Fala elektromagnetyczna w medycynie estetycznej

Fale elektromagnetyczne są w stanie przeniknąć do tkanek organicznych, powodując ich nagrzewanie. Możliwe jest nie tylko ogrzewanie powierzchniowe, ale również tkanek wewnętrznych i organów.

Wykorzystanie fal elektromagnetycznych może być użyteczne, np. poprzez ogrzewanie falami elektromagnetycznymi można leczyć procesy zapalne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z możliwości szkodliwego, a nawet niszczącego działania promieniowania elektromagnetycznego.

Zastosowanie fal elektromagnetycznych - zasięg

Metody fizjoterapii, które opierają się na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych o ultrawysokiej częstotliwości (mikrofale - fale) to:

  • Terapia mikrofalowa (częstotliwość stosowanych fal 237 MHz, długość fali 12,6 cm);
  • DVT - terapia (terapia falami decymetrowymi) (częstotliwość tych fal wynosi 460 MHz, długość fali 65,2 cm).

Do tej pory najbardziej rozwiniętą teorią jest efekt cieplny pól mikrofalowych - fal na obiekty ożywionej przyrody. Przechodzące przez żywe tkanki fale elektromagnetyczne działają polaryzująco na ich molekuły i orientują te molekuły podobnie jak dipole elektryczne.

Fale elektromagnetyczne są w stanie oddziaływać na jony istot żywych poprzez tworzenie prądów przewodzenia w organizmach. W wyniku tego w tkankach organizmów znajdujących się w polu fal elektromagnetycznych występują zarówno prądy bierne, jak i przewodzące.

Wszystkie te procesy powodują ogrzewanie substancji. Jednocześnie prądy mają ogromne znaczenie w reorientacji cząsteczek wody. Dlatego maksymalna absorpcja energii fali mikrofalowej występuje w mięśniach i krwi, znacznie mniej energii pochłaniają kości i tkanka tłuszczowa. W związku z tym kości i tkanka tłuszczowa mniej się nagrzewają.

Na granicy substancji o różnych współczynnikach pochłaniania fal elektromagnetycznych mogą powstawać fale stojące, w wyniku czego może dojść do przegrzania tkanki. Najbardziej narażone na przegrzanie są tkanki słabo ukrwione, a co za tym idzie o słabej termoregulacji, takie jak ciało szkliste, soczewka oka.

Fale elektromagnetyczne mogą wpływać na procesy biologiczne poprzez zrywanie wiązań wodorowych i reorientację makrocząsteczek DNA i RNA.

Po uderzeniu w obszar ciała, fala elektromagnetyczna ulega częściowemu odbiciu od skóry. Stopień odbicia zależy od różnicy stałej dielektrycznej pomiędzy powietrzem a tkankami organicznymi.

Kiedy fale elektromagnetyczne są emitowane na odległość, do 75% energii fali może zostać odbite. W tym przypadku nie jest możliwe wnioskowanie o ilości energii pochłoniętej przez ciało ludzkie w jednostce czasu na podstawie znajomości mocy promieniowania. Jeśli fale elektromagnetyczne są napromieniowane przez bezpośredni kontakt z napromieniowaną powierzchnią, moc nadajnika jest równa mocy odbieranej przez tkanki.

promieniowanie ultrafioletowe

Częstotliwość fal elektromagnetycznych oraz struktura żywej tkanki determinują głębokość penetracji tych fal.

Biorąc pod uwagę złożoną budowę tkanek organizmów żywych uważa się, że podczas terapii mikrofalowej głębokość penetracji fal elektromagnetycznych wynosi 3-5 cm od powierzchni, podczas terapii DR do 9 cm.

Terapia ultrakrótkosci (terapia UHF)

Jeśli tkanki organiczne umieszcza się w zmiennym polu elektrycznym, pojawiają się w nich prądy bierne i przewodzące. Najczęściej stosuje się w tym przypadku pola elektryczne o ultra wysokich częstotliwościach. Odpowiednia metoda leczenia nazywana jest terapią UHF. Aby ocenić skutki działania pola UHF, konieczne jest określenie ilości ciepła, które może zostać uwolnione.

Częstotliwość zmiennego pola elektrycznego wynosi od 30 do 300 mHz.

Kiedy żywa tkanka jest wystawiona na działanie pola elektrycznego wysokiej częstotliwości, energia jest aktywnie absorbowana i przekształcana w ciepło. Powoduje to efekt oscylacji.

Maksymalna konwersja energii pola elektrycznego na ciepło zachodzi w tkankach, które źle przewodzą prąd, są to tkanki nerwowe, mózgowe i kostne.

pola elektromagnetycznego

Efekt terapeutyczny UHF - terapia polega na:

  • Wzmocnieniu krążenia krwi i limfy, a dzięki temu występowanie działania przeciwzapalnego.
  • Zmniejszeniu wysięku Wzmocnienie rozwoju tkanek łącznych.
  • Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie niektórych narządów wewnętrznych.
  • Zwiększeniu tempa regeneracji tkanki nerwowej i przewodzenia impulsów nerwowych.
  • Działanie bakteriobójcze.
  • Obniżeniu ciśnienia krwi z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych.
  • Wzmocnieniu wymiany substancji między krwią a tkankami.

Sprzęt wykorzystujący fale elektromagnetyczne do celów leczniczych

Często sprzęt elektroniczny do fizjoterapii o niskiej i dźwiękowej częstotliwości nazywany jest niską częstotliwością. Sprzęt elektroniczny wszystkich innych częstotliwości nazywa się koncepcją uogólniającą - wysoką częstotliwością. Generatory wysokiej częstotliwości (HF) wykorzystywane są do obróbki cieplnej, suszenia, ogrzewania, radiokomunikacji, medycyny, w szczególności w fizjoterapii. Generatory ultrawysokiej częstotliwości (UHF) są wykorzystywane w komunikacji radiowej, telewizji. W radarze stosuje się generatory mikrofalowe.

Pola elektromagnetyczne są biologicznie aktywne - żywe organizmy reagują na ich działanie. Liczne dane doświadczalne wskazują na wysoką aktywność biologiczną pól elektromagnetycznych w prawie wszystkich częściach widma częstotliwości radiowych.

pole elektromagnetyczne

Ciało ludzkie składa się w dużej mierze z płynów biologicznych zawierających dużą liczbę jonów, które biorą udział w różnych procesach metabolicznych.

Pod wpływem pola elektrycznego jony poruszają się z różnymi prędkościami i gromadzą się w pobliżu błon komórkowych, tworząc przeciwpole elektryczne, zwane polaryzacją

Tak więc pierwotne działanie prądu stałego wiąże się z ruchem jonów, ich separacją i zmianą ich stężenia w różnych elementach tkanki. Wpływ prądu stałego na organizm zależy od jego siły, dlatego opór elektryczny tkanek, a przede wszystkim skóry, jest bardzo istotny. Wilgoć, pot znacznie zmniejszają opór, co nawet przy niskim napięciu może powodować przepływ znacznego prądu przez ciało.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie