Jak urządzić mały salon kosmetyczny?

logo medika
Medika
25/7/2022
5
min
logo medikaJak urządzić mały salon kosmetyczny?

Niewielka powierzchnia lokalu nie jest przeszkodą w urządzeniu funkcjonalnego i estetycznego salonu kosmetycznego. Przemyślana koncepcja i kompaktowe wyposażenie mogą dać wygodne miejsce do pracy i komfortową przestrzeń dla klientek i klientów. Dowiedz się, jak urządzić salon kosmetyczny, czy to się opłaca, a także jak zgłosić gabinet kosmetyczny do sanepidu.

Jak powinien wyglądać salon kosmetyczny?

Choć dokładny wygląd salonu kosmetycznego będzie uzależniony od zakresu usług, jakie oferujesz oraz sprzętu potrzebnego do ich realizacji. Bez względu na to w lokalu muszą znaleźć się konkretne pomieszczenia lub strefy wymagane przez sanepid. Podział na strefy ma na celu wyznaczenie miejsca do realizacji każdej czynności w salonie.

W pomieszczeniu powinna znaleźć się recepcja i poczekalnia wyposażone w wygodne miejsca do oczekiwania na wizytę. Miłym, choć niewymaganym dodatkiem będą współczesne czasopisma, które uczynią czas spędzony w poczekalni przyjemniejszym.

W salonie kosmetycznym należy wydzielić odrębną strefę przeznaczoną do przeprowadzania zabiegów, a także strefy do spożywania posiłków, tzw. zaplecze kuchenne, do przechowywania odzieży, narzędzi i sprzętów. Niezbędne będzie również pomieszczenie socjalne i łazienka zarówno dla klientów, jak i pracowników salonu kosmetycznego.

jak wyszczuplic twarz

Czy opłaca się otworzyć salon kosmetyczny?

Prowadzenie salonu kosmetycznego może okazać się bardzo dochodowym zajęciem. Jednak tak jak w przypadku każdej dziedziny, efekt jest zależny od wielu czynników. Niepodważalnie najważniejsze dla klientów są umiejętności, jakość usług oraz obsługa.

Nie bez znaczenia jest również to, jak salon kosmetyczny wygląda. Zgodnie z badaniami opinię na temat produktu, miejsca czy osoby i pierwsze wrażenie kształtujemy w zaledwie kilka sekund. Wystrój salonu kosmetycznego ma więc ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku klientów, które zarezerwowały wizytę online i będą przebywać w salonie po raz pierwszy.

Zanim więc przejdziemy do otwierania salonu kosmetycznego, warto stworzyć dobry biznesplan, oszacować swoje możliwości finansowe oraz przygotować miejsce przyjmowania klientów, by zarówno spełniało wymogi sanepidu i może daćło wygodę podczas pracy, jak i tworzyło przyjemną atmosferę i zachęcało klientów do powrotu.

jaki kombajn kosmetyczny wybrac

Jaka musi być wysokość w gabinecie kosmetycznym?

Państwowa Inspekcja Sanitarna przygotowała szereg wymogów dotyczących salonów kosmetycznych. Obejmują one nie tylko ilość pomieszczeń, ich rodzaj i wyposażenie, ale także wysokość. Oznacza to, że nie każdy lokal będzie odpowiedni, by prowadzić w nim salon kosmetyczny.

Przepisy określają, że pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m, jeśli te same osoby przebywają w nim przez około 24 godziny na dobę. Z kolei, kiedy czas ten przekracza 4 godziny, pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2,5 m wysokości. Sytuacja nieco się zmienia, kiedy zatrudnimy pracownika na umowę o pracę bez względu na wymiar czasu pracy.

Wtedy głównym kryterium decydującym o wysokości nie jest okres, przez jaki pracownicy będą przebywać w pomieszczeniu, a ich ilość. Jeśli w salonie kosmetycznym będzie przebywać do 4 osób, wysokość pomieszczenia powinna wynosić nie mniej niż 2,5 m, natomiast jeśli liczba osób będzie większa niż 4, pomieszczenie powinno mieć minimum 3 m wysokości.

sprzety kosmetyczne

Jak zgłosić gabinet kosmetyczny do sanepidu?

Otwarcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Kiedy jej przedmiotem jest prowadzenie salonu kosmetycznego, ilość zgód i wniosków do złożenia wzrasta o dokumenty wymagane przez sanepid.

Nadzór nad obiektami specjalizującymi się w wykonywaniu zabiegów kosmetycznych prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, natomiast bieżące kontrole i interwencje przeprowadza powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna. Choć spełnienie wymagań sanepidu, kontrole i dokumentacja wydają się trudne i skomplikowane, w rzeczywistości są przystępne i łatwe do spełnienia.

Otwarcie własnego salonu kosmetycznego należy rozpocząć od uzyskania stosownych zgód. W tym celu składa się wniosek zgłoszeniowy w placówce Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w okresie nie krótszym niż maksymalnie dwa tygodnie od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

W dokumencie należy zawrzeć informacje dotyczące organizacji i formy pracy prowadzonej w salonie kosmetycznym. W odpowiedzi otrzymuje się pismo informujące o zbliżającej się inspekcji. Kontrola sanepidu może być zapowiedziana, zazwyczaj umawiana jest na konkretny dzień.

Można się jednak spodziewać, że wizyta odbędzie się w nieustalonym terminie, bez zapowiedzi. Inspektor ma obowiązek skontrolowania salonu kosmetycznego w ciągu 30 dni od wysłania odpowiedzi na wniosek.

Jak przygotować się na kontrolę sanepidu?

Weryfikacje salonów kosmetycznych przez sanepid nie są prowadzone bez celu. Wszystkie wymogi dotyczące lokali, w których przeprowadzane są zabiegi upiększające, stworzono, by może daćć maksymalne bezpieczeństwo klientom i osobom, które w nich pracują.

Przestrzeganie norm sanitarnych powinno być codziennym priorytetem każdego gabinetu kosmetycznego. Spełnienie wymagań jest konieczne i niezbędne, by otrzymać zgodę na prowadzenie własnego salonu kosmetycznego. Oto kilka wskazówek, dzięki którym lepiej przygotujesz się na wizytę sanepidu:

  • miej przygotowane stosowne dokumenty, w tym dokument potwierdzający prawo do użytkowania lokalu i dóbr w nim zawartych, protokoły kominiarskie, odbiór techniczny i książeczki sanepidowskie pracowników,
  • wyposaż salon w autoklaw – dezynfekcja i sterylizacja to podstawa działania gabinetów kosmetycznych, choć urządzenie nie jest wymagane, warto rozważyć jego zakup, posiadanie takiego urządzenia należy zgłosić do inspektoratu właściwego dla miejsca zamieszkania,
  • zadbaj o nienaganny stan i sprawność klimatyzacji i wentylacji w pomieszczeniu,
  • pamiętaj, by posiadać dokumenty potwierdzające posiadanie atestów i certyfikatów przez sprzęty i urządzenia znajdujące się w salonie kosmetycznym.

Kontrola inspektora sanepidu nie będzie stresująca, jeśli na co dzień salon kosmetyczny będzie spełniał wszystkie wymogi.

Warto wybrać profesjonalne wyposażenie sprzętu kosmetycznego od renomowanego producenta, jakim jest Medika. Wyposażenie kosmetyczne do małego salonu kosmetycznego znajdziesz tutaj.

tagi: