Karboksyterapia czy boli?

logo medika
Medika
28/3/2022
5
min
logo medikaKarboksyterapia czy boli?

Karboksyterapia zyskuje popularność wśród szerokiego grona zabiegów medycyny estetycznej. Jej działanie opiera się na zastosowaniu dwutlenku węgla. Gaz ten jest przez organizm ludzki traktowany jako zbędny produkt przemiany materii, a jego obecność w tkankach śród oraz podskórnych inicjuje odpowiedź immunologiczną mającą na celu jego wydalenie. Ogólnie mówiąc, ciało ludzkie uruchamia szereg procesów zmierzających do wyciszenia miejscowego stanu zapalnego.W tkankach, do których lekarz lub kosmetolog zaaplikował dwutlenek węgla rozszerzają się naczynia krwionośne. Lokalnie są one przegrzewane i przekrwione, a razem z krwią w okolicy zabiegowej pojawia się zwiększona ilość ciał odpornościowych a także substancji odżywczych i mikroelementów.Ma to na celu szybszą regenerację skóry, wyciszenie wszelkich ognisk zapalnych, a celowo wywoływanym skutkiem ubocznym jest dotlenienie, odżywienie i wzbogacenie skóry o cenne substancje wchłaniane z krwi oraz wzmożona produkcja kolagenu.

karboksyterapia na jaki efekt mozemy liczyc

Czy karboksyterapia jest zabiegiem dla mnie?

Terapia z wykorzystaniem dwutlenku węgla ma dwa etapy działania. Skutkiem zauważalnym niemal natychmiast jest pobudzenie przepływu krwi, spulchnienie skóry i rozpoczęcie procesów naprawczych. Sprawdzi się to w szczególności u osób, które mają problemy z wiotką, nieelastyczną, pozbawioną blasku skórą.Po zabiegu zauważalne jest spłycenie drobnych zmarszczek i poprawienie konturu twarzy. W dłuższej perspektywie czasu skóra będzie miała bardziej atrakcyjny koloryt, młodzieńczy wygląd i jednorodną teksturę. Równocześnie gaz wchodzi w reakcję chemiczną z tłuszczem budującym warstwę podskórną na całym obszarze naszego ciała.Dochodzi do jego rozpadu na kwasy, które niszczą błonę komórkową lipidów, powodując ich rozpad. Ułatwia to usuwanie złogów tłuszczu i wspomaga drenaż limfatyczny. Skóra staje się bardziej gładka a cellulit mniej widoczny. Efekt nie jest oczywiście natychmiastowy oraz zależy od ilości wykonanych zabiegów w serii. Zazwyczaj kosmetolodzy proponują pacjentom minimum 6 zabiegów w odstępach 7-10 dni, co pozwala cieszyć się zadowalającym rezultatem.Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i ma różne zdolności regeneracyjne. Podczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej lekarz lub kosmetolog powinien przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem i ustalić indywidualny tok leczenia, dostosowany do sytuacji danej osoby. Nie każdy pacjent może mieć wykonany zabieg karboksyterapii.

karboksyterapia na czym polega

Przeciwwskazaniem są choroby nowotworowe oraz ciąża i karmienie piersią. Przed przystąpieniem do zabiegu należy też zakończyć leczenie dermatologiczne, jeżeli pacjent ma w danym obszarze skóry aktywne zmiany chorobowe. Personel wykonujący zabieg będzie także pytał o przyjmowane leki, gdyż niektóre z nich mogą niekorzystnie wpływać na przebieg zabiegu. Mowa tu przede wszystkim o farmaceutykach o działaniu rozszerzającym naczynia krwionośne i utrudniającym krzepnięcie krwi.Jeżeli pacjent choruje na ogólnoustrojową chorobę przewlekłą, np. miażdżycę, może nie zostać zakwalifikowany do zabiegu.

Innymi stanami zdrowotnymi będącymi przeciwwskazaniem do karboksyterapii jest niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, czy udar oraz epilepsja. Im dokładniejszy będzie przeprowadzony wywiad medyczny tym mniejsze ryzyko, że po zabiegu wystąpią niepożądane efekty uboczne.Powikłania po karboksyterapii są rzadko spotykane. Do najczęstszych należą siniaki, które powstają przez niewielkie uszkodzenia naczyń krwionośnych i wylew krwi do lokalnych tkanek. Najczęściej pojawiają się one u pacjentów, którzy po zabiegu spożywali alkohol lub inne substancje mające działanie rozszerzające na naczynia krwionośne, ale też jeżeli okolica zabiegu była przegrzana, lub na skutek przyjmowania niektórych leków, np. aspiryny. Na szczęście nie jest to trwałe powikłanie, zazwyczaj utrzymuje się zaledwie do tygodnia czasu. Niemniej jednak warto pamiętać o zaleceniach po zabiegowych, które pozwolą ich uniknąć.

karboksyterapia cena

Czy karboksyterapia boli?

Urządzenie do karboksyterapii wytwarza dwutlenek węgla, który jest transportowany specjalistycznymi jednorazowymi jałowymi przewodami, na końcu których podpina się igłę. Za jej pomocą wykonuje się iniekcje, wprowadzające gaz do tkanki.Większość pacjentów odczuwa dyskomfort na myśl o wkłuciach oraz igłach, jednak lęk ten jest zazwyczaj nieuzasadniony. Przed zabiegiem lekarz lub kosmetolog aplikuje na skórę znieczulenie powierzchowne, w postaci żelu lub sprayu. Zawarta w nich substancja aktywna blokuje przekazywanie bodźców przez nerwy.

Dzięki temu wkłucia są bezbolesne, niemal nieodczuwalne. Również po ustąpieniu znieczulenia pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Przez krótki czas po zabiegu w miejscu iniekcji mogą być widoczne ślady po igle, nie pozostawią one jednak blizn. Sam proces gojenia również nie jest dyskomfortowy, a pacjent zaraz po zabiegu może powrócić do swojego standardowego trybu życia.Osoba wykonująca zabieg przekaże pacjentowi zalecenia dotyczące pielęgnacji do czasu kolejnej wizyty. Są one indywidualnie dobierane do danej osoby oraz zależą od obszaru poddanego zabiegowi i efektu, jaki pacjent chciałby uzyskać. Po zakończeniu serii zabiegów możliwe jest wykonanie procedury przypominającej, po odczekaniu kilku tygodni, aby wzmocnić działanie przeciwstarzeniowe i podtrzymać dotychczasowe efekty.

karboksyterapia jak dlugo utrzymuje sie efekt

Działanie karboksyterapii na włosy

Dwutlenek węgla poza regeneracyjnym i ujędrniającym działaniem na skórę, usuwaniem  opuchlizny i tak zwanych worków pod oczami oraz wspomaganiem zwalczania cellulitu ma także korzystne działanie na skórę głowy. Badania wykazały, że zaaplikowanie gazu w obszar owłosionej skóry głowy powoduje powstawanie nowych naczyń krwionośnych.

Wzmacnia to odżywienie cebulek włosów i zauważalnie hamuje ich wypadanie.Wspomaga również regulację wydzielania łoju. W długoczasowej perspektywie na skórze pojawia się więcej młodych włosów, które są dobrze odżywione i wzmocnione. Po zabiegu można zauważyć zagęszczenie włosów oraz większą wytrzymałość mechaniczną, co skutkuje np. mniejszą ilością włosów pozostających na szczotce po rozczesywaniu.

Zabieg ten z powodzeniem jest stosowany zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Efekty widoczne będą jeszcze przez długi czas po zakończeniu leczenia, ponieważ nowo powstałe struktury w skórze będą działały odżywczo i rewitalizująco na cebulki włosów, co także powoduje szybszy wzrost włosów na długość.Dwutlenek węgla jest gazem fizjologicznie występującym w organizmie ludzkim, a jego nadmiar jest usuwany przez płuca i nerki. Nie powoduje więc reakcji uczuleniowych i jest bezpieczny.

tagi: