Z pomocą w sytuacjach, kiedy chcemy wyjątkowo o siebie zadbać przychodzi medycyna estetyczna. Nauka z pogranicza kosmetologii i chirurgii plastycznej, nie tak bardzo ingerująca w organizm jak ta druga. I chociaż wciąż znacznej liczbie osób medycyna estetyczna kojarzy się z bardzo inwazyjnymi działaniami, tak naprawdę inwazyjność ta jest bardzo mała lub wręcz nie ma jej wcale.
Wykonywane zabiegi zawsze odbywają się bez użycia skalpela, nie wymagają także ogólnego znieczulenia (czasem pożądane jest znieczulenie miejscowe) oraz długotrwałej i niekomfortowej rekonwalescencji. Ponieważ medycyna estetyczna w znacznej mierze opiera się na wykorzystywaniu zdolności skóry do samodzielnej regeneracji wykonywane w jej ramach zabiegi są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale nie niosą z sobą także ryzyka szpecących blizn czy też innych skutków ubocznych.
Czy medycyny estetycznej należy się bać?
Mimo iż medycyna estetyczna jest stosunkowo nową gałęzią medycyny, rozwija się niezwykle prężnie, coraz więcej ludzi postanawia bowiem zadbać o swój młody wygląd zmniejszając widoczność oznak starzenia się na swojej skórze. Lekarz medycyny estetycznej pomaga indywidualnie dobrać pakiet zabiegów, dzięki czemu będą one nie tylko bezpieczne, ale także przyniosą najbardziej spektakularne rezultaty. Dzięki profesjonalnemu podejściu zwiększa się także komfort pacjenta, który ze spokojem oddaje swoje ciało w ręce specjalisty.
Korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej nie powinno budzić obaw między innymi także z tego powodu, iż uzyskane w ich wyniku rezultaty są naturalne i nieprzerysowane. Ponieważ obecnie najmodniejszy jest naturalny wygląd, nie dąży się do zmiany rysów twarzy, a do usunięcia niechcianych defektów, takich jak przebarwienia, nadmierne owłosienie czy trądzik. Nawet osoby o stosunkowo niskim progu bólu nie powinny obawiać się wykonywanych zabiegów, skóra może być bowiem zawsze powierzchniowo znieczulona, by komfort osoby poddawanej zabiegowi był jak najwyższy. Medycyna estetyczna to także wybór dla niecierpliwych, wyniki widoczne są bowiem dużo szybciej niż w przypadku standardowych zabiegów kosmetycznych, często zaraz po opuszczeniu gabinetu.
Co daje nam medycyna estetyczna?
Głównym zadaniem medycyny estetycznej jest odmłodzenie oraz poprawa jakości i kondycji skóry. Działać można tutaj nie tylko profilaktycznie, ale także cofając zmiany, jakie już zdążyły zajść w skórze. Dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii można pozbyć się nieestetycznych cieni pod oczami, zagęścić skórę czy też poprawić owal twarzy. Działać można jednak nie tylko na twarz, medycyna estetyczna pozwala bowiem walczyć z cellulitem, pajączkami czy rozstępami.
Ästhetische Medizin Behandlungen
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest mezoterapia igłowa. Polega on na wykonywaniu serii drobnych wkłuć na obszarze, który poddawany jest zabiegowi, w celu płytkiego podania substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy lub osocze bogatopłytkowe. W wyniku tego działania skóra staje się nawilżona, napięta i wygładzona, poprawia się także jej koloryt. Zabieg ten zalecany jest w przypadku walki z cellulitem, zmarszczkami czy rozstępami.
Świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku osób, którym zależy na profilaktyce przeciwstarzeniowej, jak i tych, u których proces starzenia się jest już bardziej zaawansowany. W zależności od potrzeb mezoterapia stosowana może być tylko na wybranym fragmencie skóry lub też bardziej kompleksowo.
Często pacjentkami gabinetów są także kobiety, których największym marzeniem jest powiększenie sobie ust. Obecnie efektem najbardziej pożądanym jest bowiem naturalny wygląd i delikatne podkreślenie urody, dlatego też ilości kwasu hialuronowego podawane kaniulą w trakcie zabiegu są naprawdę znikome. Inną z opcji, dającą jeszcze bardziej naturalny efekt oraz znacznie dłuższe efekty, jest wypełnianie ust własnym tłuszczem, który to zabieg także zyskuje na popularności. Bez względu na wybór metody, powiększanie ust jest wyborem bardzo częstym wśród pacjentek poddających się zabiegom, pozwala bowiem rozprawić się z kompleksem zbyt małych ust oraz realnie wpływa na poprawę samopoczucia.
Nie mniejszym zainteresowaniem za drzwiami gabinetów cieszy się toksyna botulinowa, czyli popularny botoks. Dzięki swojemu relaksującemu działaniu na mięśnie pozwala zniwelować zmarszczki, będąc jednocześnie zabiegiem bezpiecznym oraz prawie całkowicie bezbolesnym. Prócz walorów typowo estetycznych botoks wykorzystywany jest w leczeniu m.in. migren, bruksizmu czy nadpotliwości. Efekt zastosowania toksyny botulinowej pojawia się już kilka dni po zabiegu i utrzymuje się nawet do 6 miesięcy.
Działanie toksyny botulinowej polega na blokowaniu połączeń między nerwami a mięśniami, co upośledza ich zdolność do kurczenia się. Ponieważ botoks wprowadzany jest do skóry za pomocą niezwykle cienkiej igły, zabieg jest praktycznie bezbolesny, trwa także niezwykle krótko, przez co dyskomfort odczuwany przez pacjenta jest naprawdę znikomy. Po zakończeniu zabiegu można także od razu powrócić do codziennej aktywności, co jest niezwykle wygodne. Zaleceniem jest ograniczenie, przez okres kilku godzin, schylania się, dźwigania oraz ciężkiego wysiłku fizycznego.
Fettabsaugung mit Ultraschall
Prócz młodej i gładkiej skóry równie częstym marzeniem jest posiadanie szczupłej i jędrnej sylwetki. Niestety, bywają sytuacje, kiedy pomimo wprowadzenia do codziennej rutyny zdrowej diety oraz aktywności fizycznej, oporny tłuszczyk nie chce zniknąć.
Z pomocą przychodzi wówczas liposukcja ultradźwiękowa, dzięki której możliwa jest walka z tkanką tłuszczową miejscowo. O ile nie jest to zabieg wskazany w przypadku ogólnej nadwagi, idealnie sprawdza się podczas konturowania ciała. Polega on na wprowadzeniu kaniuli emitującej ultradźwięki przez niewielkie nacięcia w skórze, co rezultacie prowadzi do upłynnienia tkanki tłuszczowej. Obszary najczęściej poddawane temu zabiegowi to podbródek, talia, brzuch, uda, a nawet ramiona. Zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest porównywalna skuteczność do tej tradycyjnej, z dużo mniejszym jednak ryzykiem powikłań polegających na uszkodzeniu naczyń krwionośnych, mięśni lub nerwów.
Radiofrekwencja mikroigłowa
W walce o jak najdłuższe zachowanie młodej skóry swoje szerokie zastosowanie znajduje także radiofrekwencja mikroigłowa, która pobudza skórę do odnowy na dwa sposoby, poprzez jej podgrzewanie oraz mechaniczne uszkodzenia, do których dochodzi w wyniku zastosowania serii mikronakłuć. W ten sposób pomagamy skórze uporać się z bliznami, rozstępami, zmarszczkami oraz utratą jędrności. Dzięki możliwości indywidualnego dopasowania zarówno temperatury, jak i głębokości nakłuć do konkretnego pacjenta, zabieg w sposób celowany, niezwykle skutecznie radzi sobie z konkretnymi, skórnymi problemami.
Jego niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż w przeciwieństwie do zabiegów z użyciem lasera, można wykonywać go cały rok, także latem, jest także dużo mniej inwazyjny. Po zabiegu można od razu powrócić do codziennej aktywności, skóra jest lekko zaczerwieniona, a delikatne ślady po ukłuciach znikają po kilku dniach. Najlepsze rezultaty daje stosowanie zabiegu w serii obejmującej 3-5 radiofrekwencji wykonywanych w odstępie 30 dni.
Medycyna estetyczna - podsumowanie
Jak wynika z przytoczonych powyżej danych, medycyna estetyczna nie jest w żadnym wypadku dziedziną nauki, której należy się obawiać. Wybór sprawdzonego specjalisty pozwoli nam nie tylko na korzystanie z zabiegów w pełni bezpiecznie, ale także przyniesie pełne zadowolenie.
Nie od dzisiaj wiadomo, iż osoby, które w swoim ciele czują się dobrze i pewnie, swoją pozytywną energię potrafią przenieść także na inne dziedziny życia, odnosząc sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym. Warto więc od czasu do czasu zrobić sobie prezent i po prostu o siebie zadbać.
Organizm odwdzięczy się nie tylko zdrowo wyglądającą i gładką skórą, ale także lepszym samopoczuciem. Patrząc codziennie rano w lustro i podziwiając efekty wykonanych zabiegów, miło będzie uśmiechnąć się do zadowolonej siebie, widocznej po drugiej stronie. Pamiętajmy, że nikt nie zadba o nas tak dobrze, jak my sami, warto więc korzystać z dostępnych obecnie opcji, i spróbować także medycyny estetycznej.