Jakie są przyczyny trądziku różowatego i sposoby leczenia?

logo medika
Medika
17/10/2019
6
min
logo medikaJakie są przyczyny trądziku różowatego i sposoby leczenia?

Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła choroba skóry twarzy, która swoim zasięgiem obejmuje głównie środkową jej część. Pojawiają się wówczas poszerzone naczynia krwionośne i rumień, które stopniowo przeinaczają się w krosty i grudki.

Przyczyny powstawania trądziku różowatego nie są do końca znane, choć udowodniono, że dużą rolę odgrywają tu geny, problemy hormonalne oraz zaburzenia naczyniowo-ruchowe. Problemy skórne dotykają najczęściej osoby o jasnej karnacji i skórze naczynkowej.

Trądzik różowaty - Objawy trądziku różowatego i proces powstawania

Trądzik różowaty zaczyna się pojawiać najczęściej pomiędzy 20 a 30 rokiem życia u osób, których cera ma skłonności do częstego powstawania rumienia. Z biegiem czasu rumień ten się utrwala, na środkowej części twarzy pojawiają się krostki i grudki, a także rozszerzone naczynia krwionośne.

Powstającym wykwitom skórnym często towarzyszy swędzenie i pieczenie. Niekiedy rozrost gruczołów łojowych może doprowadzić do zniekształcenia części twarzy, są to jednak przypadki skrajne. Całkowity rozwój trądziku różowatego ma miejsce pomiędzy 40 a 50 rokiem życia.

Jeśli masz pajączki, istnieje spore ryzyko, że przekształcą się one w trądzik różowaty. Częste kurczenie się i rozszerzanie naczynek powoduje, że ich ścianki ostatecznie pogrubiają się i dochodzi do trwałego ich poszerzenia.

Wzrasta przy tym przepuszczalność ścianek naczyń włosowatych, co prowadzi do powstawania obrzęków w przestrzeniach międzykomórkowych. Obrzęki te powodują stany zapalne, które stają się naturalnym utrwalaczem zmian rumieniowych. Te podskórne procesy mogą w konsekwencji doprowadzić do rozwoju trudno uleczalnego trądziku różowatego.

wyposażenie salonu kosmetycznego

Rodzaje trądziku różowatego

Trądzik różowaty może występować pod czterema postaciami:

  1. postać oczna, która charakteryzuje się nadwrażliwością na światło, zapaleniem spojówek, świądem oczu, czy zapaleniem brzegów powiek. Skóra twarzy zaczyna swędzieć i piec.
  2. postać guzowata, którą charakteryzują zmiany powstające w okolicach nosa, oczu, uszu, czoła oraz łuków jarzmowych. Na twarzy pojawiają się nierówności i zgrubienia, a także obrzęk i stały rumień. Ponadto zaczynają występować krostki, grudki, a nawet guzki.
  3. postać rumieniowo-teleangiektatyczna, objawiająca się nawracającym rumieniem w centralnej części twarzy, który utrzymuje się co najmniej 10 minut, aż do formy permanentnej. Ponadto na skórze pojawiają się pajączki i teleanglezje. Teleanglezje są to poszerzone żyłki skórne o czerwonej barwie, głębokości około 0,4 mm oraz szerokości od 0,1 mm do 0,4 mm. Są one związane z zaburzeniami krążenia żylnego.
  4. postać grudkowo-krostkowa, kiedy to w środkowej części twarzy pojawiają się krostki i niewielkie, kopulaste grudki rumieniowo-obrzękowe. Co więcej na twarzy można zauważyć stały rumień, a sam owal jest opuchnięty.
Polinukleotyd

Czego unikać?

Osoby podatne na rozwój trądzika różowatego powinny zdecydowanie zrezygnować z przebywania na słońcu, a także pamiętać o stosowaniu odpowiednich kremów z filtrem, takich, które nie przyczynią się do rozwoju schorzenia. Chorobę może wywołać zbyt długie stosowanie kremów lub maści zawierających sterydy.

Na skórę niekorzystnie wpływać będą również inne czynniki pogodowe takie jak wiatr, zarówno zimny, jak i gorący oraz wahania temperatur. Objawy naczyniowe mogą nasilić również gorące kąpiele, sauna, lub nadmierny wysiłek fizyczny.

Nie bez znaczenia jest zła dieta, spożywanie gorących i pikantnych posiłków i napojów i oczywiście spożywanie alkoholu. Okres menopauzy jest również zagrożeniem dla naszej cery, tak samo jak stres czy problemy ze snem.

Stosowanie leków powodujących obniżenie cholesterolu oraz kwasu nikotynowego może być również przyczyną choroby.

laser frakcyjny opinie

Choroby towarzyszące - trądzik różowaty

Specjaliści prowadzący badania związane z trądzikiem różowatym potwierdzili zdecydowanie, że niektóre choroby mogą mieć wpływ na pojawienie się problemów skórnych. Do takich należeć będą choroby układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa lub problemy z żołądkiem.

Ponadto czynnikami ryzyka wystąpienia trądziku różowatego mogą być wszelkiego rodzaju alergie oraz nadciśnienie tętnicze.

