Presoterapia urządzenia, Aparaty do presoterapii

Presoterapia to metoda masażu, która w ostatnim czasie zdobywa coraz większą popularność, ciesząc się powodzeniem chociażby u zawodowych sportowców, ale i nie tylko. Czym jest presoterapia i czy warto ją stosować? Jak wygląda zabieg masażu ciśnieniowego i czy jest on bezpieczny?

Co to jest presoterapia? 

Presoterapia, czy też masaż pneumatyczny to rodzaj drenażu limfatycznego, gdzie przy pomocy odpowiedniego urządzenia masującego, pobudzamy limfę do krążenia w naczyniach limfatycznych, poprawiając krążenie krwi i ukrwienie tkanek. Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy, w którym wykorzystuje się ciśnienie. 

Presoterapia powstała w latach 60. XX w. w USA, wskutek prób rozwiązania problemów z jakimi borykały się kobiety po zabiegu mastektomii - obrzęków i opuchlizn kończyn górnych oraz klatki piersiowej. Presoterapia okazała się idealnym rozwiązaniem.

Sprawdź możliwości
jakie daje Leasing

Sprawdź

Jak wygląda zabieg presoterapii? 

Presoterapia nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Zabieg odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia i mankietów, które nakłada się na wybrane miejsca. Zazwyczaj masaż pneumatyczny wykonuje się w obrębie kończyn. Za pomocą mankietów ciało jest uciskane w określonych miejscach za pomocą sprzężonego powietrza, który wypełnia mankiety w określonych odstępach czasu.  

Główny cel zabiegu polega na przepychaniu limfy, inaczej chłonki, w kierunku od najdalej do najbliżej położonych od serca części ciała. Dzięki temu limfa nie zalega w naczyniach limfatycznych, nie powodując obrzęków i zastojów. 

Przepychana chłonka jest kierowana do węzłów chłonnych, gdzie ulega recyrkulacji i dzięki temu nie zalega w naczyniach limfatycznych. Zabieg presoterapii jest całkowicie bezbolesny oraz nieinwazyjny. Efekty są widoczne już po kilku sesjach, co czyni go wyjątkowo ekonomicznym. Zabieg może być wykonany w domu lub w salonie kosmetycznym, jednak przed przystąpieniem do niego, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. 

Dlaczego limfa zalega w naczyniach? 

W naturalnych warunkach organizmu, naczynia limfatyczne, w przeciwieństwie do krwionośnych nie posiadają pompy w postaci serca. Krążenie limfy, z kierunku kończyn w stronę serca i węzłów chłonnych jest napędzane siłą skurczów mięśni i niejako przepychane w górę.

Z tego względu, dość częste są zaburzenia w przepływie limfy, w szczególności u osób o siedzącym trybie życia - skutkiem tego mogą być obrzęki zarówno żylne, jak i limfatyczne, żylaki i uczucie ciężkości w kończynach, zwłaszcza dolnych. 

Presoterapia – dla kogo? 

Wskazań do presoterapii może być wiele. Masaż pneumatyczny jest techniką masażu popularną wśród sportowców, gdyż wspomaga ona działanie układu krążenia, poprawiając ukrwienie mięśni oraz przynosząc ulgę po intensywnym wysiłku fizycznym.

Zabieg drenażu limfatycznego jest także polecany dla kobiet w ciąży, cierpiących na uczucie ciężkich i opuchniętych nóg, oczywiście po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Presoterapia zapobiega zatrzymywaniu wody w organiźmie, a także przynosi ukojenie dla osób cierpiących na nerwobóle oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn. 

Jeśli chodzi o medyczne wskazania do presoterapii należą do nich; 

 • przebyte operacje, takie jak mastektomia, 
 • cukrzyca,
 • zaburzenia układu krążenia, 
 • problemy z unaczynieniem, 
 • sinica kończyn, 
 • zespół Reynauda, 
 • zapalenia wielostawowe, 
 • otyłość 

Zabieg presoterapii ma także zastosowanie w profilaktyce przeciwżylakowej. 

Presoterapia jest szczególnie polecana po mastektomii, czyli zabiegu usunięcia piersi. Po tym zabiegu występuje możliwość pojawienia się obrzęku kończyny górnej bądź klatki piersiowej, co jest związane z koniecznością usunięcia podczas operacji niektórych węzłów chłonnych w okolicy pachy, co utrudnia odpływ limfy. 

Drenaż limfatyczny a medycyna estetyczna 

Oprócz wyżej wymienionych, presoterapia ma także szerokie zastosowanie w kosmetologii. Drenaż limfatyczny pomaga w walce z celulitem, może zmniejszyć widoczność blizn, przyczynia się do ujędrnienia i wygładzenia skóry dzięki poprawie jej ukrwienia oraz pomaga w wyszczupleniu i wysmukleniu sylwetki. 

Wyróżniamy dwa rodzaje cellulitu; wodny i tłuszczowy. Pierwszy z nich wynika z gromadzenia się wody w tkankach, co powoduje obrzęk. Drugi zaś, cellulit tłuszczowy, charakteryzuje się nieprawidłowym metabolizmem tkanki tłuszczowej. Cellulit nie tylko zaburza estetyczny wygląd skóry, ale i upośledza krążenie krwi i limfy, co powoduje gorsze ukrwienie i dotlenienie komórek. 

Presoterapia najlepiej sprawdzi się w przypadku cellulitu wodnego, lecz efekty będą widoczne także w przypadku cellulitu lipidowego, w szczególności jeśli połączymy masaż pneumatyczny z zabiegami rozbijającymi tkankę tłuszczową. 

Przeciwwskazania do zabiegu presoterapii 

Niestety, nie wszyscy mogą poddać się zabiegowi masażu pneumatycznego. Do przeciwwskazań należą; 

 • choroby hematologiczne, 
 • choroby serca, niewydolność serca, 
 • obecność rozrusznika (stymulatora) serca, 
 • metalowe protezy, 
 • niewydolność nerek, 
 • niewydolność wątroby, 
 • aktualnie występujące ostre stany zapalne, zakażenia i owrzodzenia skóry, 
 • zakrzepowe zapalenie żył, 
 • nadciśnienie, 
 • miażdżyca, 
 • zapalenie naczyń chłonnych, 
 • zapalenia stawów. 

Jak często wykonywać zabieg presoterapii? 

Wszystko to zależy od potrzeb indywidualnych pacjenta, od jego przypadłości i kondycji. W przypadku sportowców odbywa się to często po każdym treningu. Niektórym pacjentom wystarczy wykonanie zabiegu 1-2 razy w tygodniu, inni wymagają go codziennie. 

Czy można wykonać zabieg presoterapii samodzielnie w domu? 

Masaż pneumatyczny można wykonać także samodzielnie w domu. Przed przystąpieniem do domowej presoterapii należy jednak pamiętać, że nawet jeśli planujemy wykonywać go sami, zawsze należy dokonać konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, tak, aby ustalić parametry zabiegu takie jak czas trwania czy częstotliwość. Jest to bardzo ważne, gdyż nieodpowiednio wykonywana presoterapia może pogorszyć stan organizmu! 

Obsługa aparatu do drenażu limfatycznego jest bardzo prosta. Po podłączeniu mankietów do urządzenia, zwykle za pomocą specjalnych taśm, należy urządzenie włączyć i ustawić wybrany tryb pracy, ciśnienie i czas.

Po ustawieniu wszystkich niezbędnych parametrów należy nałożyć mankiety na wybrane miejsca i rozpocząć zabieg. Po upłynięciu wcześniej wybranego czasu, urządzenie samo zakończy zabieg. Podczas kupna urządzenia do domowego masażu ciśnieniowego, należy upewnić się, że jest on przeznaczony właśnie do użytku domowego.

Podsumowanie – czy warto? 

Presoterapia to nieinwazyjny, bezbolesny zabieg, który w dosyć szybkim czasie da pożądane efekty. Dzięki prostym w obsłudze i intuicyjnym urządzeniom oraz niewielkim cenom za poszczególne serie, jest to ekonomiczne rozwiązanie dla osób zmagających się z obrzękami, uczuciem ciężkich nóg czy cellulitem.

Presoterapii możemy się poddać zarówno w zaciszu własnego domu, jak i w salonie kosmetycznym gdzie zostanie on wykonany przez profesjonalistów. Zabieg masażu pneumatycznego jest w pełni bezpieczny, jeśli upewnimy się wcześniej, że nie dotyczą nas żadne z przeciwwskazań.

Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie