Sterylizator powietrza UV-C, Lampa MediClean

Sterylizator powietrza UV-C MediClean to urządzenie służące do oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych, zarazków, pleśni i innych mikroorganizmów. Jego zasada działania polega na wykorzystaniu źródła emitującego promieniowanie UV-C do wewnętrznej komory dezynfekującej, w której z powietrza usuwane są niepożądane substancje. Zastosowanie tej komory przy odpowiednim użytkowaniu zapewnia bezpieczeństwo i komfort ludzi przebywających w pomieszczeniu.

Czym jest promieniowanie UV-C?

Promieniowanie UV-C jest promieniowaniem energetycznym z zakresu długości fal ultrafioletowych. Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje:

  • promieniowanie UV-A - (zakres długości fal: 400 - 315 nanometrów) najmniej szkodliwe dla człowieka, długie wystawienie na jego działanie powoduje przyśpieszenie procesu starzenia skóry poprzez uszkadzanie włókien kolagenowych,
  • promieniowanie UV-B - (zakres długości fal: 315 - 280 nanometrów) determinuje pigmentację skóry; długa ekspozycja na promieniowanie tego rodzaju może przyczynić się do powstawania zmian nowotworowych,
  • promieniowanie UV-C - (zakres długości fal: 280 - 100 nanometrów) powoduje oparzenia skóry i również przyczynia się do zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

Urządzenia wykorzystujące bakteriobójcze działanie UV-C emitują promieniowanie mieszczące się w przedziale od 230 do 275 nanometrów. Drobnoustroje unoszące się w oczyszczanym powietrzu absorbują to promieniowanie, co doprowadza do zmiany struktury kwasów nukleinowych i białek cytoplazmatycznych, a w konsekwencji do zmiany w budowie ich DNA. Powoduje to zajścia niekorzystnych dla nich reakcji chemicznych w ich jądrach - zarazki zostają zlikwidowane.

Co istotne, w wyniku tego procesu nie dochodzi do powstania szkodliwych produktów podezynfekcyjnych, a sedno działań urządzenia zachodzi w wewnętrznych komorach dezynfekujących. Dzięki temu możliwe jest korzystanie ze sterylizatora w pomieszczeniach, w których znajdują się ludzie.

Mechanizm działania sterylizatora powietrza UV-C

Oczyszczane powietrze zanim trafi zassane do komory dezynfekującej napotyka na specjalne filtry zatrzymujące między innymi kurz. Po tym wstępnym procesie przemieszcza się ono do komory, gdzie następuje jego oddziaływanie z wysokoenergetycznym promieniowaniem UV-C, w wyniku którego eliminuje się różnego rodzaju drobnoustroje. Promiennik jest odpowiednio osłonięty, dzięki czemu promieniowanie nie wydostaje się na zewnątrz urządzenia i zagwarantowane są komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Zdezynfekowane powietrze opuszcza natomiast sterylizator poprzez wylotowe otwory wentylacyjne. Cyrkulacja powietrza zapewniana jest przy użyciu specjalnego wentylatora.

O czym należy pamiętać w trakcie korzystania ze sterylizatora powietrza UV-C?

Najważniejszą rzeczą o której należy pamiętać w trakcie korzystania ze sterylizatora powietrza UV-C to zapobieganie sytuacjom, w których przebywający w oczyszczanym pomieszczeniu człowiek byłby narażony na kontakt z promieniowaniem UV-C. Nie należy dopuszczać do kontaktu promieniowania ze skórą. Należy dbać o pielęgnację technicznej urządzenia, przestrzegać ściśle instrukcji obsługi i wystrzegać się nieodpowiedzialnego użytkowania maszyny. 

Sterylizator powietrza UV-C

Sterylizacja UV-C a koronawirus COVID-19

Urządzenia będące sterylizatorami UV-C stosuje się w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się czynników zakaźnych od ponad siedemdziesięciu lat. Wykazano, że promieniowanie UV-C efektywnie dezynfekuje powierzchnie zanieczyszczone wirusem Ebola czy grypy. Standardem stało się wykorzystywanie tego rodzaju fal elektromagnetycznych także w przypadku dezynfekcji górnych partii pomieszczeń w miejscach zagrożonych gruźlicą. Informacje te zostały ujęte w oświadczeniu Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej CIE z dnia 12 maja 2020 roku. 

Według badań przeprowadzonych przez firmę Signify we współpracy z Uniwersytetem Bostońskim, aż 99% wirusów, w tym SARS-CoV-2, może ulec zniszczeniu w wyniku oddziaływania z promieniowaniem UV-C już w ciągu sześciu sekund! Jest to przełomowa informacja, zwłaszcza że przy zastosowaniu sterylizatorów powietrza zamiast bezpośredniej dezynfekcji powierzchni za pomocą promieniowania, możliwe jest zamontowanie takich urządzeń na przykład w poczekalniach.

Sterylizator powietrza UV-C

Zastosowanie Sterylizatora powietrza UV-C MediClean

Przy zachowaniu omówionych wcześniej zasad bezpieczeństwa, sterylizatory powietrza UV-C mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Sterylizator powietrza UV-C MediClean można stosować w celu dezynfekcji i oczyszczania powietrza w rozmaitych obszarach życia takich jak: medycyna (szpitale, gabinety lekarskie, sale operacyjne, poczekalnia, OIOM, laboratoria), przemysł farmaceutyczny, gabinety kosmetyczne, gastronomia, przemysł spożywczy, szkoły, przedszkola, biura, urzędy, sanatoria, domy wczasowe, fryzjerskie, hodowle i wiele innych.  Urządzenie to wyposażone jest w filtr węglowy oraz najwyższej klasy promienniki, emitujące promieniowanie o najskuteczniejszej długości fali jeśli mowa o przeznaczeniu dezynfekcyjnym: 253,7 nm. Obudowa tego sprzętu spełnia zarówno standardy funkcjonalne, jak i wizualne: została ona wykonana z materiału Corian® połączonego z proszkowo malowanymi elementami. MediClean jest niewielki i prosty w obsłudze co umożliwia zastosowanie go praktycznie w każdym pomieszczeniu, gdzie zagwarantuje komfort i doskonałą ochronę.

Mogłeś nas znaleźć szukając: lampa uv c, sterylizator powietrza, tunelowy sterylizator powietrza, promieniowania uv c, tunelowego sterylizatora powietrza, emitujących odpowiednią długość wiązki, emitujące promieniowanie uv c, lamp emitujących odpowiednią długość, specjalnych lamp emitujących odpowiednią, zastosowaniu specjalnych lamp emitujących, lampy emitujące promieniowanie uv, dzięki zastosowaniu specjalnych lamp, prowadzi do skutecznej likwidacji, m3 h poziom hałasu, naturalnych warunkach promieniowanie uv, warunkach promieniowanie uv c, promieniowanie uv c prowadzi, zalety skutecznie niszczy bakterie, powodzeniem do odkażania powierzchni, zastosowaniu wentylatora do pracy.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie