Łysienie androgenowe u kobiet - przyczyny, leczenie

logo medika
Medika
24/10/2022
4
min
logo medikaŁysienie androgenowe u kobiet - przyczyny, leczenie

Łysienie androgenowe u kobiet to coraz częściej występujący problem nie tylko w okresie przekwitania, lecz również wskutek innych zaburzeń. Dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłości, ponieważ może mieć wiele ukrytych przyczyn. Jak rozpoznać ten typ łysienia oraz jakie są metody leczenia?

Łysienie androgenowe u kobiet - przyczyny

Łysienie androgenowe było uważane za męski problem, jednak okazuje się, że cierpią na nie również kobiety. Przyczynami wypadania włosów może być zła dieta, choroby tarczycy lub odchudzanie, podczas którego organizm traci wiele witamin i minerałów odpowiedzialnych za mocne włosy.Łysienie androgenowe u większości kobiet jest spowodowane wysokim stężeniem androgenów. Może do tego dochodzić przed menopauzą, w trakcie przekwitania lub po zakończeniu przekwitania.Niektóre kobiety tracą włosy nawet w przypadku prawidłowego stężenia androgenów, co jest spowodowane genami. W takim przypadku mieszki włosowe są nadwrażliwe na działanie androgenów. Nawet jeżeli poziom hormonu nieznacznie wzrośnie, to mieszki ulegają uszkodzeniu.Zbyt wysoki poziomu androgenów może być spowodowany m.in.: chorobami przysadki mózgowej, guzami jajników, zespołem policystycznych jajników, hiperandrogenizmem idiopatycznym lub zaburzeniami pracy nadnerczy.Wypadanie włosów u kobiet często jest spowodowane przyjmowaniem androgenów lub syntetycznych progesteronów. Androgeny to typowo męskie hormony, które w mniejszym stężeniu występują w organizmie kobiet, natomiast są zdominowane przez żeńskie hormony, czyli estrogeny i progestageny.Jeżeli proporcje między męskimi, a żeńskimi hormonami są zachowane to w organizmie kobiety nie dzieje się nic złego. Inaczej sprawa wygląda, gdy dochodzi do zaburzeń tych proporcji, np. wskutek chorób nadnerczy, które produkują androgeny.Zbyt duże stężenie męskich hormonów powoduje zaburzenia miesiączkowania, trądzik lub wypadanie włosów. Mieszki włosowe są bardzo wrażliwe na działanie DHT, który jest najsilniejszym androgenem.W przypadku zaburzeń w produkcji DHT dochodzi do osłabienia struktury włosów, spowolnionego wzrostu, a w końcu do ich wypadania. Natomiast odrastające włosy są cienkie i słabe.Również przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub leków hormonalnych może zaburzać produkcję androgenów, wskutek czego dochodzi do osłabienia mieszków i utraty włosów.

Androgenowe łysienie u kobiet - objawy i skutki

Łysienie androgenowe typu kobiecego najczęściej pojawia się powyżej 30 roku życia. Charakteryzuje się tym, że czołowa linia włosów na początku zostaje zachowana, a włosy zaczynają wypadać w środkowej części głowy.Natomiast z upływem czasu włosy na całej powierzchni głowy stają się cieńsze i słabsze. W końcu zaczynają wypadać do tego stopnia, że skóra głowy staje się coraz bardziej widoczna.Cechą charakterystyczną łysienia androgenowego w zaawansowanym stadium jest wypadanie włosów w górnej części głowy, podczas gdy po bokach są one gęstsze.

Diagnozowanie łysienia androgenowego u kobiet

Jeżeli dojdzie do wypadania włosów to należy jak najprędzej zgłosić się do lekarza, który w razie potrzeby zleci inne badania w celu wykrycia przyczyny. Diagnoza schorzenia może obejmować kilka badań.Na początku lekarz dokonuje oględzin owłosionej skóry głowy oraz wykonuje test przez delikatne pociąganie włosów, aby sprawdzić ich podatność na wypadanie. Dodatkowym badaniem jest Trichogram, czyli mikroskopijna ocena stanu włosa.Dzięki temu można sprawdzić jego strukturę oraz grubość. W tym celu lekarz pobiera od pacjentki próbkę składającą się z 50 - 100 włosów. Lekarz może ocenić poszczególne fazy włosa, do których należą: anagen, katagen i telogen. Kolejną metodą oceny stanu włosów jest Trichoskopia, czyli wideodermoskopia, która nie wymaga pobierania próbki od pacjentki.Jednak ostatnimi coraz częściej przeprowadzana jest refleksyjna konfokalna mikroskopia skaningowa in vivo. To metoda, która pozwala ocenić stan włosów oraz skóry głowy.

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet

Łysienie androgenowe może odbywać się za pomocą różnych metod. Przed rozpoczęciem kuracji ważne jest wykrycie przyczyny wypadania włosów. Jeżeli jest spowodowane chorobami tarczycy lub innym zaburzeniem w organizmie, to leczenie zaczyna się od zwalczania pierwotnego stanu chorobowego.W przypadku, gdy wypadanie włosów jest spowodowane zażywaniem niektórych leków lub środków, np. antykoncepcyjnych, należy zmienić leki na inne lub stosować antykoncepcję w postaci prezerwatyw - męskich lub damskich.Natomiast dalsze zapobieganie utraty włosów u pacjentek obejmuje leczenie miejscowe z użyciem odpowiednich preparatów.

Na oczyszczoną skórę głowy należy nakładać preparat zawierający minoksidil

Substancja ta rozszerza strukturę mieszków włosowych, stymuluje porost włosów oraz wzmacnia je, dzięki czemu hamuje wypadanie.Poza tym proces wzrostu włosów zostaje przedłużony, dzięki czemu odrastają silniejsze. Doustnie natomiast pacjentki przyjmują środki antyandrogenowe zawierające m.in. octan cyproteronu. W przypadku utraty dużej ilości włosów możliwy jest przeszczep.Androgenowe łysienie u kobiet może mieć wiele przyczyn, począwszy od ukrytych chorób, a skończywszy na przyjmowaniu leków hormonalnych, które powodują wzrost stężenia androgenów.U niektórych kobiet wypadanie włosów może być uwarunkowane genetycznie. W takim przypadku mieszki włosowe są nadwrażliwe na działanie androgenów i nawet niewielki wzrost stężenia tych hormonów powoduje osłabienie mieszków włosowych.Bez względu na przyczynę, nie wolno lekceważyć tej przypadłości. W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów łysienia, należy jak najprędzej skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie.Mogłeś nas znaleźć szukając: łysienie androgenowe typu, objawy łysienia androgenowego, przejdź do serwisu, łysieniem androgenowym, typu kobiecego, łysienia androgenowego typu, wzrostu włosa, typu męskiego, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, okolicy czołowej, utrata włosów, łysienie androgenowe przyczyny, włosów w okolicy, szczycie głowy, typu łysienia, leczenia łysienia androgenowego, czynniki genetyczne, przypadku łysienia androgenowego, wzrost włosów, pierwsze objawy, łysienia typu, linii włosów, mieszka włosowego, zarówno u mężczyzn, żądania dostępu, szczytu głowy, twoich preferencji, zaufanych partnerów, przetwarzanie danych, dowolnym momencie, podobnych technologii, urządzeniu końcowym.

tagi: