Co to jest okluzja w kosmetyce?
Okluzja w kosmetyce przyczynia się do uzyskania nawilżonej i miękkiej skóry. Dzięki niej stosowane produkty każdego dnia znacznie lepiej i przede wszystkim dokładniej wchłaniają się.
Kiedy okluzja będzie rozważnie stosowana to można uzyskać zadowalające efekty związane ze skórą. Warto zapoznać się z tym, czym dokładnie jest okluzja w kosmetologii i jakie posiada ona dobroczynne właściwości.
Okluzja w kosmetyce - czym jest?
Okluzję stanowi nieprzepuszczalna powłoka, która zapobiega utracie wody poprzez naskórek. Można ją uzyskać po nałożeniu kosmetyku na twarz, dzięki któremu składniki aktywne dokładniej wnikną w głąb skóry jednocześnie ją pielęgnując oraz nawilżając.
Istotne jest to, że zbyt często stosowanie okluzji może doprowadzić do zapchania porów. Trzeba pamiętać, iż skóra musi przede wszystkim oddychać, żeby nie powstały jakiekolwiek zaskórniki. Dodatkowo ta warstwa powłoki zmniejsza transeidermalną utratę wody z naskórka, co zwiększa jego nawilżenie.
Okluzję można osiągnąć dzięki substancjom hydrofobowym, czyli odpychającym od siebie cząsteczki wody. Substancje hydrofilowe działają natomiast okluzyjnie - błonotwórczo.
Rodzaje okluzji w kosmetyce - leczenie okluzji
Okluzja w kosmetyce wytwarza poniższe rodzaje zachodzącego procesu:
- okluzja ciągła - to powstały film ze względu na nałożenie kosmetyku, który utrzymuje się na skórze ponad kilkanaście minut. Z tego względu skład preparatu okluzyjnego musi zawierać przede wszystkim: parafinę, wazelinę, wosk parafinowy oraz olej mineralny. Dzięki temu kosmetyk zapobiegnie parowaniu wody ze znacznie głębszych warstwa skóry, co wpłynie na zwiększenie nawilżenia naskórka. Zaleca się, aby osoby posiadające skłonność do powstawania trądziku albo zmagające się z tłustą skórą uważały na ten rodzaj składu zawarty w kosmetykach.
- okluzja nieciągła - wytwarza się na skórze poprzez hydrolipidowy płaszcz, a film jest półprzepuszczalny. To pozwala na odprowadzenie wody z ludzkiej skóry. W tym celu należy zaopatrzyć się w kremy, które w swoim składzie posiadają kwasy tłuszczowe i naturalne, jak również syntetyczne woski. Dzięki niemu skóra będzie oddychać albo w niewielkim stopniu zatrzyma parowanie.
Substancje hydrofilowe okluzyjne działają w ten sposób, iż zostawiają one ochronny film tuż po odparowaniu wody. W ten sposób działa głównie kwas, kolagen, jak również sól sodowa, glikozaminoglikany oraz elastyna.
Działanie żelujące przypisuje się: żelom z aloesu, karbolowi, hydroksyetylocelulozie i karboksymetylocelulozie. Okluzja zarówno ciągla, jak i nieciągła, korzystnie działają na skórę, jednakże wszystko zależy od tego, jaki chce się osiągnąć efekt.
Zabiegi okluzyjne w kosmetyce - leczenie ortodontyczne
Zabiegi wykorzystujące okluzję w kosmetyce opierają się głównie na maskach. Ich zasadniczym celem jest wytworzenie nieprzepuszczalnej powłoki, która zmniejsza utratę wody z naskórka, a następnie sprawia, iż zawarte składniki aktywne użyte pod maską, będą jeszcze głębiej i znacznie szybciej wchłaniać się w porównaniu do składników, które są położone na skórze bez przykrywania jej maską.
Okluzja w stomatologii
Uzyskanym efektem jest zatem zwiększenie nawilżenia warstwy rogowej, lepsze wchłonięcie składników aktywnych oraz przywrócenie miękkości skórze.
Istotne jest również to, że zjawiska okluzji są inspirowane zastosowaniem masek w płacie bądź płachcie.
Materiał, którym jest poliester, wiskoza czy też poliamid ma przede wszystkim zwiększyć wchłanianie przez skórę twarzy składników, które znajdują się w płynie, poprzez które dana maska jest nasączona.
Nie wolno ich trzymać zbyt długo na twarzy. Kiedy płat wyschnie już to może on wyciągać kolejno wilgoć ze skóry.
W jakich produktach wykorzystuje się okluzję w kosmetyce?
Okluzja w kosmetyce stanowi bardzo cenne zjawisko, jeśli chodzi o produkcję masek. Mają one nawilżyć i jednocześnie odżywić skórę. Dzięki okluzji można 10-krotnie zwiększyć przenikanie w głąb skóry składników aktywnych.
Zaleca się, aby jeszcze przed zastosowaniem danej maski tego typu, zaaplikować na twarzy potrzebne składniki dla skóry. Spośród najbardziej popularnych masek okluzyjnych można wskazać na:
- maski kolagenowe,
- maski parafinowe,
- maski alginatowe,
- maski gipsowe.
Wybierając maskę i serum pod okluzję warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Do cery odwodnionej idealnie sprawdzi się algowo żelowa maska.
Osoby zmagające się z zanieczyszczoną cerą, która wymaga większego detoksu powinny wybrać wersję z węglem aktywnym. Serum trzeba dopasować adekwatnie do typu cery albo problemu, z którym się on wiąże, jak np. trądzik, zaczerwienienia, przesuszenie skóry itd.
Kobiety, które planują spłycić nieco zmarszczki, powinny zastosować pod okluzję dowolny kwas. Należy jednak pamiętać, iż wybór rodzaju serum należy do indywidualnej kwestii. To również zależy od dysponowanego budżetu, jak również składników aktywnych, które właśnie potrzebuje skóra.
Po więcej zapraszamy do hurtowni medycyny estetycznej, gdzie znajdziesz profesjonalny sprzęt kosmetyczny do wykonywania zabiegów medycyny estetycznych w gabinetach SPA i salonach urody.
Nasz doradca zaoferuje Państwu dogodną formę finansowania i odpowiednie wyposażenie kosmetyczne. Zapraszamy do kontaktu oraz do poznania bliżej naszej oferty.
Poznaj ampułki, koktajle, kosmetyki Medika dla medycyny estetycznej.