Laserowe usuwanie pajączków na nogach
Tak zwane "pajączki", które nierzadko pojawiają się na nogach, mogą e zaniżyć samoocenę niejednej kobiety. Traktowane są przede wszystkim jako mankament estetyczny, jednak mogą one także świadczyć o problemach zdrowotnych, których nie należy ignorować.
Nieleczone zaburzenia krążenia krwi w układzie krwionośnym dolnych kończyn mogą prowadzić do znacznie poważniejszych skutków - takich jak pojawienie się żylaków czy też przewlekła niewydolność żylna. Czym więc są "pajączki" i jak je leczyć?
Rozszerzone naczynka na nogach
Tak zwane "pajączki" na nogach to nic innego, jak siateczki rozszerzonych naczynek, znajdujących się pod skórą. W medycynie nazywane są teleangiektazjami, a ich potoczna nazwa pochodzi od wyglądu przypominającego pajęcze odnóża.
Te umieszczone pod skórą naczynka włosowate mogą przybierać zarówno barwę sino-niebieską jak i brunatnoczerwoną, nie są one jednak wyczuwalne pod palcami. Nieco inną odmianą rozszerzonych naczynek jest tak zwana siateczka podskórna. Tworzą ją umieszczone w głębokiej warstwie skóry żyły siatkowate, które pod wpływem różnych czynników rozszerzają się, tworząc pod skórą niebieską siateczkę.
Rozszerzanie się i kurczenie naczyń krwionośnych jest w zdrowym organizmie zupełnie normalnym procesem, zachodzącym pod wpływem zmian temperatury, jednak zaburzenie tego procesu powoduje pękanie naczynek pod warstwą naskórka. Nieestetycznych naczynek, przypominających swoim wyglądem gałązki lub wybuch gwiazdy, nie należy ignorować - mogą zwiastować poważne problemy.
Jaka jest przyczyna pękających naczynek?
Istnieją różne powody pojawienia się na nogach popękanych naczynek, a przypadłość ta może dotknąć osoby zarówno starsze, jak i te w młodym wieku. Do najczęstszych przyczyn rozszerzających się naczynek krwionośnych można zaliczyć przede wszystkim problemy hormonalne, uwarunkowania genetyczne i zaburzenia krążenia.
Tak zwane "pajączki" powstają na skutek zmniejszenia elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Przepływ krwi zostaje zaburzony przez nieszczelne zastawki krwi, co skutkuje uciskaniem na ściany naczyń krwionośnych. Jedną z przyczyn problemów z krążeniem jest nadmierne obciążenie dolnych kończyn.
Laserowe usuwanie naczynek, Usuwanie pajączków na nogach
Nie oznacza to jednak, że przy kruchych naczyniach krwionośnych należy unikać wysiłku fizycznego czy sportu - wręcz przeciwnie. Regularne uprawianie sportu, na przykład pływania czy jazdy na rowerze, pomaga zapobiec tworzeniu się nieestetycznych "pajączków". Szkodliwe jest natomiast noszenie ciasnych butów, zakładanie nogi na nogę czy też długie przebywanie w pozycji stojącej. Wszystkie te rzeczy znacząco utrudniają krążenie, co może doprowadzić do rozszerzania się i pękania naczynek krwionośnych.
Laserowe zamykanie naczynek - usuwanie pajączków, postaw na trwałe efekty
Sporą rolę w problemach z naczynkami odgrywają także hormony, a zwłaszcza estrogen, czyli hormon rozluźniający mięśnie, rozszerzający naczynia krwionośne i wygładzający skórę. Estrogen jest hormonem płciowym, który występuje u kobiet w znacznie większej ilości niż u mężczyzn, co sprawia, że na pękające naczynka jest narażona głównie płeć żeńska, szczególnie w okresie dojrzewania, menopauzy lub ciąży.
Pajączki na nogach możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na przyczyny ich powstawania:
- samoistne (pierwotne) - spowodowane przez czynniki genetyczne i choroby wrodzone;
- nabyte (wtórne) - zależne od stylu życia, np. od diety, pracy siedzącej, braku ruchu, itp.
Czy można temu zapobiec?
Wiele osób zadaje sobie pytanie czy pękającym naczynkom krwionośnym można zapobiegać. I tak, i nie. Trudno jest jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie, ze względu na to, że przyczyny powstawania "pajączków" są bardzo zróżnicowane i często są wynikiem połączenia kilku czynników.
Niektóre osoby mają większe skłonności do rozszerzania się naczyń krwionośnych, jednak warto jest przestrzegać kilku zasad, które mogą pomóc w zapobieganiu, lub chociaż w spowalnianiu procesu pękania naczynek.
Najważniejsze jest, aby unikać czynników, które negatywnie wpływają na krążenie - takich jak papierosy, alkohol, gorące kąpiele, solarium, zakładanie nogi na nogę czy długie pozostawanie w bezruchu. Dodatkowo pomóc może wprowadzenie do diety składników regulujących wypróżnianie. W celu zapobiegania "pajączkom" można także stosować kompresjoterapię, polegającą na wytwarzaniu ucisku na nogi, np. za pomocą podkolanówek czy też bandaży elastycznych.
Ważne jest także to, aby zwrócić uwagę na pierwsze objawy rozszerzających się naczynek, np. skurcze mięśni łydek, obrzęk, uczucie ciężkości nóg i uczucie mrowienia.
Sposoby leczenia - laser naczyniowy
Obecnie istnieje wiele metod leczenia popękanych naczynek krwionośnych. Sposób leczenia jest kwestią indywidualną i zależy przede wszystkim od umiejscowienia i rodzaju "pajączków".
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest skleroterapia, która polega na wstrzykiwaniu preparatu powodującego zrastanie się naczynka. W leczeniu pękających naczynek jest wykorzystywana także elektrokoagulacja - ścinanie białka znajdującego się w naczynku za pomocą prądu. Kriochirurgia to kolejna metoda leczenia naczyń krwionośnych, oparta jest ona na użyciu podtlenku azotu lub azotu ciekłego."Pajączki" można także leczyć za pomocą lasera.
Laserowe zamykanie naczynek
Zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych za pomocą lasera to efektywna metoda leczenia "pajączków", która rozwiązuje problem już po pierwszym zabiegu. Metoda ta jest nie tylko , ale także szybka i bezbolesna, a jej dodatkowym plusem jest fakt, iż nie wymaga specjalnego przygotowania się do leczenia.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować ziół, antybiotyków ani sterydów. Sam zabieg jest krótki, jednak po użyciu lasera skóra może być zaczerwieniona przez kilka godzin, a nawet kilka dni. W celu utrzymania efektów leczenia należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych.
Zamykanie naczynek na nogach - zmiany naczyniowe
Istotne jest między innymi używanie odpowiedniego filtru przeciwsłonecznego, unikanie stosowania peelingów i szorstkich ręczników oraz nieużywanie kosmetyków zawierających alkohol. Skóra po zabiegu może być bardzo delikatna, dlatego tak ważne jest przestrzeganie tych zasad, by dodatkowo jej nie podrażnić.
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, tak i w przypadku lasera, istnieją przeciwwskazania, które bezwzględnie wykluczają korzystanie z tej metody leczenia "pajączków". Należą do nich m.in. cukrzyca, ciąża, nowotwór, stosowanie antybiotyków czy też stany zapalne skóry. Koszt takiego leczenia w przypadku usuwania naczynek z nóg wynosi od 900 zł wzwyż - w zależności od złożoności problemu i skomplikowania zabiegu.
Mogłeś nas znaleźć szukając: zamykania naczynek, laserowego zamykania, zmian naczyniowych, usuwanie naczynek, usuwania pajączków, kończyn dolnych, kończynach dolnych, kończynach dolnych.
Zobacz urządzenie do zamykania naczynek od polskiego producenta.