sposób za pomocą kory dębu. Dokładnie zmielić trochę kory i posypać skarpety lub pończochy tym proszkiem. Powtarzać tę procedurę codziennie, aż pocenie wróci do normy. Wystarczy dwa do trzech tygodni, nie należy dłużej używać kory dębu, w przeciwnym razie pot może się całkowicie zatrzymać, a to jest szkodliwe dla organizmu.
- Dobrze pomagają kąpiele z nadmanganian potasu (roztwór powinien być jasnoróżowy). Innym sposobem: rano i wieczorem umyj stopy słoną wodą. Rozpuść 1 łyżeczkę soli w szklance gorącej wody, a następnie trochę ostudź.
- Można przygotować płukanki solne na nadpotliwość dłoni: rozpuścić 1 łyżeczkę soli w szklance gorącej wody i płukać ręce 2 razy dziennie. Nie wycierać, ale pozwolić dłoniom wyschnąć.