Cienie pod oczami - dlaczego powstają i jak z nimi walczyć?
Cienie pod oczami to defekt kosmetyczny, który kobiety usilnie starają się zatuszować. Są one przede wszystkim oznaką zmęczenia, ale mogą być objawem choroby. Pojawienie się ciemnych kręgów pod oczami tradycyjnie kojarzy się z nieprzespanymi nocami. Nie jest to jednak przyczyna ich występowania.
Przyczyny powstawania cieni pod oczami
Cienie pod oczami są spowodowane anatomią tego obszaru. Skóra w tym miejscu jest cienka, a gęsta sieć żylna zbliża się do niej. Warstwa tkanki łącznej między nimi jest prawie nieobecna — prawie nie ma włókien elastyny i kolagenu.
Cienie pod oczami mogą być problemem spowodowanym ścieńczeniem skóry lub problemami z naczyniami żylnymi, które się pod nią znajdują. Oto główne powody, dla których tak się może stać:
- przewlekły stres,
- ciągły brak snu,
- długotrwała praca przed monitorem,
- nadmierny wysiłek,
- osobliwości diety: dużo ostrych przypraw, nadużywanie kawy i żywności konserwowanej,
- palenie papierosów,
- odwodnienie,
- uwarunkowania genetyczne
Cienie pod oczami prawie zawsze towarzyszą zmianom związanym z wiekiem, są wynikiem procesu starzenia się skóry pod oczami. Jest to spowodowane ścieńczeniem i zwiotczeniem skóry w dolnej powiece — efekt worków pod oczami z tego powodu tylko się nasila wraz z wiekiem. Domowe sposoby typu zimne okłady to często za mało. Skóra pod oczami może wymagać specjalistycznych zabiegów.
Ponadto, cienie pod oczami, sińce pod oczami, podkrążone oczy, czy worki pod oczami mogą pojawić się w wielu chorobach: zaburzeniach układu krążenia, kruchości naczyń krwionośnych, chorobach nerek, wątroby i innych narządów, zapaleniu pęcherzyka żółciowego i zapaleniu trzustki. Jeśli masz więc sińce pod oczami - przyczyny mogą być różne. Od stylu życia po wspomniane choroby i dolegliwości.
Sposoby na cienie pod oczami
Warto zaznaczyć, że nagłe pojawienie się wyraźnych worków w okolicy dolnej powieki jest powodem do kontaktu z lekarzem. Jeśli jesteś pewien, że ta wada nie jest spowodowana chorobą wewnętrzną, możesz sam rozwiązać problem. Istnieją 3 główne obszary leczenia: codzienny reżim i dieta, zabiegi kosmetyczne i chirurgia.
Dzienny reżim i dieta
Działania te obejmują:
- spanie przez 7-8 godzin na dobę,
- spacery na świeżym powietrzu,
- zrównoważony rytm dnia (bez przepracowania, z zachowaniem przerw i odpoczynku),
- porzucenie szkodliwych nawyków,
- usuwanie kosmetyków przed snem,
- stosowanie filtrów przeciwsłonecznych,
- spożywanie pokarmów bogatych w witaminy i minerały (możliwe jest dodatkowe wprowadzenie preparatów multiwitaminowych).
Ważne jest, żeby wypracować sobie reżim pracy, snu i odpoczynku, którego będziesz przestrzegał każdego dnia.
Kosmetische Behandlungen
Kosmetolodzy stosują mezoterapię, biorewitalizację i karboksyterapię w celu odmłodzenia konturu oka. Niezłe wyniki daje technika laserowa - laser napina skórę i pobudza tkankę łączną do rozszczepienia.
Osobno warto zwrócić uwagę na kosmetyki, które ukryją defekt. Kosmetyki można dobierać samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonego kosmetologa.
W leczeniu stosuje się również różne kremy i maseczki. Tonizują skórę powiek, co optycznie niweluje efekt worków pod oczami.
Karboksyterapia - na czym polega?
Karboksyterapia polega na podskórnym lub śródskórnym wstrzykiwaniu dwutlenku węgla (CO2) w różne miejsca ciała, miedzy innymi okolic oczu.
Metoda karboksyterapii została po raz pierwszy zastosowana w latach 30-tych XX wieku we francuskim kurorcie Roya oraz w Argentynie. Obecnie jest szeroko stosowana w wielu klinikach i sanatoriach w Europie.
Co się dzieje podczas wstrzykiwania CO2?
Dwutlenek węgla jest naturalnym produktem procesów metabolicznych zachodzących w aktywności życiowej wszystkich komórek i tkanek organizmu człowieka. Ze względu na zwiększoną ilość dwutlenku węgla w tkankach aktywowane jest mikrokrążenie, rozszerzają się naczynia, zwiększa się prędkość przepływu krwi, zwiększa się dostarczanie tlenu przez komórki krwi do tych tkanek i narządów, poprawia się drenaż limfatyczny.
Wstrzyknięcie CO2 podskórnie lub śródskórnie powoduje natychmiastową aktywację komórek, zwiększa się w nich metabolizm, komórki zaczynają pracować z nową energią.
Jakich efektów można się spodziewać po karboksyterapii?
- Zniesienie lub znaczne zmniejszenie bólu.
- Zwiększona ruchomość w stawach.
- Poprawa napięcia mięśniowego.
- Zmniejszenie lub wyeliminowanie obrzęków, stanów zapalnych.
- Wygładzenie zmarszczek, zwiększenie elastyczności skóry poprzez aktywację produkcji kolagenu.
- Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej.
- Poprawa odżywiania, metabolizmu w komórkach, szybka regeneracja i odbudowa tkanek.
Manipulacje chirurgiczne
Wśród zabiegów chirurgicznych wyróżnia się 2 metody:
- Blepharoplastyka. Polega na wycięciu nadmiaru skóry i napięciu w okolicy dolnej powieki.
- Lipofilling. Lekarz wprowadza własny tłuszcz pacjenta w obszar dolnej powieki. Skóra zostaje napięta, zwiększa się odległość między skórą a naczyniami żylnymi, dzięki czemu znika efekt sińców pod oczami.
Skóra wokół oczu powinna być odpowiednio pielęgnowana, nawilżana, chroniona przed promieniami UV. Jeśli nie możesz zdecydować się na odpowiedni produkt do pielęgnacji skóry wokół oczu, który nawilży i odżywi skórę, skorzystaj z porady specjalisty. Mogłeś nas znaleźć szukając: sińce pod oczami, cieni pod oczami, sińców pod oczami, podkrążonych oczu, naczynia krwionośne, oczami pojawiają, ilość snu, skóra staje.
Źródło: https://medikapoland.pl/pl/16-karboksyterapia-urzadzenia