Autoklawy do sterylizacji narzędzi kosmetycznych

Autoklawy do sterylizacji narzędzi i akcesorów kosmetologicznych

Autoklawy to urządzenia do sterylizacji i dezynfekcji instrumentów medycznych, akcesoriów i materiałów kosmetologicznych pod wpływem gorącej pary wodnej. Ze względu na swoje właściwości nowoczesne autoklawy parowo-elektryczne przewyższają inne rodzaje sterylizatorów (gaz, plazmę, suche powietrze itp.). Pod prawie wszystkimi względami są ogólnie przyjętym światowym standardem w medycynie i kosmetologii. Autoklawy do stosowania w medycynie estetycznej są ważną częścią pracy każdego profesjonalnego salonu kosmetologicznego. Urządzenie jest łatwe w użyciu i szybkie w działaniu.

Jak działa autoklaw?

     Temperatura wrzenia zwykłej wody wynosi 100 stopni Celsjusza. Gdy tylko osiągnie tę temperaturę, zamienia się w parę. Jeśli woda gotuje się wystarczająco długo, ostatecznie całkowicie wyparuje. W normalnych warunkach nie jest możliwe podniesienie temperatury wrzenia. A do pełnej sterylizacji przedmiotów woda powinna pozostawać w stanie ciekłym tak długo, jak to możliwe.

Autoklaw pozwala zwiększyć temperaturę wrzenia wody. Dzieje się to w następujący sposób:

  • Temperatura wody osiąga 100 stopni Celsjusza
  • Woda paruje intensywniej
  • Para wodna, która sama w sobie jest gazem, zwiększa ciśnienie wewnątrz urządzenia
  • Z powodu wysokiego ciśnienia proces wrzenia zatrzymuje się
  • Woda ogrzewa się powyżej 100 stopni Celsjusza, ale pozostaje w stanie płynnym.

    Wysoka temperatura w połączeniu z wysokim ciśnieniem pozwala na wydajną i szybką sterylizację przedmiotów. Niektóre autoklawy są wyposażone w ułamkową funkcję ewakuacji, która umożliwia usuwanie gazu w kilku cyklach. Pozwala to na przenikanie ciepła jak najgłębiej do narzędzi.

Korzyści z autoklawów dla medycyny estetycznej

    Urządzenie podgrzewa znajdujące się w nim przedmioty, tworząc dodatkowe wysokie ciśnienie. Ze względu na fakt, że ciśnienie wewnątrz autoklawu jest wyższe niż atmosferyczne, reakcja jest przyspieszana. Oznacza to, że proces sterylizacji instrumentów jest przyspieszony. Autoklaw do sterylizacji, zdolny do utrzymywania wysokich temperatur i ciśnienia do 150 MPa. Zazwyczaj są one dodatkowo wyposażone w regulatory temperatury, poziomu ciśnienia i różne zawory bezpieczeństwa. Posiadają:

  • Wysoką wydajność
  • Niezawodność
  • Bezpieczeństwo sterylizowanych, narzędzi, akcesoriów.
  • Krótki czas sterylizacji.
  • Rentowność

   Z uwagi na fakt, że proces sterylizacji zachodzi przy użyciu pary wodnej pod ciśnieniem, temperatury w autoklawie wahają się między 120–135 ° C (w porównaniu do 180 ° C w suchym sterylizatorze termicznym). Dodatkową zaletą jest krótki cykl sterylizacji i niskie zużycie energii, co daje atrakcyjny koszt posiadania tego sprzętu w salonach kosmetologicznych.

Rodzaje autoklawów

   W zależności od metody załadunku autoklaw może być pionowy lub poziomy (głównym plusem tego drugiego jest możliwość wytworzenia przeciwciśnienia, które umożliwia sterylizację przedmiotów w delikatnym opakowaniu bez jego uszkodzenia). Warto zauważyć, że prawie wszystkie nowoczesne urządzenia medyczne są poziome. Różnią się wielkością: na przykład autoklaw kompaktowy dla gabinetu dentystycznego, do dużej kliniki potrzebny będzie duży aparat o większej objętości, zdolny do przetwarzania dużych ilości akcesoriów przy najniższym koszcie.

Cechy autoklawów medycznych

    Autoklawy różnią się nie tylko właściwościami technicznymi, ale także liczbą dodatkowych funkcji, co również wpływa na cenę końcową. Na przykład w pełni automatyczny autoklaw będzie kosztował znacznie więcej niż podobny z ręcznym dostrajaniem, jednak praca z automatycznym urządzeniem będzie polegała tylko na włożeniu narzędzi, wybraniu programu i naciśnięciu przycisku start.

    Warto również zwrócić uwagę na liczbę programów sterylizacji. Zwykle są trzy. Jednak może być ich więcej. Dodatkowe programy zwiększają wydajność pracy i skracają czas sterylizacji. Zestaw programów może również obejmować testy sprawdzające, jakość autoklawu bez uciekania się do usług centrum serwisowego. Wybór medycznego sterylizatora parowego (autoklaw), pomimo jego pozornej prostoty, ma wiele subtelności.

Dlaczego tak ważne jest wyposażenie salonu kosmetologicznego w autoklaw?

    Po pierwsze, wszystkie narzędzia używane do zabiegów kosmetologicznych muszą być sterylizowane. To wymóg współczesnego świata, szacunek dla pacjenta i dla siebie. Sterylizacja to proces niszczenia wszelkiego rodzaju flory bakteryjnej i wirusów poprzez wpływy fizyczne lub chemiczne. Sterylizatory parowe (autoklawy) używają gorącej pary pod ciśnieniem. W tym przypadku patogeny są niszczone nawet w niższych temperaturach - 126-135 stopni. C i znacznie szybciej.

Pomimo faktu, że zabiegi kosmetologiczne do pielęgnacji skóry i poprawiania urody są dość znane, nie są w 100% wolne od możliwości zainfekowania skóry. Wtedy przyjemność czerpana z samej procedury i pozytywny efekt z pewnością zostaną przyćmione. Aby uniknąć takich problemów, w każdym salonie powinien znajdować się autoklaw do sterylizacji narzędzi i akcesoriów. I nie ma znaczenia, jak duży jest przepływ klientów w danym salonie. Autoklaw pomoże nie tylko zniszczyć wszystkie wirusy i bakterie, a także utrzyma narzędzia w czystości i porządku.

 

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie