Procedura kosmetologiczna HIFU to nowa skuteczna technika odmładzania skóry i odbudowy miękkich tkanek twarzy. Lifting skoncentrowany jest na wysokiej intensywności wiązki ultradźwięków zapewniając efekt napina skóry. Wykorzystywane do zabiegu kombajny hifu pozwalają osiągnąć takie efekt u pacjenta jak np. zmniejszenie worków pod oczami, wyeliminowanie drugiego podbródka, podkreślenie owalu twarzy.
Nowa metoda liftingu ultradźwiękowego, czyli innymi słowy niechirurgiczny lift SMAS, pozwoliła przenieść zabieg należący do dziedziny chirurgii plastycznej na dziedzinę kosmetologii sprzętowej, czyli kombajny hifu. To, co wczoraj było nawet niemożliwe do wyobrażenia, stało się rzeczywistością - lifting twarzy bez skalpela. Jest to jedyna procedura, której działanie nie jest skierowane na skórę, ale na leżącą pod nią warstwę mięśniowo-rozcięgnową (powszechnie znaną, jako SMAS). Ultradźwiękowy zabieg SMAS jest najczęściej wykonywany raz i nie wymaga rehabilitacji (bez siniaków, obrzęku, bez zaczerwienienia skóry), zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do swoich obowiązków.
W gabinecie kosmetologicznym pacjent może poddać się liftingowi twarzy, kombajny hifu wykorzystywane do zabiegu pozwalają uzyskać napięcie i zagęszczenie skóry. W zależności od wybranego przez kosmetologa kartridża energia, może zostać ulokowana na różnych głębokościach.
Energia zdeponowana na głębokości od 1,5 mm do 3 mm powoduje przebudowę struktur kolagenowych i pobudzenie skóry do odnowy zapewniając poprawienie jędrności i gęstości skóry. Energia znajdująca się na głębokości 4,5 mm pozwala uzyskać obkurczenie warstwy SMAS i efekt liftingu skóry. Natomiast na głębokości 8 mm energia wnika w tkankę tłuszczową, na głębokości 13 mm powoduje rozpad adipocytów i rozbicie tłuszczu.
Głębokie warstwy skóry zostają ogrzewane do temperatury 60-70° C, powodując obkurczenia tkanek oraz wydajny remodeling kolagenu zapewniając widoczny lifting skóry. Najczęściej jeden zabieg wystarczy na uzyskanie odpowiedniego napięcia skóry a efekt utrzymuje się nawet do 1,5 roku.
Przed przystąpieniem do wykonania ultradźwiękowego zabiegu liftingu twarzy, kosmetolog nakłada na skórę żel, aby umożliwić wizualizację tkanek miękkich i ślizg dyszy ultradźwiękowej. W rezultacie energia ultradźwięków stymuluje włókna kolagenu i elastyny warstwy wierzchniej mięśniowego układu SMAS. Wykorzystywana jest najnowsza technologia - kombajn hifu Medika, którego podstawowym celem jest przeciwdziałanie siłą grawitacji, włókna kolagenu i SMAS są zmniejszone, zapewniając natychmiastowe podniesienie owalu twarzy. Ekspozycja na energię ultradźwiękową prowadzi do aktywacji syntezy nowych włókien kolagenu i elastyny, co zapewnia wzrost efektu napięcia skóry na dłuższy czas.
Procedura jest przeprowadzana, co najmniej na dwóch poziomach ekspozycji ultradźwiękowej przez dwa różne kardridże. Całkowity czas zabiegu dla całej twarzy zajmuje 30-50 minut. Podczas zabiegu pacjent odczuwa intensywne ciepło i mrowienie a natychmiast po zabiegu odczuwa napięcie. W ciągu dwóch do trzech dni można zaobserwować łagodny i niewielki obrzęk obszarów poddawanych działaniu urządzenia.
Konturowanie twarzy SMAS nie ma analogów. Jest to jedyna procedura, która działa na wybranej głębokości i dociera do warstwy mięśniowo-rozciągowej. Lifting ultradźwiękowy doskonale łączy się z innymi technologiami sprzętowymi i wtryskowymi, ponieważ ma swój własny punkt zastosowania.
Kombajny Hifu firmy Medika zawierają obudowę z materiału Corian, który jest antybakteryjny i plamoodporny, dzięki systematycznemu czyszczeniu nie dojdzie do rozwoju pleśni i grzybów. Urządzenie medyczne posiada odpowiednie certyfikaty dla materiału o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Do zabiegu wykorzystywana jest gęstość energii to 0.1 - 2.5 J/cm², częstotliwość 4 Mhz.
Kosmetolog ma do dyspozycji 5 rodzajów kardridżów. Bezpieczne zalecane parametry ekspozycji dla każdego obszaru twarzy są programowane w urządzeniu. Skuteczność ultradźwiękowego liftingu potwierdzają liczne badania kliniczne a także praktyka kosmetologów w salonach medycyny estetycznej.