Fale radiowe zastosowanie w medycynie

We współczesnej kosmetyce oraz medycynie estetycznej istnieje wiele metod odmładzania skóry. Część z nich to zabiegi chirurgiczne, wymagające użycie skalpela, część natomiast to metody niechirurgiczne.

Jedna z niechirurgicznych metod lifting skóry jest metoda wykorzystująca fale radiowe, tzw. radiofrekwencja. Radiofrekwencja może służyć nie tylko do walki z oznakami starzenia, ale również wspomagać proces odchudzania i redukcji cellulitu.

Czym jest radiofrekwencja i gdzie jest stosowana?

Radiofrekwencja to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fali pomiędzy 3 Hz a 3 THz. Fale radiowe stosowane są powszechnie w wielu dziedzinach życia (najpowszechniej w komunikacji), w tym również w kosmetologii. Do celów kosmetycznych wykorzystuje się fale radiowe o częstotliwości z zakresu 0,5 MHz do 7 MHz. W zależności od częstotliwości fale radiowe mają różną zdolność wnikania do komórek ludzkiej skóry i mogą generować różny efekt.

Nasze przykładowe produkty:

W jaki sposób fale radiowe oddziałują na ludzkie komórki?

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych opierają się na efekcie termicznym, który jest rezultatem przepływu przez tkanki ludzkiego ciała prądu o wysokiej częstotliwości, czyli o wysokiej energii. Dostarczenie energii do atomów i jonów w tkankach wprawia je w ruch drgający. Na skutek tego ruchu cząstki ocierają się o ciebie.

Siły tarcia z kolei powodują generowanie ciepła. Zazwyczaj w procesach z wykorzystaniem fal radiowych możliwe jest podgrzanie tkanek do temperatury do 45°C. Poszczególnie rodzaje tkanek nagrzewają się w różnym stopniu.

Zależy to od kilku czynników, głównie zawartości elektrolitu w tkance oraz oporu przez nią stawianego. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na podgrzanie tkanek, jest oczywiście częstotliwość fal, natężenie prądu oraz czas ekspozycji na fale radiowe.

Skąd bierze się odmładzające działanie fal radiowych?

Odmładzające działanie fal radiowych związane jest głównie z ich wpływem na włókna kolagenowe. Wraz z wiekiem w naszej skórze ubywa włókien kolagenowych, a te, które pozostają, ulegają rozciągnięciu. Ciepło powoduje, że włókna kolagenowe ulegają ponownemu skróceniu, dodatkowo stymuluje ono komórki skóry do tworzenia nowych włókien.

Pozwala to na uzyskanie widocznego efektu odmłodzenia skóry. Dodatkowo, ponieważ ciepło rozszerza naczynia krwionośne w skórze, zostaje one lepiej odżywiona i dotleniona. Wszystko to powoduje, że skóra staje się bardziej jędrna. Fale radiowe stosowane są głównie w celu redukcji zmarszczek.

Doskonale sprawdzają się również, aby poprawić owal twarzy, unieść opadające powieki czy usunąć obwisłe policzki. Wiele osób wykorzystuje zabiegi falami radiowymi także od redukcji obrzęków pod oczami.

Wpływ fal radiowych na redukcję tkani tłuszczowej

Za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości możliwa jest również redukcja tkanki tłuszczowej. Ciepło generowane przez fale radiowe wywołuje w tkance tłuszczowej procesy jej szybkiego rozpadu, na kwasy tłuszczowe i glicerol.

Dodatkowo zwiększa ono metabolizm i przyspiesza krążenie krwi. Wszystkie te czynniki prowadzą do redukcji tkanki tłuszczowej. Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych w przypadku walki z cellulitem, mogą również wspomóc proces odchudzania, przyspieszając utratę obwodów poszczególnych partii ciała.

Przebieg i skutki uboczne zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych.

Zazwyczaj nie występują po nim żadne skutku uboczne. Czasami, chociaż bardzo sporadycznie, może dość do niewielkiego podrażnienia lub zaczerwienia skóry, które mija po upływie około doby od zabiegu.

Zazwyczaj jeden zabieg radiofrekwencji trwa od 30 do 60 minut. W zależności od oczekiwanego rezultatu konieczne może być wykonanie od 4 do 10 zabiegów. Zabiegi przeprowadza się co 2 tygodnie. Jeśli celem zabiegu falami radiowymi jest spowolnienie procesów starzenia się skóry, to po serii zabiegów sugerowane jest stosowanie zabiegu przypominającego, robi się to mniej więcej raz w roku.

Zabiegi radiofrekwencji mogą być łączone z innymi zabiegami. Radiofrekwencja może być wykonywana w połączeniu z zabiegiem laserowym IPL, z zabiegiem mikrodermabrazji igłowej oraz w próżni.

Przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji

Niestety nie może być on stosowany przez każdego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania fal radiowych jest posiadanie rozrusznika serca lub aparatu słuchowego, a także metalowych elementów, w miejscu zabiegu.

Dodatkowo niewskazane jest wykonywanie takich zabiegów u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwskazaniem do zabiegu radiofrekwencji są także choroby skóry różnego pochodzenia, zdiagnozowane nowotwory, epilepsja, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie żył oraz trądzik różowawy. Wszelkie inne choroby nie stanowią bezwzględnego przeciwskazania, ale należy je skonsultować z osobą przeprowadzającą zabieg.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie