Przebarwienia skórne - rodzaje i leczenie

logo medika
Medika
18/11/2019
6
min
logo medikaPrzebarwienia skórne - rodzaje i leczenie

Przebarwienia skóry to nic innego jak zbyt duże nagromadzenie melaniny pod skórą, oraz zaburzenia poszczególnych faz jej syntezy. Daje to efekt brązowych, rudych bądź brunatnych plam różnej wielkości. Ich powstawanie generują różne czynniki jak np.: genetyczne, hormonalne, pozapalne czy polekowe.Warto wspomnieć, że przebarwienia pojawiają się głównie u kobiet (bardzo rzadko u mężczyzn). Można je dostrzec już po 25 roku życia. Nieestetyczne plamy mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie się naszej samooceny i niekiedy utratę pewności siebie. W jaki sposób możemy pozbyć się niechcianego gościa na naszej skórze?

Laser Pikosekundowy

Rodzaje przebarwień

Zaburzenia barwnikowe skóry możemy podzielić na 4 główne rodzaje w zależności od czynników przez jakie powstają.

1.Przebarwienie uogólnione- ich powstawanie ma zazwyczaj podłoże hormonalne np.: niedoczynność tarczycy. Przyczyną może być również zaburzenie pracy wątroby bądź nerek.

2.Przebarwienia ograniczone- wyróżniamy tu min.:

  • piegi, czyli zaburzenia w równomiernym rozkładaniu się barwnika;
  • ostuda, czyli plamy barwnikowe uwydatnione przez nadmierne opalanie;
  • plamy soczewicowatowe, czyli znamiona melanocytowe;
  • plamy typu kawa z mlekiem, powstałe najczęściej w okresie dzieciństwa

3. Odbarwienia pozapalne- pojawiające się jako konsekwencja stanu zapalnego skóry. Zwykle przybierają postać brunatnych plam. osadzonych głęboko w warstwach skóry. Stanowią prawdziwe wyzwanie dla dermatologów.

lasery do depilacji

Jak walczyć z przebarwieniami

Zaburzenia barwnikowe stają się szczególnie widoczne latem. W tym właśnie okresie nasza twarz pokrywa się np.: piegami bądź innymi brązowymi plamkami.

Zwykle giną one wraz z końcem lata, jednak coraz częściej przebarwienia chcą zostać z nami na dużej. Szczególnie problematyczne są przebarwienia pojawiające się na twarzy.

Problem ten dotyka też osoby stosujące antykoncepcję hormonalną czy leki światłoczułe. Należy pamiętać, że skóra twarzy jest niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne, a dzięki jej systematycznej ochronie możemy znacznie zminimalizować szanse na powstanie przebarwień.

Bardzo ważna jest profilaktyka, może ona znacznie opóźnić powstawanie plam, a nawet zredukować ich widoczność w znacznym stopniu.

Co jeśli jednak podstawowe metody nie pomagają w walce z przebarwieniami? Co jeśli przebarwienia są osadzone głęboko w warstwach naszej skóry? Z pomocą w walce z krępującymi plamkami przychodzi nam medycyna estetyczna. Oferuje ona kilka bezbolesnych zabiegów, nie wymagających rekonwalescencji, o wysokiej skuteczności w redukcji przebarwień.

Wyposażenie do salonu kosmetycznego mobilnego

Przebarwienia a laseroterapia

Laseroterapia obecnie jeden z najejszych sposobów w walce z przebarwieniami skóry. Batalia z przebarwieniami nie jest łatwa i często wymaga kilku zabiegów do uzyskania optymalnego efektu.

Głównym celem laseroterapii jest poprawa kolorytu skóry i spowolnienia działania tyrozyny ( odpowiedzialnej za produkcję melaniny).

Zabieg ten eliminuje z komórek skóry zbyt dużą ilość pigmentu. Odbywa się przy użyciu laseru frakcyjnego - jest to wszechstronne i nowoczesne urządzenie, które potrafi wnikać w głębsze warstwy skóry. Emituje fale elektromagnetyczne, które termicznie powodują mikrouszkodzenia, co powoduje redukcje zmian.

Jak wyszczuplić twarz – medycyna estetyczna

Przebarwienia na twarzy - sposoby na przebarwienia

Jest to niezwykle metoda w walce z pojedynczymi przebarwieniami, często wystarczy nawet jeden zabieg. W przypadku ciemnych, rozległych plam może być konieczne kilkukrotne powtarzanie zabiegu, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Ważne jest to, że po zabiegu nie ma potrzeby rekonwalescencji. Należy pamiętać, że jest to ingerencja w skórę i nie wszyscy mogą kwalifikować się do zabiegu.

Przeciwwskazaniami do poddania się laserowi frakcyjnemu są min .: ciąża, karmienie piersią, korzystanie z solarium w czasie krótszym niż dwa tygodnie przed zabiegiem, przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, spożywanie alkoholu w czasie krótszym niż 24 godziny przed planowanym zabiegiem, nowotwór, padaczka czy choroby skóry jak łuszczyca.

dermomasażer

Peelingi medyczne jedną z alternatyw dla laseroterapii

To kolejny sposób który oferuje medycyna estetyczna aby pozbyć się uciążliwych plam. Peelingi kwasowe polegają na zaaplikowaniu na skórę substancji aktywnych.

Dzięki nim skóra złuszcza się, a przebarwienia stopniowo się rozjaśniają. Dobór odpowiednich kwasów następuje zawsze po konsultacji i jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb.

Peelingi potrafią zredukować nawet głębokie przebarwienia, jednak osiągniecie efektów wymaga czasu i powtarzalności. Należy też pamiętać, że wiąże się to ze złuszczaniem naskórka. Nie unikniemy więc zaczerwienień i miejscowych podrażnień, a skóra po zabiegu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i nawilżenia. Zobacz urządzenia do oczyszczania wodorowego.

wypełniacz zmarszczek

Mezoterapia- sojusznik w walce z przebarwieniami

Kwas hialuronowy, peptydy a także kompleks witamin pomoże w walce z przebarwieniami, ale nie daje gwarancji ich usunięcia. Mezoterapia nie pomoże na głębokie przebarwienia, lecz przygotuje skórę do dalszych etapów walki z plamami.Niewątpliwym plusem mezoterapii jest ujędrnienie i nawilżenie skóry oraz silne działanie rozjaśniające na niewielkie problemy z pigmentacją. Wyrównuje koloryt skóry i przywraca jej świeży, młodzieńczy wygląd. Zabieg jest skórze problematycznej.

permanentny makijaż brwi

Zabieg GENEO

To innowacyjna alternatywa dla osób, które preferują delikatne i mało inwazyjne zabiegi. Nie pomoże on jednak na większe, bądź głębsze przebarwienia.

Sprawdza się natomiast przy delikatnych nierównościach w kolorycie skóry. Po tym zabiegu nasza skóra staje się gładsza i odżywiona.

Zabieg GENEO składa się z trzech etapów : złuszczania, dotleniania oraz odżywiania skóry. Często zabieg ten jest wykorzystywany jako uzupełnienie innych terapii rozjaśniających. Efekt po wykonaniu jest natychmiastowy, a delikatne przebarwienia zostają wyrównane.

Do zabiegu wykorzystywane jest urządzenie Geneo+, które oferuje dwie opcje : NeoRevive- do odmłodzenia skóry i spłycenia zmarszczek oraz NeoBright - do rozjaśnienia i odżywienia skóry.

Jednym z efektów ubocznych zabiegu jest delikatne zaczerwienienie i uczucie napięcia skóry, które ustępuje po maksymalnie dwóch godzinach.

medycyna estetyczna urządzenia

Usuwanie przebarwień- podsumowanie

Medycyna estetyczna wychodzi nam na przeciw w walce z niechcianymi przebarwieniami. Szereg zabiegów oprócz właściwości rozjaśniających ma również działanie nawilżające i odżywcze. Należy jednak pamiętać, że cześć przebarwień powstaje przez nasze zaniedbanie.

Ekspozycja twarzy czy dekoltu na działanie mocnych promieni słonecznych, niedostateczne nawilżanie, nie używanie kremów z filtrem podczas opalania- to tylko niektóre czynniki sprzyjające występowaniu plam na naszej skórze.

Na większość z nich mamy wpływ i możemy im zapobiec. Jeśli jednak jest już zbyt późno, warto skusić się na rozwiązania proponowane przez medycynę estetyczną.

Wiążą się one z kosztami, jednak mogą dać oraz to, że uporczywe przebarwienia nie będą powracać. Zabiegi wykonywane przez specjalistów może daćją też bezpieczeństwo i nie narażą delikatnej skóry twarzy na dodatkowe uszkodzenia.

Po podjęciu decyzji odnośnie jednego z proponowanych rozwiązań, należy upewnić się czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, oraz znaleźć salon, który specjalizuje się w usuwaniu przebarwień.

Bez względu na wszystko, pamiętajmy aby niepokojące nas przebarwienia bądź plamy skonsultować z dermatologiem.

Mogłeś nas znaleźć szukając: przebarwienia na twarzy, przebarwienia na skórze, przebarwień na twarzy, plamy soczewicowate, przebarwienia pozapalne, pielęgnacja skóry, zmiany hormonalne, kolor naszej skóry, skóry przebarwienia, brązowe plamy, peelingi chemiczne.

tagi: