6 sposobów na zaskórniki

logo medika
Medika
4/2/2016
3
min
logo medika6 sposobów na zaskórniki

Czym są zaskórniki?

Te niewielkie niedoskonałości skóry spędzają sen z powiek wielu osobom, zarówno kobietom jak i mężczyznom. O tyle, o ile panowie mogą traktować je bardziej lekceważąco, to paniom potrafią zepsuć dzień. Jak się ich pozbyć na zawsze?

Zaskórniki, czyli zatkane pory pojawiają się niemalże na każdej skórze, także dojrzałej. Przyczyn może być bardzo dużo, ale zazwyczaj są to zmiany hormonalne, stres lub nieprawidłowe odżywianie.

Rodzaje zaskórników

Naukowo można wyróżnić dwa rodzaje zaskórników, otwarte i zamknięte. Jeśli pory skóry są częściowo otwarte, tworzą się zanieczyszczenia. Zgromadzone w nich sebum, martwe komórki i bakterie tworzą mieszankę, która uzyskuje czarny kolor w połączeniu z powietrzem - utlenia się, tworząc wągry. Natomiast zablokowane sebum wraz z martwymi komórkami i bakteriami zamknięte jest w porach skóry, gdzie nie dochodzi do kontaktu z powietrzem.Wtedy zaskórniki przybierają kolor biały.Zarówno pierwszego jak i drugiego rodzaju nie warto leczyć domowymi sposobami. Po pierwsze dlatego, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego tak sterylnie jak w gabinecie zabiegowym. A po drugie, ponieważ wyciskając zaskórniki możemy doprowadzić do powstania miejscowego ropnego zapalenia skóry.

Jak zatem sobie z nimi radzić? Oto niektóre ze sposobów

  1. Oczyszczanie manualne w gabinecie kosmetycznym - doraźny środek, który może nie zadziałać efektywnie na każdy rodzaj skóry. Docelowo, po oczyszczeniu ilość zaskórników powinna się stopniowo zmniejszać, wraz z powtarzalnością zabiegów. Po peelingu twarzy kosmetyczka zastosuje urządzenie, które wytwarza parę wodną, w celu zmiękczenia skóry i otwarcia porów, po czym przystępuje do wyciskania zaskórników ręcznie. Po zabiegu dezynfekuje skórę, nakłada maseczkę ściągającą i krem.
  2. Peeling kawitacyjny - tę procedurę należy wykonywać w seriach po kilka zabiegów, w odstępie około 10 dni. Szczególnie osobom z dużym i średnim zanieczyszczeniem skóry. Do przeprowadzenia zabiegu używa się urządzenia, które emituje ultradźwięki. Ich częstotliwość dobiera się indywidualnie do skóry pacjenta. Efektem jest oczyszczona, wygładzona i rozjaśniona cera. (Ultradźwięki sprzęt)
  3. Złuszczanie kwasem migdałowym - zabieg ten jest osobom z wrażliwą cerą, dla których działanie chemicznych kwasów może być zbyt silne. Zazwyczaj przed zabiegiem stosuje się dwutygodniowe przygotowanie cery do złuszczania, poprzez smarowanie jej lekkim kwasem migdałowym. W gabinecie najpierw usuwa się zanieczyszczenia, nakłada kwas migdałowy o stężeniu 50% lub 70%, po czym stosuje się kremy łagodzące i nawilżające. Najejsze będzie zastosowanie kilku zabiegów.
zaskorniki
  1. Peeling kwasami np. glikolowym - silny i zabieg, który musi być poprzedzony przygotowaniem skóry w domu. Stosowany zazwyczaj na skórze tłustej i bardzo problematycznej, ze skłonnością do wyprysków. Przystępując do zabiegu skóra zostaje oczyszczona, następnie nakłada się kwas, po czym zastosowana powinna być kojąca maseczka, serum nawilżające. Po zabiegu ważne jest stosowanie się do zaleceń kosmetyczki bądź lekarza. Jak na przykład nakładanie tłustego kremu na miejsca poddane zabiegowi lub ograniczenie makijażu.
  2. Mikrodermabrazja diamentowa - do wykonania zabiegu potrzebne jest specjalistyczne urządzenie wywołujące podciśnienie, posiadające głowicę zakończoną diamentem. Podczas zabiegu złuszcza się skórę i usuwa zanieczyszczenia. Mikrodermabrazja szczególnie jest osobom z delikatną cerą. Należy poddać się zabiegowi kilkukrotnie, aby e oczyścić skórę.
  3. Mikrodermabrazja laserem frakcyjnym - zabieg bezinwazyjny, głęboko sięgający wgłąb skóry, dzięki czemu usuwa największe zanieczyszczenia. Wiązka lasera podzielona na tysiące małych promieni wnika w tkankę i usuwa komórki, zatem naskórek zostaje naruszony. Zabieg powoduje widoczne zmiany właśnie dlatego, że laser frakcyjny powoduje tysiące mikrouszkodzeń, które są otoczone zdrową skórą nie poddaną działaniu lasera. Dzięki temu że skóra zregeneruje się bardzo szybko, stymulując produkcję kolagenu i elastyny.Zazwyczaj zabieg wykonuje się 3-krotnie, 1 raz na miesiąc.Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu bardzo ważna jest wizyta u specjalisty, który oceni stopień zanieczyszczenia skóry i doradzi, która metoda będzie najejsza i najbezpieczniejsza dla cery.
tagi: