Leczenie łysienia androgenowego u kobiet
Piękne, zdrowe i błyszczące włosy to marzenie każdej kobiety. Ładne włosy to to atrybut kobiecości, jednak nie każda kobieta może się nim pochwalić. Niestety, część kobiet traci włosy.
Czasami następuje to w wyniku choroby, zmian hormonalnych, może być też wynikiem chemioterapii. Jedną z przyczyn utraty włosów jest łysienie androgenowe.
Łysienie androgenowe – co to jest?
Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów, może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Spowodowana jest nadmiarem męskich hormonów czyli androgenów oraz innymi zmianami hormonalnymi. Androgeny to hormony, które występują w organizmie i mają min. wpływ na porost włosów.
U kobiet często występuje nadwrażliwość na ten hormon, która może być spowodowana chorobami jajników , otyłością, guzami nadnerczy oraz przyjmowaniem leków, w tym hormonalnych.
Inne przyczyny mające wpływ na występowanie łysienia to stresujący tryb życia, może występować również genetycznie. U kobiet po okresie menopauzy łysienie androgenowe wywołane jest zmniejszeniem stężenia damskich hormonów - estrogenów.
Co może powodować łysienie androgenowe?
Jest to bardzo przykra i uciążliwa dolegliwość, ponieważ wypadanie włosów jest bardzo nasilone i postępujące. Wypadanie włosów nie stanowi dużego problemu dla większości mężczyzn, ale kobiety bardzo źle noszą tą przypadłość.
Często jest ona źródłem kompleksów, może prowadzić do załamania, a nawet wywołać depresje. Kobiety często traktują utratę włosów jak utratę kobiecości. Łysienie tego typu może wystąpić już u młodych kobiet, po 20 roku życia. Występuje dość często, bo dotyczy prawie 40% kobiet w różnym wieku.
Jak objawia się łysienie androgenowe ? - objawy łysienia androgenowego
Łysienie androgenowe damskie różni się od łysienia typu męskiego. U kobiet wypadanie włosów zaczyna się po linii przedziałka, która znacznie się przerzedza. Łysienie jest rozlane, rozproszone, włosy wypadają z całej głowy.
Największe nasilenie występuje w części czołowej głowy. Aby potwierdzić występowanie łysienia tego typu należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentką, wykonać badania krwi, zbadać poziom hormonów, THS, ferrytyny.
Konieczne jest także badanie samego włosa, które potwierdzi chorobę. Trichogram czyli mikroskopowe badanie włosa pomoże określić czy dużo cebulek znajduje się w fazie wzrostu oraz czy włosy zrobiły się dużo cieńsze.
Metody leczenia łysienia androgenowego
Na szczęście łysienie androgenowe da się leczyć. Jest to jednak proces długotrwały, wymaga cierpliwości i regularności. Jednak wypadanie włosów może powrócić, leczenie trzeba powtarzać. Są rożne metody, od farmakologii, poprzez preparaty do wcierania we włosy, kończąc na specjalistycznych zabiegach.
i najszybsze efekty przynosi leczenie wszystkimi dostępnymi metodami. Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu preparatów, które działają na poziom androgenów. Podawanie leków musi być poprzedzone dokładnymi badaniami.
W trakcie zabiegów w skórę głowy wstrzykuję się preparaty zawierające aktywne składniki min. z ginkgo biloba (np. MCC GINKGO BILOBA 4%) , dexpantenol czy biotynę.
Ostatecznym rozwiązaniem jest zabieg przeszczepu włosów, który oferują liczne kliniki. Przeszczep włosów to metoda, która całkowicie eliminuje łysienie androgenowe.
Najbardziej popularne zabiegi trychologiczne
- Mezoterapia – to jeden z najczęściej stosowany zabiegów w leczeniu łysienia androgenowego. Może odbyć się jako zabieg igłowy lub bezigłowy, jest to zależne od sprzętu na jakim wykonywany jest zabieg. Polega na dostarczeniu do skóry głowy specjalnych odżywczych substancji, które odżywiają cebulki włosa, wzmacniają je i powodują wzrost. W mezoterapii można stosować również osocze bogatopłytkowe, które uzyskiwane jest z krwi pacjenta. Działa ono pobudzająco na cebulki włosów.
- Karboksyterapia – to nowoczesny zabieg, który polega na podaniu w skórę głowy dwutlenku węgla. Powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych , co wywołuje szybszy porost włosów oraz hamuje ich wypadnie. Karboksyterapia zwiększa wchłanialność składników odżywczych, dotlenia cebulki włosów. Istotne jest aby zabieg był wykonywany na sprawdzonym certyfikowanym sprzęcie. W Polsce certyfikowanym urządzeniem jest sprzęt produkowany przez firmę Medika Premium.
- Kriomasaż – zabieg polegający na działaniu na skórę głowy ujemną temperaturą za pomocą tlenku azotu. Zimno skutkuje pobudzeniem cebulek do aktywności i powoduje wzrost nowych włosów. Zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny.
- Terapia UVA/UVB/PUVA – zabieg polegający na poddaniu skóry działaniu promieni UV. Wspomaga odrastanie włosów.
- Peptydowa terapia włosów (Dr.CYJ Haik Fille) to nowoczesna metoda, polegają na podaniu w skórę głowy specjalnego zestawu substancji (peptydów i kwasu hialuronowego), który stymuluje odrastanie nowych włosów oraz hamuje proces wypadania. Efekty działania metody są widoczne po około 2 miesiącach.
- Metody laserowe- laser pobudza aktywność meszków włosowych , powoduje ich odżywienie i dotlenienie.
Łysienie androgenowe u kobiet
Zabiegi przeciwko łysieniu należy powtarzać w seriach, nie można poprzestać na jednej wizycie u specjalisty. Średnio zabiegi wykonuje się w seriach 3-4 zabiegi co 4 tygodnie. Po około roku kuracje należy powtórzyć.
Łysienie androgenowe to bardzo nieprzyjemna przypadłość. Mimo że nie daje dolegliwości bólowych, to może mocno uprzykrzyć życie i stać się poważnym problem. Nieleczone będzie postępować i pogłębiać się.
Na szczęście są różne sposoby na walkę z chorobą, trzeba tylko wykazać się dyscypliną i samozaparciem. Na pomoc wychodzi medycyna estetyczna. Należy pamiętać, aby korzystać z leczenia w renomowanych klinikach, u sprawdzanych specjalistów.
Mogłeś nas znaleźć szukając: mieszki włosowe, mieszka włosowego, zespół policystycznych jajników, owłosionej skóry głowy, utrata włosów, szczytu głowy, wzrost włosów, wzrostu włosa, pierwsze objawy przerzedzenie włosów, typu łysienia, badania laboratoryjne, uwarunkowane genetycznie, skóry owłosionej, łysieniem androgenowym, czubku głowy.
Poznaj sprzęt medyczny wielofunkcyjny, który pozwoli wykonać szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii.