Zastosowania autoklawu - co to jest autoklaw?
Jedną z najbardziej ch i dostępnych metod sterylizacji różnych materiałów i przyrządów jest ich autoklawowanie. W tym celu stosuje się urządzenia o specjalnej strukturze, które pozwalają im utrzymywać wysokie ciśnienie, co może dać zabijanie żywych mikroorganizmów i ich zarodników.
Autoklawy są obecnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu i urządzenia te dominują w studiach medycznych, dentystycznych, kosmetycznych, SPA, weterynaryjnych i tatuaży.
Istnieje wiele autoklawów w laboratoriach badawczych, a także w firmach z branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, spożywczej i wielu innych branż.
Autoklaw - co to jest?
Autoklaw jest po prostu podgrzewanym pojemnikiem o wzmocnionej strukturze, który można hermetycznie uszczelnić pod zwiększonym ciśnieniem na czas procesu sterylizacji parowej. Wzór konstrukcji autoklawu jest podobny.
Urządzenie składa się z elementów mechanicznych, takich jak: grubościenny metalowy zbiornik, pokrywa z systemem śrub lub inna konstrukcja blokująca, która umożliwia trwałe zamknięcie komory, manometr i zawór bezpieczeństwa, który chroni komorę autoklawu przed wybuchem w przypadku przekroczenia dopuszczalnego ciśnienia.
Termometr we współczesnych autoklawach jest zwykle podłączony do elektroniki sterującej autoklawem. Umożliwia to działanie zgodnie z określonym programem, a wszystkie urządzenia są umieszczone w jednej obudowie.
Niektóre modele są również wyposażone w płaszcz wodny, który służy do szybkiego chłodzenia zawartości autoklawu, inne w pompę próżniową, która służyła do usuwania powietrza z komory autoklawu.
Zastosowania autoklawu
Autoklawy są używane w różnych firmach. Są to głównie różne rodzaje usług dentystycznych i medycznych, kosmetyki, regeneracja biologiczna i medycyna weterynaryjna, w których autoklawy są używane do sterylizacji instrumentów metalowych, takich jak skalpele, zaciski, pincety i grzebienie lub nożyczki. Endoskopy, wzierniki itp. Są sterylizowane w miejscach diagnostycznych.
Autoklawy są również podstawowym wyposażeniem w szpitalach, w których odpady medyczne są często usuwane oprócz oddziałów chirurgicznych przed dalszym usuwaniem.
Kolejną grupą użytkowników autoklawów są różne laboratoria badawcze i analityczne. Są to przede wszystkim laboratoria mikrobiologiczne, farmaceutyczne i biotechnologiczne.
Autoklawy są również stosowane w laboratoriach chemicznych, w których przeprowadzane są pewne reakcje chemiczne, oraz w laboratoriach technologicznych, w których są one stosowane, na przykład do symulacji określonych warunków środowiskowych w testach na starzejące się produkty.
Modele przemysłowe są stosowane na dużą skalę. w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym.
Jak wygląda steryzliacja autoklawem?
Przed autoklawowaniem sprzęt powinien być odpowiednio przygotowany do pracy. Przede wszystkim musisz zrozumieć instrukcję obsługi urządzenia, aby prawidłowo przygotować i naprawić materiały oraz wybrać odpowiednie procedury robocze.
Przed umieszczeniem stalowego instrumentu w autoklawie należy go umieścić w specjalnym pojemniku lub torbie lub owinąć grubą folią aluminiową.
Z drugiej strony materiały płynne muszą być sterylizowane przy użyciu procedur sterylizacji w płynie, które powinny zapobiegać rozpryskiwaniu się zawartości pojemnika, a pokrywy autoklawu nie wolno otwierać, dopóki w komorze nie osiągnie się pewnej bezpiecznej temperatury.
W wielu modelach poziom wody na dnie komory urządzenia musi zostać sprawdzony i ponownie napełniony przed wprowadzeniem sterylizowanych materiałów do wnętrza autoklawu.
Po włożeniu koszy lub tac z materiałami komorę należy ostrożnie zamknąć, co w nowoczesnych modelach potwierdza sygnał świetlny na panelu sterowania autoklawu. Tylko wtedy można wybrać program sterujący i rozpocząć proces.
W autoklawach z pompą próżniową powietrze jest najpierw usuwane przez pompowanie, a para jest uwalniana na swoim miejscu. W obecnie dostępnych autoklawach, w których para wytwarzana jest bezpośrednio w komorze sterylizatora, powietrze jest stopniowo wypychane przez wytwarzaną parę.
Nazywa się to fazą grzewczą. Następnym krokiem jest faza wyrównywania temperatury, w której para wodna uwalnia ukryte ciepło do sterylizowanego materiału.
Po osiągnięciu wymaganej temperatury (zwykle 121 stopni Celsjusza, chociaż może być wyższa w przypadku narzędzi metalowych) i ciśnienia (zwykle 2-3 atmosfer), proces autoklawowania wymaga co najmniej 20 minut.
Ten etap to czas sterylizacji. Po procesie sterylizacji następuje faza chłodzenia, podczas której ciśnienie i temperatura w komorze autoklawu spadają. Autoklawy są podstawą każdego, kto troszczy się o bezpieczeństwo użytkowników biurowych Właściwy model dla każdego zastosowania związanego ze zdrowiem lub życiem ludzkim powinien być ograniczony do klasy B. Klasa B jest sposobem na może daćenie prawidłowego i niezawodnego usuwania wszystkich mikroorganizmów.
Kiedy warto kupić autoklaw?
Jeśli narzędzie, którego używasz, dotyka skóry, nie zawsze wystarczy spryskanie go środkiem dezynfekującym. Chociaż 99,9% bakterii i wirusów jest zwykle eliminowanych, wysterylizowanych obiektów nie można utrzymać w stanie sterylnym.
W tym celu narzędzia muszą być sterylizowane w celu zniszczenia różnych form mikroorganizmów wegetatywnych i zarodników.
Sterylizację należy wykonać na wszystkich instrumentach, a ich użycie może naruszać ciągłość tkanek, ryzyko kontaktu z krwią, wydzielin lub wydalin. Najbardziej odpowiednim narzędziem do tego jest autoklaw. Mogłeś nas znaleźć szukając: klasy b, sterylizacji narzędzi, procesu sterylizacji, pary wodnej.
Wyposażenie kosmetyczne - sprzęt kosmetyczny i medyczny do Twojego gabinetu
Poznaj nasz sprzęt kosmetyczny. Zapraszamy do kontaktu oraz do poznania oferty wyposażenia kosmetycznego pochodzącego od polskiego producenta sprzętu kosmetycznego Medika. Nasz doradca zaprezentuje Państwu korzystną ofertę, bogaty asortyment kosmetyczny oraz korzystne formy finansowania, takie jak leasing czy pożyczka medyczna. Napisz do nas poprzez e-mail, formularz kontaktowy lub telefonicznie. Doradzimy w wyborze sprzętu, który spełni Wasze oczekiwania i wymagania.