Sterylizator przepływowy UV C, dezynfekcja powietrza

Właściwa sterylizacja pomieszczeń to kluczowa kwestia dla wszystkich osób, które prowadzą gabinety stomatologiczne lub kosmetologiczne. W obecnych czasach jakość i czystość powietrza zdaje się mieć jeszcze większe znaczenie.

Profesjonalne sterylizatory przepływowe działają szybko i sprawnie, co przekłada się na antyseptyczność miejsc, w których przebywają ludzie. Obecnie jednym z najprostszych sposobów jest wykorzystanie urządzeń opartych o technologię stosującą promieniowanie elektromagnetyczne. A dokładnie lampy emitujące wiązki promieni UV-C.

Promieniowanie UV-C i jego skuteczność

Jak wiemy, promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie właśnie UV) stanowi typ promienia elektromagnetycznego, podobnie jak fale radiowe, czy promieniowanie rentgenowskie. Spektrum fal UV powszechnie dzieli się na trzy rodzaje: A,B i C, gdzie pierwszy z nich odpowiada temu, które występuje w promieniach słońca.

Typ drugi najczęściej występuje w różnego rodzaju terapiach, ponieważ pomaga tworzyć witaminę D. Z kolei UV-C znane jest z silnego działania bakterio- i zarodkobójczego. 

Jak pokazują badania, największy efekt bakteriobójczy wykorzystuje się przy zastosowaniu promieniowania UV-C o długości fali pomiędzy 250 a 270 nm. Odbywa się to w taki sposób, że promieniowanie UV-C jest absorbowane przez kwasy nukleinowe i białka energii, co inicjuje procesy chemiczne pozwalające nam na neutralizację bakterii, wirusów i lotnych związków organicznych, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Sterylizator powietrza - przepływowe lampy bakteriobójcze

Oznacza to, że zastosowanie sterylizatorów przepływowych wyposażonych w lampę UV-C daje gwarancję tego, iż atmosfera w danym pomieszczeniu będzie wolna od drobnoustrojów. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na urządzenie posiadające dodatkowo filtr węglowy, otrzymamy świeże, zdrowe i czyste powietrze.

Za najbardziej optymalną uznaje się wiązkę promieni UV-C o długości fali 253,7 nm. Taka dawka gwarantuje, iż proces oczyszczania będzie najbardziej wydajny i skuteczny, czyli w jego trakcie będziemy w stanie nieodwracalnie dezaktywować bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz pozostałe rodzaje drobnoustrojów.  

Przy wykorzystaniu urządzeń do dezynfekcji ważne jest wykorzystanie takiej dawki promieniowania, która skutecznie unicestwi patogen. Zastosowanie zbyt krótkiej fali (lub zbyt krótkiego czasu naświetlania) może wywołać z goła odmienny efekt,  a więc doprowadzić do nadmiernych mutacji w komórkach.

sterylizator uv c

Gdzie można wykorzystać sterylizatory przepływowe?

Urządzenia do dezynfekcji powietrza i pomieszczeń mają niemalże wszechstronne zastosowanie, co oznacza, że przydadzą się wszędzie tam, gdzie istotne jest świeże i sterylne powietrze.

Powszechnie znajdują się one na wyposażeniu pomieszczeń w przemyśle medycznym: szpitalach, przychodniach, recepcjach, salach operacyjnych, oddziałach OIOM, poczekalniach, laboratoriach, itp.

Sterylizatory znajdziemy także w gabinetach stomatologicznych oraz kosmetycznych i kosmetologicznych. Mogą być one jednak przydatne także w takich przemysłach jak: spożywczy, farmaceutyczny oraz w gastronomii, szkołach, przedszkolach, zakładach fryzjerskich, sanatoriach, domach wypoczynkowych, urzędach, biurach, w hodowlach i wielu innych.

sterylizator powietrza

Przepływowe lampy bakteriobójcze

Korzystając ze sterylizatorów wyposażonych w napromienniki UV-C trzeba pamiętać o kilku zasadach postępowania. Pierwsza z nich mówi o dobraniu odpowiedniej wielkości lampy.

Z pewnością najlepsze wyniki osiągniemy wtedy, kiedy sterylizator zostanie odpowiednio dopasowany do dezynfekowanej powierzchni oraz kubatury pomieszczenia.

Dobrze jest zadbać o odpowiednią odległość lampy od mebli oraz miejsca, w którym wykonuje się zabieg. Trzeba również pamiętać o tym, aby właściwie ustawić strumienia światła. Należy systematycznie dbać o czystość lamp i regularne wymienianie żarówek.

Działanie sterylizatora UV-C

Znajdujące się w jego wnętrzu napromienniki działają punktowo. Oznacza to, że w trakcie naświetlania przepływającego powietrza promieniami UV-C dochodzi do neutralizacji drobnoustrojów.

Dezynfekcja nie pozostawia szkodliwych produktów podezynfekcyjnych, a czas naświetlania pozwala na zastosowanie właściwej, letalnej, dawki promieniowania, która z kolei niszczy materiał genetyczny wirusów i bakterii.

Ten typ promieniowania zmienia strukturę lub budowę białek cytoplazmatycznych, a także kwasów nukleinowych, co powoduje zmiany w DNA drobnoustroju. W skrócie oznacza to, że taki organizm jednokomórkowy zostaje skutecznie unicestwiony.

sterylizacja powietrza

Oczyszczacz powietrza, dezynfekcja i sterylizacja

Cały proces odbywa się wewnątrz urządzenia - sterylizator może zatem pracować w pomieszczeniach, w których znajdują się ludzie. Urządzenie może działać nieprzerwanie przez cały czas trwania zabiegu. 

Ogromną zaletą przepływowych sterylizatorów jest to, że są one wyposażone w filtr węglowy. To w nim zatrzymuje się kurz i inne zanieczyszczenia. Przefiltrowane powietrze trafia do komory, w której znajdują się napromienniki.

To właśnie w tym miejscu uwalniane jest promieniowanie UV-C neutralizujące drobnoustroje. Następnie powietrze opuszcza urządzenie i przedostaje się do pomieszczenia.

Mogłeś nas znaleźć szukając: sterylizator powietrza, wymuszonym obiegiem powietrza dzięki zastosowaniu sterylizatora powietrza, pomieszczeniu w trakcie sterylizacji, powietrza wymuszony jest dzięki, zastosowaniu wentylatora do pracy, wymuszony jest dzięki zastosowaniu, umożliwia przebywanie w pomieszczeniu wentylatora do pracy ciągłej,poziom hałasu, parametry techniczne moc, ruch powietrza wymuszony, pracy ciągłej charakteryzującego niskim poziomem hałasu, lamp bakteriobójczych, bakterii i wirusów, oczyszczaczach powietrza, powietrze zasysane, zasilanie 230 v, moc promienników wewnątrz komory.

Zapewniamy dogodne formy finansowania naszych urządzeń kosmetycznych. Możesz u nas kupić kombajny kosmetyczne i profesjonalne wyposażenie gabinetu kosmetycznego na dogodny leasing lub pożyczkę medyczną. Doradzi Ci w tym nasz Niezależny Doradca Finansowy. Sprawdź aktualną ofertę i nasze produkty kosmetyczne aktualnie dostępne.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie