Światłoterapia

логотип medika
Medika
3/10/2021
-
4
хв
логотип medikaŚwiatłoterapia

Leczenie poprzez światło może zapobiec złemu funkcjonowaniu organizmu, złemu samopoczuciu (np. senność, znużenie) czy nawet depresji. Światło słoneczne jest naturalnym źródłem w leczeniu stanu psychicznego czy fizycznego, ponieważ Słońce nie tylko może, np. zmniejszyć uczucie zmęczenia to jest także odpowiedzialne za dostarczanie do naszego organizmu witaminy D.

Jednak w niektórych przypadkach, samo światło naturalne, może nie wystarczyć. Wówczas jeśli naturalne oświetlenie nie spowoduje poprawy w samopoczuciu psychicznym jak i fizycznym sprawdzi się odpowiednie leczenie. Takim leczeniem, które może zapobiec wspomnianym schorzeniom, będzie światłoterapia.

meble kosmetyczne

Światłoterapia - czym jest i na czym polega

Leczenie światłem to nowoczesna metoda, która ma pozytywny wpływ na to, żeby nasz cały organizm funkcjonował prawidłowo, pobudza go do życia, regeneruje czy też uśmierza ból. Światło, które dociera przez oczy do kory mózgowej systematycznie, uaktywnia obronne mechanizmy organizmu.

Pobudzając wydzielanie enzymów i hormonów. Leczenie światłem pobudza regeneracyjne procesy, wzmacnia układ immunologiczny, stymuluje przemianę materii, a także poprawia krążenie krwi. Dodatkowo taka forma leczenia pomoże uregulować sen, poziom cukru oraz układ nerwowy i chorób skóry. Jest to kuracja, w której stosuje się światło widzialne podczerwone albo nadfioletowe.

Fototerapia polega na wykorzystywaniu:- sztucznych źródeł światła (aktynoterapia): stosowane są lampy sollux, będące źródłem podczerwieni i lampy kwarcowe, czyli źródło ultrafioletu-źródeł świetlnych naturalnych (helioterapia)Fototerapię przeprowadza się przy użyciu różnych rodzajów światła. We współczesnej światłoterapii wykorzystuje się także barwne filtry. Ich zadaniem jest pomóc w leczeniu wielu chorób, takimi jak na przykład: cukrzyca, dolegliwości wątroby i żołądka czy nadciśnienie. Fototerapia barwnymi filtrami to leczenie zwane: koloroterapią.

Karboksyterapia jak długo utrzymuje się efekt

Koloroterapia - leczenie kolorami

Kolory mogą uspokajać jak i drażnić co wskazuje na to, że mają wpływ na naszą psychikę i ciało. Zazwyczaj wpływ kolorów, żeby poprawić nastrój, każdy z nas wykorzystuje intuicyjnie. Wszelkie kolory są inaczej odbierane przez siatkówkę oka, co oznacza, że z każdym kolorem jest wysyłany inny sygnał do mózgu, który te barwy rejestruje.

Następnie mózg wysyła nerwowe impulsy do gruczołów dokrewnych. Gruczoły wywołują hormonalną reakcję, które mają wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Każda barwa ma swoją określoną długość i częstotliwość dawki energii. Koloroterapia, inaczej chromoterapia, to wspomaganie normatywnego leczenia lecz go nie zastąpi. Jest to leczenie, w którym kolory stosowane są w celu poprawienia stanu fizycznego i psychicznego u człowieka.

lasery do depilacji

Fototerapia i koloroterapia - zabieg

Zabieg fototerapii polega na wykorzystaniu specjalnych ku temu lamp do naświetlania. Pomagają one w kuracji zaburzeń związanych z psychiką, dolegliwości fizycznych czy nawet chorób skóry i kondycją włosów. Jest to zabieg, w którym stosuje się naświetlanie lampami emitującymi fale o różnej częstotliwości.

W przypadku koloroterapii barwy pozyskiwane są poprzez mieszanie światła czerwonego, niebieskiego oraz żółtego. Dzięki naświetlaniu danym kolorem uruchamia się w organach wewnętrznych drgania co przyczynia się do uleczenia problemów z nadciśnieniem tętniczym, układem trawiennym lub układem nerwowym. Kolor i natężenie światła dobierane jest do każdego pacjenta indywidualnie.

Przebieg trwania zabiegu zależy od rodzaju wykorzystanej lampy, zaleceń lekarza oraz problemu zdrowotnego. Podobnie jest z czasem trwania. Jeden zabieg może trwać od 10 minut do 3 godzin. Poprawę stanu zdrowia można zauważyć dopiero po serii wykonanych zabiegów.

Zalety fototerapii

Zalety, jakie niesie za sobą fototerapia to, m.in. poprawa koncentracji, polepszenie odporności, poprawa nastroju. Sprawdza się także w leczeniu, np. chorób wieńcowych, cukrzycy, osteoporozy, chorób oczu. Zabieg można wykonać u lekarza bądź terapeuty. Istnieje możliwość wykonania go samodzielnie w domu przy pomocy odpowiednio przystosowanych do tego lamp.

Корундова мікродермабразія

Fototerapia - jakich użyć narzędzi

Do leczenia światłem stosuje się urządzenia świetlne takie jak:

  • Helarium
  • Psoriluks
  • Solarium
  • Bioptron

Chcąc wykonać zabieg fototerapii w domowych warunkach, nada się do tego lampa sollux, która zawiera różnobarwne filtry. Naświetleniowe lamy do użytku domowego są łatwo dostępne.

Światłoterapia - przeciwwskazania

Fototerapię nie zaleca się jednak dla każdego. Światłoterapii nie poleca się kobietom w ciąży, mamom karmiących piersią (niektóre przypadki), osobom chorym na padaczkę, nowotwory, chorób oczu, nadczynność tarczycy.

Z możliwości leczenia światłem nie powinny także korzystać osoby, które przyjmują leki fotouczulające lub są uczulone na światło. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również świeża opalenizna.

Poznaj urządzenia medyczne wielofunkcyjne z opcją fototerapii.

обладнання для салонів краси
Мітки: