Obecnie do depilacji laserowej stosuje się wiele różnych technologii, ale duża grupa osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest różnica i jakie zalety ma ta lub inna metoda. Co więcej, dość trudno jest odróżnić lasery stosowane do odmładzania skóry od laserów przeznaczonych do usuwania włosów. IPL jest jedną z alternatyw dla technologii laserowej, która jest szeroko stosowana zarówno do zwalczania zmian skórnych związanych z wiekiem, jak i usuwania niechcianych włosów. Ale jak to działa w dwóch tak pozornie różnych sytuacjach? Laser IPL (potoczna nazwa) to intensywnie pulsujące światło, inaczej niż w konwencjonalnych laserach, które emitują skupioną wiązkę światła. Jednak nie należy metody IPL nazywać laserem, lecz urządzeniem do zabiegów z wykorzystaniem światła IPL.
Laser do IPL (intensywne pulsujące źródło światła) to rodzaj wysokoenergetycznego światła barwnego o szerokim zakresie długości fal, które może skutecznie wnikać głęboko w skórę właściwą przez naskórek.To światło może docierać do różnych warstw skóry i jest pochłaniane przez mieszek. W ten sposób IPL może skutecznie zniszczyć mieszki włosowe, a następnie trwale usunąć niechciane włosy. IPL Laser może również zamykać uszkodzone naczynia krwionośne. Ponadto sprzęt ten stymuluje wzrost włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest o wiele zdrowsza i młodsza.
Metoda IPL wymaga użycia światła pulsacyjnego o wysokiej intensywności. Podczas sesji terapeutycznej energia promieni świetlnych jest absorbowana przez melaninę zawartą we włosach i naskórku, uwalniane podczas tego ciepło niszczy mieszki włosowe i komórki, które nagromadziły dużą ilość melaniny. Systemy, czyli potocznie laser IPL są również stosowane w leczeniu niektórych chorób skóry (trądzik różowaty, pigmentacja związana z wiekiem, plamy posłoneczne itp.), ponieważ światło pulsacyjne o wysokiej intensywności jest dobrze absorbowane nie tylko przez melaninę, ale także przez hemoglobinę.
Zastosowanie długości fali 640 nm / 690 nm - 1200 nm maksymalizuje selektywne ogrzewanie melaniny we włosach. Specjalna wiązka ułatwia przenikanie światła do warstw skóry. Światło jest absorbowane przez melaninę, zamienia się w ciepło, a mieszek włosowy ulega zniszczeniu. Im więcej melaniny zawierają włosy, tym bardziej skuteczna jest procedura.
W przeciwieństwie do laserów wykorzystujących wiązki o określonej długości fali, systemy lasera IPL wykorzystują szeroki zakres długości fal (zwykle w zakresie 500 nm - 1200 nm). Do różnych celów urządzenia IPL są wyposażone w różne opcje, które pozwalają wybrać określony zakres długości fal i w większym stopniu wpływają na melaninę lub hemoglobinę. W ten sam sposób, pracując IPL, kosmetolog może wybrać odpowiedni zakres długości fali, aby wpływać na włosy o różnych kolorach (o różnej zawartości melaniny).
Intensywne impulsy świetlne są absorbowane przez czerwoną substancję krwi (hemoglobinę) i ogrzewają obszar rozszerzonych naczyń. Ze względu na wzrost temperatury dochodzi do koagulacji białka tkanek i włókien tkanki łącznej, w wyniku, czego rozszerzone naczynia zostają zamknięte, a niepotrzebna krew jest wydalana przez układ limfatyczny przez 10-14 dni. Intensywne światło pulsacyjne laserem IPL służy do nieinwazyjnego usuwania teleangiektazji cienkich powierzchni.
W nowoczesnych urządzeniach IPL kosmetolog może wybrać żądany zakres spektralny dla dowolnego fototypu skóry. W tak szerokim zakresie działanie ma wpływ na różne chromofory (zarówno melaninę, jak i hemoglobinę), które następnie mogą znacząco wpływać na wynik zabiegu i działania niepożądane. Procedury kosmetologiczne odbywają się, co dwa tygodnie i może być wymaganych do 10 wizyt.
Laser IPL oddziałuje na zmiany naczyniowe dwuetapowo, w pierwszym etapie emitowane światło rozbiją zakrzepłą w naczynku krew, co powoduje jego otwarcie i krew może się wydostać, a wraz z nią czerwone przebarwienie znika. W skutek stymulowania skóry IPL staje się ona grubsza i skuteczniej ukrywa żyły.
Światło jest absorbowane przez melaninę skóry w zmianach barwnikowych i przekształcane w energię cieplną. Proces ten powoduje zniszczenie cząsteczek pigmentu, któremu może towarzyszyć ich zaczerwienienie i przyciemnienie. Jedna część pigmentu wystaje na powierzchnię skóry i znika w wyniku procesu odnowy skóry. Wykorzystanie dodatkowej energii RF do tego typu procedur nie przynosi zdecydowanych działań. Osiągnięto jedynie poprawę struktury skóry.
Pulsacyjnym światłem lasera IPL można niwelować przebarwienia występujące na skórze. Takie zmiany powstają w wyniku wystawiana się na promienie słoneczne tworzą się u starszych ludzi itd. Procedura kosmetologiczna IPL trwa krótko do 20 minut i wiąże się z emitowaniem wiązki światła w obszar, na którym widoczne jest przebarwienie. Cała kuracja wymaga do ośmiu wizyt u kosmetologa.
Kolagen pochłania energię w widmie długości fali od 530/590/640 nm - 1200 nm. Dzięki tej energii włókna kolagenu są najlepiej aktywowane, a produkcja nowego kolagenu jest stymulowana. W rezultacie skóra wygląda młodo, zdrowo i świeżo. Mogłeś nas znaleźć szukając: zabiegi ipl, depilacja laserowa, czas trwania, e mail.