Nie bez znaczenia mogą być również zaburzenia hormonalne i endokrynologiczne, problemy z tarczycą i nieregularne miesiączkowanie. Również wirus HPV, zakażenia bakteryjne i występowanie opryszczki wargowej, mogą spowodować rozwój choroby.

Formy leczenia trądziku różowatego - leczenie trądzika różowatego

Trądzik różowaty może być leczony na kilka sposobów. Z całą pewnością stosuje się preparaty poprawiające krążenie, środki przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Powinny one wpływać na odbudowę bariery naskórkowej. Jeżeli mamy do czynienia z guzowatą postacią trądziku, stosuje się leczenie chirurgiczne, laseroterapię, kriochirurgię, dermabrazję oraz elektrokoagulację.

Zabiegi takie wykonywane są prawie w każdym większym salonie kosmetycznym, gdzie profesjonaliści dołożą wszelkich starań, aby naszą skórę doprowadzić do stanu przedchorobowego.

Bardzo duże znaczenie ma również właściwa, codzienna pielęgnacja skóry, gdyż często, wskutek doboru niewłaściwych preparatów, objawy chorobowe mogą się nasilać.

Zmiany skórne, obrzęk twarzy - leczenie miejscowe

Kosmetyki, które nie powinny nam zaszkodzić to takie, które nie zatykają porów, nie zawierają alkoholu i składników zapachowych, kamfory, mentolu, mięty czy też olejków eterycznych.

Kosmetyki powinny posiadać właściwości kojące, nawilżające i przeciwzapalne.

Początkowe, łagodne fazy trądziku różowatego można próbować leczyć sposobami domowymi. Niestety, nie wystarczy tu stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Znaczenie może mieć również temperatura wody, którą myjemy twarz, a nawet sposób wycierania skóry. Woda powinna być letnia, a skóra osuszana poprzez delikatne przykładanie ręcznika do twarzy, a nie jej pocieranie.

Niezalecane jest stosowanie gąbeczek, ponieważ są one siedliskiem bakterii i mogą przynieść odwrotny skutek. Oczywiście należy stosować odpowiednią dietę, unikać ostrych przypraw i alkoholu przede wszystkim.

Jeśli mimo to zaczerwienienia skóry nie tylko nie znikają, ale jest ich coraz więcej, należy udać się do lekarza dermatologa lub kosmetologa. Oni z pewnością doradzą jak walczyć z chorobą, a lekarz - jeśli zajdzie taka konieczność - może przepisać antybiotyki.

Występowanie na świecie

Z przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej podatni na trądzik różowaty są mieszkańcy Europy i Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej, którzy charakteryzują się I lub II fototypem skóry.

Fototyp skóry to nic innego jak rodzaj karnacji, występującej u mieszkańców naszego globu, a jej klasyfikacja wynika z reakcji na promieniowanie ultrafioletowe.

Północną część ziemi zamieszkują głównie ludzie o jasnej karnacji, jasnych włosach i oczach, u których często występują piegi.

Zaburzenia hormonalne skóry wrażliwej

To właśnie oni często ulegają poparzeniom słonecznym, trudno jest im uzyskać opaleniznę i to właśnie oni są najbardziej narażeni na choroby skóry, w tym trądzik różowaty. Co więcej, na trądzik różowaty o wiele częściej zapadają kobiety niż mężczyźni.

Dzieje się tak dlatego, że to właśnie one mają problemy hormonalne i endokrynologiczne. Co gorsza, aby ukryć niedoskonałości skóry, stosują grubą warstwę nieodpowiedniego podkładu i pudru, a to bardzo dobry młyn na rozwój choroby.

Podsumowując, trądzik różowaty to choroba, której możemy w dużym stopniu zapobiegać. Na pewno nie wolno dopuścić do momentu, w którym stan naszej cery będzie pozostawiał wiele do życzenia.

Lepiej zareagować odpowiednio wcześniej, niż potem walczyć z zaawansowaną chorobą.

Mogłeś nas znaleźć szukając: trądzik różowaty, trądzikiem różowatym, objawy trądziku różowatego, trądzik różowaty przyczyny, leczeniu trądziku różowatego, leczenie trądziku różowatego, trądzik różowaty leczenie, trądziku różowatym, skóry twarzy, różowaty trądzik, kwas azelainowy, dominacją zmian przerostowych, zmian skórnych, pielęgnacji skóry, postaci trądziku różowatego, zmiany przerostowe, trądziku różowatego stosuje, przebiegu trądziku różowatego, zaburzenia naczynioruchowe, trądzikiem różowatym powinny, postaci trądziku, mycia twarzy, zaostrzeń i remisji, predyspozycje genetyczne, leczenie ogólne.Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą, który przygotuje Państwu dogodną ofertę zakupu sprzętu kosmetycznego na dogodnych warunkach. może daćmy sprzedaż wyposażenia kosmetycznego na korzystny leasing czy pożyczkę medyczną. Jako polski producent sprzętu medycznego i kosmetycznego mamy przystępne ceny, szkolenia z zakresu obsługi sprzętu czy wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail, formularz kontaktowy czy telefonicznie.

tagi: