Jaką lampę bakteriobójczą UV-C wybrać?

логотип medika
Medika
15/12/2020
-
4
хв
логотип medikaJaką lampę bakteriobójczą UV-C wybrać?

Czym jest lampa bakteriobójcza UV-C?

Lampa bakteriobójcza wytwarza promienie ultrafioletowe, które są w stanie e niszczyć wszelkie bakterie, ale także wirusy oraz pierwotniaki. Tymczasem promieniowanie z grupy UV-C pozwala na usuwanie chorobotwórczych patogenów już na etapie zarodkowym, dzięki czemu w jeszcze dokładniejszy sposób można usunąć z otoczenia bakterie czy wirusy.

Na ogół tego typu lampy stosowane są w laboratoriach, szpitalach, gabinetach lekarskich czy innego rodzaju punktach, w których należy zachować najwyższy poziom higieny i czystości.

sterylizator do narzędzi kosmetycznych

Rodzaje lamp bakteriobójczych UV-C

Decydując się na zakup lampy bakteriobójczej UV-c warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Obecnie wyróżniamy trzy typy lamp, które charakteryzują się nieco innym trybem pracy oraz procedurami, jakich należy przestrzegać, używając lamp w salonie urody. Lampy bakteriobójcze UV-C możemy podzielić na:

  • przepływowe - promiennik zamknięty jest w bardzo szczelnej obudowie, a dodatkowo w lampie zamontowane są specjalne wentylatory. Dzięki temu lampa może być włączona, gdy w pomieszczeniu przebywają ludzie, ponieważ promienie nie uciekną z obudowy,
  • bezpośredniego działania - promiennik jest odsłonięty, brak również zamontowanych wentylatorów w lampie. Z tych też powodów nie może ona pracować, gdy w pomieszczeniu znajdują się ludzie, a nawet rośliny. Promieniowanie UV co prawda usuwa bakterie oraz wirusy, jednak jest również bardzo szkodliwe dla ludzi, natomiast rośliny chłoną promienie, oddając je potem do otoczenia,
  • dwufunkcyjne (mieszane) - lampy te mogą pracować zarówno w trybie przepływowym, jak i bezpośredniego działania.

Wybór typu lampy bakteriobójczej UV-C powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Jeżeli zależy nam na tym, aby lampa działała przez cały czas pracy gabinetu medycyny estetycznej, należy wybrać lampę przepływową lub dwufunkcyjną, jednak w przypadku tej drugiej koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tryb, w jakim pracuje, gdy w pomieszczeniu przebywa personel lub pacjenci.

Dezynfekcja powietrza

Dlaczego warto stosować lampy bakteriobójcze UV-C?

Zachowanie czystości w gabinetach medycyny estetycznej to absolutny priorytet. Badania pokazują, że nawet dokładne oczyszczanie powierzchni nie sprawi, że gabinet będzie całkowicie wysterylizowany - do tego potrzebny jest bowiem specjalistyczny sprzęt.

Żaden preparat biobójczy nie jest w stanie usunąć z otoczenia mikro szkodników, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia zarówno pacjentów, jak i personelu.

Dodatkowo lampy bakteriobójcze UV-C pozwalają pozbyć się z pomieszczenia cząsteczek zanieczyszczeń oraz smogu, które wpuszczamy do środka na przykład w trakcie wietrzenia pomieszczeń czy chociażby otwierania drzwi do gabinetu.

Lampy bakteriobójcze używane są na szeroką skalę w szpitalach, salonach kosmetycznych, gabinetach medycyny estetycznej czy nawet w poczekalniach punktów medycznych czy salonów urody.

Co istotne, stosowanie lamp bakteriobójczych UV-C jest w pełni bezpieczne dla człowieka, jeżeli tylko przestrzegane są wszelkie zalecenia producenta. Każda lampa może bowiem charakteryzować się innym sposobem działania, przez co niektóre z nich mogą pracować wtedy, gdy w pomieszczeniu nie przebywają ludzie ani nawet rośliny.

Karboksyterapia

Bezpieczeństwo lamp bakteriobójczych

Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem stosowania lamp bakteriobójczych UV-C. Promieniowanie ultrafioletowe uważane jest bowiem za szkodliwe dla człowieka, prowadząc do powstawania mutacji w kodzie DNA, a tym samym chorób nowotworowych.

Rzeczywiście, lampy starszej generacji nie były bezpieczne dla ludzi, jednak dziś lampy przepływowe mogą pracować na pełnych obrotach nawet, gdy w pomieszczeniu odbywają się zabiegi.

Ich działanie jest wręcz idealnym zabezpieczeniem przed drobnoustrojami, takimi jak bakterie czy wirusy, na których działanie narażone są w szczególności osoby z osłabioną odpornością. Jeżeli lampy stosowane są zgodnie z instrukcją producenta, nie ma żadnych dowodów na to, aby były one szkodliwe dla organizmu ludzkiego.

Konieczność czy przesada?

Obecnie ogromną wagę przywiązuje się do tego, aby w swoim otoczeniu zachować sterylne warunki oraz czystość. Coraz częściej uwagę na to zwracają także klienci gabinetów medycyny estetycznej.

Jeżeli więc lampy bakteriobójcze wykorzystywane są coraz szerzej w domach prywatnych, to wydaje się, że są one absolutną koniecznością w gabinetach lekarskich.

Skóra w trakcie wykonywania zabiegu jest osłabiona, przez co łatwiej mogą w nią wnikać wszelkie drobnoustroje. Taka sytuacja byłaby niebezpieczna dla pacjenta, który przecież oddaje się w opiekę lekarza i powierza mu nie tylko swój wygląd, ale i zdrowie.

Lekarz natomiast mając kontakt z wieloma osobami w ciągu dnia, również potrzebuje ochrony. Nagromadzenie się w gabinecie czy w poczekalni drobnoustrojów mogłoby być niebezpieczne dla personelu.

Samo wietrzenie pomieszczeń okazuje się niewystarczające - konieczne jest więc dezynfekowanie powietrza właśnie za pomocą specjalistycznych lamp bakteriobójczych UV-C.

Zobacz sterylizator powietrza uv-c marki medika.

Мітки: