Autoklaw medyczny: cechy i zastosowanie w medycynie

Autoklaw medyczny jest to szczelne urządzenie przeznaczone do prowadzenia różnych procesów (obróbki produktów, surowców, wyrobów itp.) przy ogrzewaniu i pod ciśnieniem przekraczającym ciśnienie atmosferyczne. W zależności od zakresu zastosowania i przeznaczenia autoklawy różnią się konstrukcją, wyposażeniem, pojemnością urządzenia, tworzeniem reżimu temperaturowego. Najróżniejsze modele autoklawów produkowane są dla różnych gałęzi przemysłu, jednak nie różnią się one zbytnio od siebie podstawowymi zasadami działania.

Zasada działania autoklawu medycznego

W autoklawie do podwyższenia temperatury i ciśnienia wykorzystuje się medium wodne, które wypełnia przestrzeń międzywęzłową (komorę parowo-wodną). Po wybraniu cyklu technologicznego (roboczego) w komorze roboczej autoklawu wytwarzana jest próżnia wstępna z okresowym podgrzewaniem, czyli powietrze i kondensat w komorze roboczej są usuwane.

Po podgrzaniu, para wodna dostaje się do komory, podnosząc ciśnienie i temperaturę w komorze zgodnie z ustawionymi parametrami, i rozpoczyna się faza sterylizacji. Zwiększone ciśnienie w autoklawie kompensuje rozszerzalność cieplną produktu. Takie warunki przyspieszają reakcję, jak również zwiększają wydajność produktu.

Po zakończeniu czasu sterylizacji ciśnienie w komorze autoklawu zostaje zwolnione i rozpoczyna się faza suszenia próżniowego impulsowego, a pozostała wilgoć natychmiast odparowuje w wysokiej temperaturze i podciśnieniu.

W zależności od rodzaju pracy autoklawy są wyposażone w wewnętrzne, zewnętrzne lub zewnętrzne wymienniki ciepła, mechaniczne, elektromagnetyczne lub pneumatyczne urządzenia mieszające, różne urządzenia do regulacji temperatury, ciśnienia, poziomu cieczy i parametrów.

Autoklawy stosowane są w przemyśle z chłodzeniem wodnym (woda krąży w układzie za pomocą pompy) i powietrznym (chłodzenie odbywa się za pomocą strumienia zimnego powietrza).

Sterowanie cyklem sterylizacji oraz parametrami cyklu odbywa się za pomocą interaktywnego elektronicznego ekranu dotykowego umieszczonego na przednim panelu autoklawu. Operator wybiera cykl, reguluje parametry oraz ma możliwość przełączenia autoklawu w tryb czuwania za pomocą elementów sterujących umieszczonych na panelu (przyciski, przyciski płynne itp.).

Nasze przykładowe produkty:

Zalety autoklawów medycznych

  • Wysoka wydajność.
  • Niezawodność.
  • Krótki czas sterylizacji.
  • Rentowność.

Ze względu na to, że proces sterylizacji odbywa się za pomocą pary pod ciśnieniem, temperatury w autoklawie wahają się w granicach 120-135 °C (w porównaniu do 180 °C w sterylizatorze na sucho), co oznacza, że sterylizator parowy (autoklaw) jest odpowiedni nawet do obróbki materiałów wrażliwych termicznie. Dodatkową korzyścią jest krótki cykl sterylizacji i niskie koszty energii, co przekłada się na atrakcyjny koszt posiadania.

Rodzaje autoklawów

W zależności od sposobu załadunku autoklaw może być pionowy lub poziomy (główną zaletą tego ostatniego jest możliwość wytworzenia przeciwciśnienia, które umożliwia sterylizację przedmiotów w delikatnych opakowaniach bez ich uszkadzania). Należy zauważyć, że prawie wszystkie nowoczesne urządzenia medyczne są typu poziomego.

Różnią się również wielkością: na przykład autoklaw stołowy będzie opcją dla gabinetu dentystycznego, dla dużej kliniki wymagany będzie gigantyczny aparat kolumnowy o dużej objętości, zdolny do przetwarzania dużych ilości akcesoriów w najniższy koszt.

Zastosowanie autoklawów

Autoklawy stosowane są do badań naukowych (autoklawy laboratoryjne), w medycynie, biologii, metalurgii, przemyśle chemicznym, gumowym, spożywczym, przy produkcji materiałów budowlanych.

Główną częścią autoklawów stosowanych w medycynie i biologii są hermetycznie zamknięte zbiorniki z podwójnymi ściankami, które wytrzymują wysokie ciśnienie. Jeśli proces sterylizacji jest przeprowadzany bez narażenia na wysokie ciśnienie, używa się określenia sterylizator lub suszarnia.

Autoklawy medyczne służą do sterylizacji opatrunków chirurgicznych i narzędzi, utensyliów i niektórych urządzeń do wzrostu mikroorganizmów, dezynfekcji zakażonego materiału, niszczenia kultur mikroorganizmów chorobotwórczych, wytwarzania wyrobów z włókien węglowych, nadawania im kształtów bryłowych itp.

Do przestrzeni międzywęzłowej (komora pary wodnej) wlewana jest woda destylowana. Po podgrzaniu, para wodna wpływa do komory sterylizacyjnej, zwiększając ciśnienie i temperaturę w komorze.

Cechy autoklawów medycznych

Autoklawy różnią się między sobą nie tylko pod względem technicznym. Autoklawy różnią się między sobą nie tylko parametrami technicznymi, ale również ilością funkcji dodatkowych, co również wpływa na cenę końcową.

Na przykład, w pełni automatyczny autoklaw będzie kosztował znacznie więcej niż ten z ustawieniami ręcznymi, ale praca z automatem będzie polegała na załadowaniu urządzenia, wybraniu programu i naciśnięciu przycisku "Start".

Warto też zwrócić uwagę na liczbę programów sterylizacji. Zazwyczaj są trzy. Jednak może być ich więcej. Dodatkowe programy usprawniają pracę i skracają czas sterylizacji. Pakiet programowy może również zawierać testy, które pozwalają na sprawdzenie jakości autoklawu bez konieczności wzywania serwisu.

Wbudowany system pomiarowy i drukarka również zwiększą koszt, choć sprawią, że obsługa urządzenia będzie bardziej widoczna i wydajna. Niektóre modele mają możliwość podłączenia zewnętrznej drukarki.

Firma Medikapoland.pl prowadzi sprzedaż autoklawów wiodących światowych producentów specjalizujących się w produkcji urządzeń do sterylizacji w przystępnych cenach, a także zajmuje się dostawą, montażem, serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Wszystko dla stomatologii i laboratorium dentystycznego w jednym miejscu.

Wysokiej jakości sprzęt jest kluczem do sukcesu gabinetu medycznego. Medikapoland.pl ma wszystko, czego potrzebujesz dla swojego gabinetu stomatologicznego. Autoklawy i sterylizatory to niezbędne akcesoria dla stomatologii i gabinetów dentystycznych.

W sklepie internetowym Medikapoland.pl można niedrogo kupić nowoczesny sprzęt i urządzenia takie jak autoklawy opracowane przez wiodących producentów. Karty produktów zawsze zawierają szczegółowe opisy i ceny. Możesz skontaktować się z naszymi konsultantami i uzyskać fachową poradę. Korzystne ceny, dostawa urządzeń na terenie całej Polski. Zawsze są promocje i dobre oferty, zapisz się do naszych newsletterów i śledź nas na portalach społecznościowych.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie