Laseroterapia w kosmetologii

logo medika
Medika
3/2/2021
4
min
logo medikaLaseroterapia w kosmetologii
laser medyczny

Laseroterapia to ogólny termin, pod którym kryją się zabiegi terapeutyczne wykonywane za pomocą aparatury laserowej. Pierwotnie termin ten opisywał zabiegi lecznicze, które wykonywane były przez lekarzy specjalistów.

Obecnie jest to jednak jedna z najpopularniejszych metod, które stosuje się także w gabinetach medycyny estetycznej oraz kosmetologii.

Jeszcze niedawno, zabiegi te były zarezerwowane wyłącznie dla specjalistycznych klinik, dziś jednak znajdziemy je w ofercie prawie każdego gabinetu kosmetycznego.

Terapie takie jak zamykanie naczyń, lipolaser, epilacja, karboksylacja, usuwanie tatuaży, fotoodmładzanie, czy niwelowanie rozstępów i blizn nie oznaczają już dziś luksusu i nie są zarezerwowane dla wybitnych "bogatych i sławnych" jednostek. Z dnia na dzień przechodzi to jednak do codzienności, szczególnie kobiet, i jest oznaką dbania o swój wygląd.

Podstawy działania laseroterapii

Zaczynając od początku: w skład tkanek ludzkiego organizmu wchodzi wiele substancji, które mają zdolność pochłaniania energii na różnym poziomie. Substancje te nazywa się fotoakceptorami lub chromoforami. W zabiegach z zakresu medycyny estetycznej oraz kosmetologii tkanką, w którą kierowana jest wiązka lasera jest skóra.

Podstawowe fotoakceptory, jakie się w niej znajdują to melanina, woda, hemoglobina, a także inne białka. Każdą z tych substancji cechuje jednak potencjał do absorbowania energii o zróżnicowanej długości fali. Melanina pochłania światło w przedziale 400-1200 nm, woda poniżej 500 nm oraz powyżej 1200 nm, a hemoglobina o określonej długości fali: 418, 542 i 577 nm.

Laser diodowy do depilacji laserowej

Zdecydowana większość zabiegów estetycznych przy użyciu lasera opiera się na zasadzie selektywnej termolizy. Jest to celowe wywołanie urazu termicznego w ograniczonej oraz zamierzonej strukturze tkanki.

Terapie te zmniejszają bowiem ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanych do zera, gdyż wiązka światła, które emitowane jest przez urządzenie ma nieznaczny wpływ na sąsiadujące z tym miejscem tkanki.

Rodzaje laserów

1. Lasery o dużej mocy

Są to tzw. lasery twarde. Swoje zastosowanie znajdują one podczas wykonywania zabiegów inwazyjnych, które przeprowadzane są przez lekarzy lub kosmetologów będących w ścisłym kontakcie z lekarzem, który posiada wszelkie kursy oraz szkolenia.

Działanie tego rodzaju lasera polega na przywróceniu koagulacji skóry, jej ciągłości, a następnie odparowaniu czyli ablacji. W tym miejscu wyraźnie należy podkreślić, iż zabiegi przy wykorzystaniu tego lasera przynoszą największe efekty.

Do laserów tych zalicza się: laser CO2, laser rubinowy, laser aleksandrytowy oraz argonowy. Wykorzystuje się je głównie do usuwania tatuaży, blizn, znamion oraz w zabiegach odmładzających skórę.

laser diodowy depilacja

2. Lasery o małej i średniej mocy

Nazywa się je także laserami biostymulującymi. Wykorzystywane są zarówno w kosmetologii, dermatologii, jak i podczas rehabilitacji. Służą one do przeprowadzenia zabiegów ch, czyli takich, podczas których nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry.

Przykładami takich zabiegów są: usuwanie blizn, ran oraz owrzodzeń, leczenie łysienia, redukcja zmarszczek, usuwanie przebarwień oraz trądzik pospolity. Do laserów typu małej i średniej mocy zalicza się lasery półprzewodnikowe oraz helowo-neonowe.

3. Lasery frakcyjne

Są to lasery najnowszej generacji. Pozwalają one na przeprowadzenie zabiegu w sposób maksymalnie bezpieczny, z minimalnym ryzykiem do wystąpienia skutków ubocznych.

Wszystko to dzięki wybiórczemu działaniu światła. Ten rodzaj lasera stosuje się głównie do: usuwania przebarwień skóry, redukcji zmarszczek, odmłodzenia skóry oraz redukcji rozstępów i innych blizn.

4. Lasery diodowe

Służą one przede wszystkim do trwałego usuwania owłosienia, ale stosuje się je również do redukcji cellulitu.

5. IPL (Intense Pulse Light)

Urządzenie to zalicza się do laserów, chociaż nim nie jest. Emituje ono szerokie spektrum rozproszonych fal świetlnych. Wiązki świetlne, ze względu na ich różną długość, pochłaniane są przez różne chromofory, które znajdują się w skórze.

Zaliczamy do nich m.in. hemoglobinę i melaninę. Należy tutaj także zaznaczyć, że urządzenie to pozwala kosmetologom samodzielnie wykonywać terapię.

Zabiegi z wykorzystaniem tego światła wykonywane są w celu: zwężenia porów, zwalczenia oznak starzenia się skóry, usunięcia przebarwień skóry, trwałego usunięcia owłosienia, usunięcia zmian trądzikowych, oraz zamknięcia naczynek i zniwelowanie rumienia skóry.

Dlaczego laseoterapia jest tak popularna w medycynie estetycznej?

Istnieją trzy najważniejsze zalety przyczyniające się do tego: wysoka , szeroka ilość wskazań oraz nieinwazyjność.

Efekty widoczne są niemalże od razu po zabiegu, a wygląd skóry jest poprawiony. Zabiegi te pozwalają także osiągnąć bardzo zadowalające efekty, przez co zainteresowanie nimi nieustannie rośnie.

Mogą być one także stosowane w wielu dziedzinach, np. usunięciu cellulitu, zamykaniu naczynek, odmłodzeniu skóry, czy usuwaniu blizn i tatuaży. Dodatkowo są mało inwazyjne, co sprawia, że pacjenci czują się bezpiecznie podczas ich wykonywania.

Kombajny kosmetyczne i urządzenia kosmetyczne od polskiego producenta

Co jeszcze może Was zainteresować: zabieg zamykania naczynek z użyciem lasera, oferta zabiegów laserowych w gabinetach kosmetycznych, laser frakcyjny, laser Nd Yag, laser diodowy, zabiegi laserowe, usuwanie zmian barwnikowych, wykorzystanie laserów w kosmetologii, rodzaje laserów, popularne zabiegi laserowe. Mogłeś nas znaleźć szukając: usuwania nadmiernego owłosienia, zmian naczyniowych, blizn i rozstępów, terapii laserowej, wymuszoną emisję, usuwania znamion, neodymowo yagowy, bakteryjne wirusowe, wykonania zabiegu.

Masz pytania o lasery i inne urządzenia medyczne? Zadzwoń lub napisz na nasz adres e mail. (Więcej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/3-aparatura-medika)

tagi: