Czym jest HIFU?

HIFU (high intensity focused ultrasound) to tajemniczo brzmiący zabieg z zakresu medycyny estetycznej, cieszący się coraz większą popularnością. Jest to niechirurgiczny lifting twarzy, bez użycia skalpela. Polega na wprowadzeniu komórek skóry w drgania, za pomocą fali ultradźwiękowej o wysokiej energii na niewielkim fragmencie skóry i doprowadzenia ich do temperatury 60 - 70 stopni Celsjusza.

Zabieg powoduje wystąpienie dwóch zjawisk – termicznego oraz mechanicznego. W pierwszym przypadku tkanka absorbuje ultradźwięki i dochodzi do wzrostu temperatury, co z kolei wywołuje koagulację tkanki. Drugie zjawisko polega na wytwarzaniu się pęcherzyków gazu wewnątrz komórki, tworząc wzrost ciśnienia, w konsekwencji niszcząc jej strukturę.

Urządzenie, którym wykonywany jest zabieg, działa na różnych głębokościach: 4,5 mm, 3 mm oraz 1,5 mm. Dzięki stosowaniu fal ultradźwiękowych i przetworników o różnej głębokości koncentracji fali, technologia HIFU działa zarówno na warstwę skóry właściwej, jak i w tkance podskórnej tzw. warstwy SMAS.

ile kosztuje zabieg hifu

Zabieg Hifu poprawia wygląd twarzy i ciała - poprawa gęstości skóry

Prowadzi to do rozpoczęcia kolagenogenezy, dzięki czemu tkanki obkurczają się, a w skórze tworzą się niewidoczne po zabiegu mikrouszkodzenia, dzięki którym wytwarza się nowy kolagen.

Oznacza to, że w skórze dochodzi do niewielkich oparzeń wewnątrz tkanek o średnicy maksymalnie 1 mm, jednak mimo że powierzchnia skóry nie zostaje widocznie zraniona, to w jej wnętrzu rozpoczynają się intensywne procesy regeneracji i odbudowy, które umożliwiają rewitalizację i odnowę komórek skóry.

W konsekwencji tego, skóra staje się bardziej jędrna i napięta, przyspieszają się również jej procesy regeneracyjne. Zabieg HIFU stosowany jest najczęściej w przypadku skóry twarzy oraz szyi, a także powiek.

Rzadziej przeprowadzany jest w okolicach brzucha, pośladków, ud, kolan, piersi oraz ramion ze względu na mniej satysfakcjonujące efekty, związane z większym obszarem ciała.

Zabieg popularny jest wśród kobiet, u których proces starzenia zmniejszył ilość kolagenu w skórze, powodując utratę jej jędrności, ale również decydują się na niego osoby, które utraciły na wadze oraz kobiety po porodzie i chcą pozbyć się zwiotczałej skóry.

zabieg hifu na czym polega

Czy warto zrobić HIFU?

HIFU  jest ze względu na:

  • Jego nieinwazyjność i brak konieczności rekonwalescencji -  podczas HIFU nie używa się skalpela, nie ma po nim ran, ani widocznych śladów zabiegu, skóra może być  zaczerwieniona, więc jest to doskonała alternatywa, a pacjent natychmiast może wrócić do domu, pracy i codziennych obowiązków;
  • Brak potrzeby wcześniejszego przygotowania do zabiegu oraz procedur pozabiegowych,  przygotowaniem jest dokładne zbycie makijażu;
  • Naturalnie wyglądające efekty;
  • Szybkość zabiegu - czas trwania określa się od 30 do 60 minut;
  • Brak konieczności użycia znieczulenia;
  • Niską bolesność - pacjent może odczuwać  ciepło i delikatne pieczenie, coś na kształt uczucia wbijania niewielkich igiełek, a dyskomfort zależny jest od indywidualnej odporności na ból. W przypadku niskiej tolerancji bólu można przyjąć lek przeciwbólowy około 30 minut przed zabiegiem. Wiele zależy też od końcówki, którą wykonywany jest zabieg: najbardziej nieprzyjemną, ale jednocześnie najbardziej , jest końcówka działająca na głębokości 4,5 mm;
  • Pierwsze efekty pojawiają się niemal natychmiast, natomiast całkowity efekt zauważalny jest po 4 - 24 tygodniach;
  • Można łączyć go z innymi zabiegami z dziedziny medycyny estetycznej, należy jednak pamiętać o odstępie czasowym między niektórymi zabiegami.

Zabieg medycyny estetycznej  jest w takich przypadkach jak:

W przypadku zabiegów twarzy: opadanie brwi, zmarszczki czoła, oczu (tzw. "kurze łapki") i ust, obecność podwójnego podbródka, objawy starzenia się skóry, wiotka skóra twarzy i szyi, opadanie kącików ust, utrata jędrności skóry.

W przypadku zabiegów ciała:  rozstępy, zwiotczała skóra na brzuchu, nadmiar tkanki tłuszczowej, obecność blizn, wiszące ramiona.

hifu twarzy

Na zdjęciu: Hifu urządzenie Medika

Lifting twarzy i ciała, redukcja zmarszczek - efekty zabiegu HIFU

Do efektów, które można zaobserwować po zabiegu HIFU należą: ograniczenie problemu wiotkości skóry, wymodelowanie sylwetki, redukcja podwójnego podbródka i zmarszczek w obrębie ust, oczu, szyi, czoła i dekoltu, przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry, opóźnienie procesów starzenia, podkreślenie linii żuchwy i konturu twarzy, podniesienie brwi oraz policzków, zmniejszenie "worków pod oczami", symulacja syntezy kolagenu, odmłodzenie skóry, poprawienie jędrności skóry na twarzy, szyi i dekolcie, zagęszczenie, wypełnienie ubytków i odżywienie skóry, redukcja blizn (zarówno pochodzących z urazów, jak i pozostałych z trądziku), walka z cellulitem 1 i 2 stopnia, redukcja rozstępów, podniesienie pośladków, ujędrnienie ud (usunięcie tzw. "bryczesów), likwidacja wiszącej skóry na ramionach (tzw. "pelikanów").

Zabieg metodą HIFU będzie więc zdecydowanie  kobietom 40+, których skóra traci na jędrności i elastyczności, pojawiają się pierwsze zmarszczki i wiotkość skóry (z zabiegu mogą oczywiście korzystać również mężczyźni), a także zanika kontur twarzy i żuchwy.

Sprawdzi się też w sytuacjach, gdy po znacznej utracie wagi lub urodzeniu dziecka skóra staje się wiotka i mało napięta, pojawiają się rozstępy oraz cellulit.

лазер hifu

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu HIFU

Warto wspomnieć, że tak jak w przypadku każdego innego zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania liftingu. Są to:

  • stan zapalny w miejscu wykonywania zabiegu;
  • ostre infekcje;
  • nowotwór, choroba nowotworowa;
  • otwarte rany;
  • implanty metalowe w miejscu zabiegowym;
  • zmiany skórne, w tym trądzikowe oraz opryszczka w miejscu wykonywania zabiegu;
  • padaczka;
  • wiek dziecięcy;
  • epilepsja;
  • niewyrównana cukrzyca;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • wszczepione urządzenia elektryczne takie jak rozrusznik serca;
  • nieleczone choroby autoimmunologiczne;
  • przewlekłe choroby neurologiczne;
  • leczenie przeciwzakrzepowe i przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;
  • obecność zaburzeń krwotocznych;
  • keloidy (rodzaj pa­tologicznego gojenia się skóry po nawet niewielkim zranieniu i przerwaniu ciągłości tkanki);
  • wypełniacze w okolicy zabiegowej – ultradźwięki i wysoka temperatura powodują zanikanie wypełnień.
hifu cena

Zabiegu nie powinno wykonywać się także co najmniej dwa tygodnie od zabiegu, w którym użyty został kwas oraz kwas. W przypadku wykonania zabiegu pomimo przeciwwskazań możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych takich jak: zasinienie skóry, miejscowe zaburzenia czucia, owrzodzenia, zadrapania, oparzenia, blizny zanikowe oraz ból mięśni. Po zabiegu należy natomiast pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry i nie podrażnianiu jej.

Do objawów niepożądanych, które mogą wystąpić nawet po (i w trakcie) prawidłowo wykonanego zabiegu - chociaż są stosunkowo rzadkie - należą natomiast:  czułość i tkliwość skóry tuż po zabiegu, które może być wywołane poprzez uszkodzenia lokalnych naczyń krwionośnych, zaczerwienienie miejsca poddawanego liftingowi, które powinno zniknąć po kilkunastu minutach, swędzenie i zdrętwienie poprzez podrażnienie lokalnych nerwów.

Zabieg hifu jest uznany za bezpieczny

Zabieg został jednak zaaprobowany przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Organization), więc uznany jest za bezpieczny.

Jeśli chodzi o poważniejsze skutki uboczne, może dojść do komplikacji w rejonie tarczycy lub na tle neurologicznym (związanych z paraliżem wybranego miejsca ciała), jednak są one rzadkie i zazwyczaj dochodzi do nich, gdy zabieg wykonywany jest nieprawidłowo. Warto zatem znaleźć odpowiedniego specjalistę, który wykona zabieg w renomowanej i j klinice.

hifu sprzet

Ile kosztuje lifting HIFU?

Lifting HIFU powinien być wykonywany w certyfikowanej klinice medycyny estetycznej, jednak nie ma stałej ceny, gdyż jest ona zależna od miejsca, w którym wykonywany jest zabieg. Lokalizacja, a także prestiż kliniki mogą mieć znaczący wpływ na kwotę zabiegu i rosnąć wraz z jej renomą.

Lifting twarzy jest tańszy, niż poprawienie kondycji całej skóry brzucha, ud lub pośladków ze względu na mniejszą powierzchnię.

Cena zależy więc od indywidualnych potrzeb pacjenta i zazwyczaj podawana jest przez specjalistę na podstawie konsultacji, czyli po zbadaniu pacjenta oraz decyzji, która część ciała poddana będzie liftingowi.

Kwoty - w zależności od miejsca - mogą rozpoczynać się od 1500 złotych, a kończyć nawet na 9500 złotych. Zabieg ten nie jest refundowany przez NFZ, natomiast niektóre kliniki oferują swoim pacjentom możliwość płatności na raty.

hifu jaka cena

Ile utrzymuje się HIFU?

HIFU utrzymuje się od 1,5 roku do 2 lat, a całkowite efekty widoczne są po około 2 - 3 miesiącach. W tym czasie dochodzi do przebudowania tkanek, poprawia się jakość, napięcie i jędrność skóry. W celu uzyskania lepszego efektu (w przypadku osób z bardzo wiotką skórą), zabieg można powtórzyć.

Efekt utrzymuje się tak długo dlatego, że przypadku HIFU pod skórę nie jest wstrzykiwana żadna z substancji (takich jak na przykład kwas), które mogłyby rozkładać się pod wpływam czasu.

W praktyce z utrzymaniem się efektu jest różnie, gdyż rezultat zależy od wielu czynników, związanych ze stylem życia pacjenta.

Jest to na przykład palenie papierosów, niestosowanie ochrony słonecznej i filtra UV oraz wiek. Krótszy efekt jest również widoczny u kobiet po menopauzie - zabieg zdecydowanie lepiej utrzymuje się u młodszych pań. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry, pozwalająca na dłuższe cieszenie się z efektu.

Podsumowując, zabieg HIFU to , szybka i bezpieczna metoda, przynosząca wiele korzyści dla stanu skóry, będąc jednocześnie alternatywą dla zabiegów chirurgicznych, w których używany jest skalpel. Równocześnie, ma wiele innych zalet, takich jak szybki i długotrwały efekt, wyglądający bardzo naturalnie.

hifu cena
Мітки: