Sterylizator kulkowy, sterylizacja narzędzi w salonie
Sterylizatory do manicure są niezastąpione przy dużym natężeniu ruchu klientów, kiedy trzeba szybko i skutecznie zdezynfekować potrzebne narzędzia, zabezpieczając je przed grzybami i bakteriami. Jednym z popularnych typów jest sterylizator kulkowy.
Co to jest sterylizator kulkowy
Sterylizator kulkowy jest kompaktowym urządzeniem do dezynfekcji narzędzi. Zawiera szklane kulki kwarcowe, które są podgrzewane do temperatury 160-250 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura zabija wszystkie chorobotwórcze wirusy i bakterie.
Plusy sterylizatora kulowego
Sterylizator ma wiele bezwarunkowych zalet, wśród których są:
- niezawodny wpływ na powierzchnię narzędzia;
- szybkość przetwarzania: 10-20 sekund;
- niesamowita skuteczność: zniszczenie wszystkich możliwych bakterii, w tym Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, grzybów, wirusów (opryszczka, zapalenie wątroby);
- delikatne i sprawne czyszczenie narzędzia;
- niskie zużycie energii, oszczędność energii;
- możliwość pracy przez bardzo długi czas bez przerwy – ma to znaczenie przy dużym napływie klientów;
- zwartość urządzenia, a w konsekwencji jego mobilność;
- nowoczesny design.
Technologia sterylizatora kulowego
Jedną z kolejnych zalet sterylizatora kulkowego jest łatwość jego użycia.Umieść urządzenie na płaskiej powierzchni. Dołączone są do niego kulki. Rozpakuj je i napełnij około dwie trzecie z nich do zbiornika. Podłącz urządzenie do prądu i naciśnij przycisk zasilania.Odczekaj określony czas po włączeniu i umieść elementy w zbiorniku na kulki. Następnie trzeba zamknąć pokrywę.Po upływie określonego czasu narzędzia są całkowicie dezynfekowane. Ważne: Sterylizacja jednej partii nie powinna przekraczać 40 sekund.
Jak często należy wymieniać kulki w sterylizatorze?
Kule sterylizatora wykonane są ze szkła kwarcowego i akumulują ciepło, a następnie same służą jako źródło ciepła podczas pracy z narzędziami.Zaleca się ich wymianę mniej więcej raz w roku, ale lepiej częściej sprawdzać ich przydatność do użytku. Jeśli któryś z nich jest mętny, oznacza to, że uległ awarii, nie może magazynować ciepła i musi zostać wymieniony.
Jak dbać o sterylizator kulowy?
Konserwacja i serwis powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalnie przeszkolony personel. Jeśli do wnętrza urządzenia dostaną się płyny lub substancje, nie próbuj samodzielnie ich usuwać, skontaktuj się z centrum pomocy technicznej i nie używaj urządzenia do czasu usunięcia usterki.
Aby sterylizator służył Ci jak najdłużej i czyścił jak najwięcej instrumentów, musisz o niego odpowiednio dbać:
- codziennie należy czyścić obudowę i powierzchnie wewnętrzne - wcześniej oczywiście należy odłączyć urządzenie od sieci i poczekać, aż całkowicie ostygnie;
- nie odłączaj sterylizatora od sieci natychmiast po procesie dezynfekcji;
- do czyszczenia powierzchni nie należy stosować agresywnych płynów – wyjątkowo łagodnych detergentów rozcieńczonych w odpowiednich proporcjach w wodzie;
- po czyszczeniu należy wytrzeć wszystkie czyszczone powierzchnie miękką, suchą (najlepiej niestrzępiącą się) ściereczką, usuwając ślady środków czyszczących i wilgoci.
Do czyszczenia sterylizatora nie należy używać rozpuszczalników, płynów łatwopalnych i alkoholowych, proszków czyszczących, które mogą porysować powierzchnię obudowy lub wnętrze sterylizatora. Używaj tylko łagodnych detergentów rozcieńczonych w wodzie.Do materiału użyj wilgotnej, miękkiej ściereczki, która nie pozostawia kłaczków podczas czyszczenia (nie używaj wacików bawełnianych lub podobnych). Po zakończeniu procedury czyszczenia wytrzyj powierzchnie suchą szmatką, aby usunąć resztki wilgoci. Upewnij się, że na panelach sterylizatora nie pozostały żadne ślady detergentu.Zawsze możesz zerknąć do załączonej instrukcji użytkowania.
Jak wybrać sterylizator kulkowy?
Zgodnie z zasadą działania wszystkie modele są praktycznie takie same. Jednak przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- maksymalna temperatura ogrzewania: lepiej, aby mogła osiągnąć maksymalnie 250 stopni;
- materiał korpusu: musi być wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub metalu;
- stabilność: aparat musi być wyposażony w gumowe nóżki, aby zapewnić jego stabilność.
I pamiętaj, aby kupować sterylizator wyłącznie w zaufanym sklepie, który sprzedaje wyłącznie oryginalne, certyfikowane towary wysokiej jakości. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są dołączone do zakupu.
Podsumowanie - sterylizacja narzędzi w salonie kosmetycznym
Sterylizator kulkowy może być stosowany zarówno w zakładzie fryzjerskim, jak i w gabinetach kosmetycznych do manicure i pedicure do sterylizacji metalowych narzędzi i akcesoriów wykorzystywanych w pracy.Sterylizator kulowy służy do pracy z narzędziem, które narusza skórę, co wymaga obowiązkowej obróbki termicznej, poprzez podgrzanie powierzchni roboczych do 250 stopni.Zasada działania urządzenia opiera się na oddziaływaniu wysokich temperatur na powierzchnię narzędzia fryzjerskiego, które powstają podczas podgrzewania kulek kwarcowych w zbiorniku sterylizatora.Urządzenie to plastikowa obudowa z metalowym pojemnikiem, w którym umieszcza się kulki kwarcowe. Pojemnik jest zamykany pokrywką podczas podgrzewania kwarcu. Kulki dostarczane są z urządzeniem.