Dezynfekcja sprzętu medycznego, Sterylizator UV C

Prawidłowo przeprowadzona dezynfekcja to najistotniejsza czynność w każdej medycznej placówce. Proces ten polega na doprowadzenie wielorazowych medycznych narzędzi do ponownego. Dezynfekcja polega na zredukowaniu ilości występujących wokół drobnoustrojów o 4 lub 5 logarytmów.

Dezynfekcja - rodzaje

Obowiązkiem każdego medycznego pracownika jest odkażanie rąk jak również dezynfekowanie użytych wcześniej narzędzi. W związku z tym, nie bez powodu medyczne urządzenia przeznaczone do dezynfekcji i sterylizacji stanowią niezwykle ważną grupę produktów, które są przeznaczone właśnie dla przychodni, szpitali i pozostałych medycznych placówek.

Do najprostszych można zakwalifikować urządzenia wskazane dla ręcznej dezynfekcji - pistolety czy urządzenia z wyposażonym dozownikiem czyszczącego środka. Sterylizacyjne komory są bardziej nowoczesnym urządzeniem.

Są one zasilane zewnętrznym źródłem pary. Najczęściej używa się je do sterylizacji materaców szpitalnych łóżek lub kompletów pościeli. Myjni ultradźwiękowe nie wykorzystują wysokiej temperatury tylko zjawisko kawitacji. Natomiast pozostałym profesjonalnym sprzętem są sterylizatory.

Dezynfekcja medycznego sprzętu  - dlaczego jest ważna?

Dezynfekcja medycznych narzędzi redukuje drobnoustroje przez zabicie wszystkich form wirusów, bakterii czy grzybów na powierzchni przedmiotów, które są używane.

Działanie jest przeprowadzane, aby ponowne użycie tego samego sprzętu nie zagrażało zdrowiu innego człowieka. Każdy z etapów tego procesu jest bardzo istotny i nie można żadnego pominąć. Którekolwiek narzędzie, które zostało użyte, musi trafić do ponownej dezynfekcji. W przeciwnym razie bakterie i wirusy rozniosą się dalej i mogą zainfekować inne osoby.

Przebieg dezynfekcji medycznego sprzętu

Przygotowanie się do przeprowadzenia procesu 

Zanim przystąpi się do mycia medycznych narzędzi trzeba samemu sobie odpowiednio przygotować się. Na początku należy dokładnie umyć ręce. Zaleca się, aby założyć odzież ochronną w postaci fartucha, maski oraz rękawiczek.

Każdy etap wykonuje się dokładnie przestrzegając zalecenia producentów danych narzędzi jak również stosowanych roztworów. Zgodnie z wymogami, do dezynfekcji narzędzi medycznych używa się destylowanej wody jak również roztworów o neutralnym pH.

Woda z kranu nie nadaje się, ponieważ zawiera ona niezliczoną ilość bakterii oraz mineralnych soli.

Mycie medycznych narzędzi

Początkowo usuwa się wszystkie osadzone tkanki na sprzęcie. Warto przyjrzeć się dokładniej wszystkim zgłębieniom lub rowkom, ponieważ tam przede wszystkim mogą się one gromadzić.

Usuwa się je na samym początku, dlatego że mycie to jedna z pierwszych czynności, a pod wpływem późniejszego działania na skutek wysokiej temperatury wszelkie szczątki kości lub skóry mogą stwardnieć po zapieczeniu się.

Myje się na różne sposoby - ręczne mycie, zraszanie i spłukiwanie oraz czyszczenie ultradźwiękami w przeznaczonych do tego myjkach. Najefektywniejszym jest czyszczenie maszynowe.

Dezynfekcja medycznych narzędzi

Spośród stosowanych metod dezynfekcji wyróżnia się: termiczną, chemiczną oraz chemiczno - termiczną. W przypadku nie stosowania maszyny, należy użyć specjalistyczną wannę przeznaczoną wyłącznie do dezynfekcji. W celu czyszczenia ręcznego trudno dostępnych miejsc warto zastosować nylonowe szczotki i wodę o wysokiej temperaturze.

Profesjonalną chemię przygotowuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Najważniejszym czynnikiem jest uzyskanie właściwego stężenia dla danego dezynfekującego roztworu.

Niskie stężenie może uniemożliwić prawidłowy przebieg procesu, a z kolei zbyt duże stężenie przyczyni się do uszkodzenia sprzętu. Reasumując, preparaty do mycia oraz dezynfekcji medycznego sprzętu dobiera się w zależności od ich materiałowej tolerancji, bójczego spektrum jak również wybranego sposobu na mycie - czy to będzie ręczne, czy może maszynowe.

Dezynfekcja medycznego sprzętu - o czym należy pamiętać?

Wszystkie narzędzia i sprzęt zabiegowy nie może zostać ponownie użyty, jeśli nie zdezynfekowano go po jego poprzednim zastosowaniu. Sprzęt nienaruszający ciągłości tkanek musi być umyty i zdezynfekowany, ale można tu pominąć proces sterylizacji.

Należy kierować się ważną zasadą - jeden pacjent to jeden zabieg, który stanowi jeden zestaw narzędzi.

Po użyciu danego medycznego narzędzia, trzeba całkowicie zanurzyć je w roztworze myjąco - dezynfekcyjnego środka. Ten środek wlewa się do specjalnych dezynfekcyjnych wanien oczywiście z pokrywą oraz wyjmowanym sitem.

Jeśli dany sprzęt jest o złożonej budowie to przede wszystkim trzeba rozłożyć go na części pierwsze całkowicie wszystkie z nich zanurzając w przygotowanym roztworze.

Proces dezynfekcji nie może być ani krótszy, ani dłuższy, a po wykonaniu czynności, wszystkie narzędzia wystarczy umyć w miejscu, które jest specjalnie do tego przeznaczone.

Do tego trzeba użyć grubszych rękawic ochronnych oraz miękkiej szczotki. Zdezynfekowane narzędzia na koniec należy osuszyć za pomocą suchego powietrza albo ściereczkami, natomiast sprzęt z kanałami - poprzez czyste sprężone powietrze. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Doradzimy i zaproponujemy dogodną cenę sprzętu kosmetycznego i sprzętu do dezynfekcji.

Nasi doradcy zaproponują Państwu dogodne formy finansowania, jak leasing czy pożyczkę medyczną. Mamy przystępne ceny i największy wybór wyposażenia kosmetycznego i medycznego na rynku. Zajrzyj do nas po więcej już teraz. Rzetelne doradztwo czeka na Ciebie w hurtowni kosmetycznej Medika Poland.

Mogłeś nas znaleźć szukając: dezynfekcji i mycia narzędzi, mycia i dezynfekcji rąk, dezynfekcji powierzchni sprzętu, dezynfekcji narzędzi, mycie i dezynfekcja narzędzi, adres e mail, plików cookies, otrzymywać informacje, przeglądarce więcej informacji, plików cookie, znajdą państwo. Jeśli macie Państwo pytania odnośnie naszego sprzętu i urządzeń zapraszamy do kontakty telefonicznego lub mailowego. Chętnie wyjaśnimy wątpliwości i pomożemy w wyborze.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie