Lampa Wooda - co warto wiedzieć?
Lampa Wooda to sprzęt wykorzystywany do wstępnej diagnozy dermatologicznej, który umożliwia ocenę zmian skórnych. Ta przenośna lampa kwarcowa jest wyposażona w specjalny filtr emitujący promieniowanie ultrafioletowe. Jego przepustowość wynosi od 320 do 400 nm. Lampa Wooda swoją nazwę zawdzięcza wynalazcy - profesorowi fizyki Robertowi Williamsowi Woodowi, który pracował nad urządzeniem od 1903 roku.
Lampa Wooda - opis działania sprzętu
Urządzenie funkcjonuje w oparciu o zjawisko fluorescencji. Emitowane przez nie światło nadfioletowe sprawia, że różnego rodzaju zmiany skórne przybierają określone barwy, dzięki czemu możliwa jest ich diagnostyka. Kolor poświaty zależy od typu cery oraz specyfiki danego schorzenia. Na podstawie barwy można precyzyjnie określić charakter zmian:
- zielona - jest oznaką obecności pterydyn, czyli związków chemicznych, które wydzielają grzyby chorobotwórcze,
- seledynowa - informuje o wystąpieniu zakażenia pałeczką ropy błękitnej,
- niebiesko-biała - oznacza zmiany hipopigmentacyjne i dipigmentacyjne,
- niebiesko-fioletowa - charakterystyczna dla skóry zdrowej, bez obecności zmian chorobowych,
- koralowo-czerwona - oznacza tzw. łupież pstry, czyli chorobę skórną wywołaną przez grzyby,
- bladoróżowa - charakterystyczna dla cery suchej,
- czarna - oznacza cerę tłustą,
- żółto-pomarańczowa - jest oznaką zmian trądzikowych,
- srebrna - charakterystyczna dla skóry zrogowaciałej.
Wiarygodność wyniku jest uzależniona od warunków, w jakich zostało przeprowadzone badanie. Zgodnie z procedurami, lampa Wooda powinna być używana w zaciemnionym pomieszczeniu. Urządzenie należy rozgrzać ok. 3 minuty przed planowanym użyciem. Pomiędzy lampą a skórą trzeba zachować odpowiedni odstęp wynoszący od 15 do 20 cm. Tylko wtedy badanie można uznać za wiarygodne.
Zastosowanie lampy Wooda w medycynie estetycznej
Urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz dermatologii. Służy do diagnostyki chorób skóry wywołanych przez grzyby i bakterie. Dzięki lampie Wooda można rozpoznać i zróżnicować zmiany skórne oraz zgrubienia.
Sprzęt umożliwia także ocenę dermatologiczną naskórka. Co to oznacza? Kosmetolog jest w stanie ocenić: rodzaj oraz stopień nawilżenia skóry, przebarwienia, odbarwienia oraz blizny i znamiona.
Zastosowanie lampy Wooda obejmuje także kontrolę prawidłowego nakładania na skórę kremów i peelingów. Za pomocą tego sprzętu dermatolog zdiagnozuje: łupież i grzybicę, świerzb, chorobę Bourneville'a-Pringle'a, porfirię oraz zapalenie mieszków włosowych. Rozpoznanie jest możliwe dzięki barwie światła emitowanego w ramach zjawiska fluorescencji.
Warto wiedzieć, że badanie za pomocą tego urządzenia można wykonać także w celu diagnostyki nowotworu lub stanów przednowotworowych. W tym celu na skórę pacjenta należy zaaplikować kwas 20% alfa-aminolewulinowy i pozostawić na kilka godzin.
Powodem do niepokoju staje się jasnoczerwone światło, które świadczy o tym, że organizm został zaatakowany przez nowotwór. Udoskonalenie tej techniki umożliwi dużo szybsze rozpoznanie raka skóry w przyszłości.
Lampa Wooda - efekty po zabiegu
Dzięki temu urządzeniu można dokładnie obejrzeć miejsca zmienione chorobowo, ocenić intensywność i głębokość różnego rodzaju defektów. W ten sposób możliwe jest rozwiązanie problemu oraz dobranie odpowiedniej pielęgnacji.
Dodatkowo lampa Wooda pozwala na ocenę działań prowadzących do eliminacji schorzenia, czyli sprawdzenie skuteczności wdrożonego leczenia. To urządzenie niezwykle przydatne w walce z niedoskonałościami. Badanie trwa krótko (ok. 5 minut) i jest wykonywane przez specjalistę z zakresu kosmetologii bądź dermatologii.
Przeciwwskazania do używania Lampy Wooda
Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania diagnostycznego z użyciem lampy Wooda. Warto wiedzieć, że jest ono utrudnione u pacjentów o ciemnej karnacji. Z badania powinny zrezygnować osoby, które mają otwarte rany w miejscu wykonywania diagnostyki.
Dodatkowo przed badaniem nie powinno się aplikować na skórę kosmetyków, maści oraz innego rodzaju preparatów. Użycie lampy Wooda jest bezbolesne i w pełni bezpieczne zarówno dla osoby badanej, jak i przeprowadzającej badanie.
Szerokie zastosowanie lampy Wooda sprawia, że jest to urządzenie, które stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów kosmetologicznych, dermatologicznych oraz klinik medycyny estetycznej. Sprzęt jest niewielki, przenośny i nieskomplikowany w użyciu.
Urządzenie pozwala na szybkie, bezbolesne i efektywne wykonanie badania, które jest niezbędne do diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Od wielu lat badanie z wykorzystaniem lampy Wooda nie straciło na popularności, co jest dowodem skuteczności działania tego urządzenia.
Poznaj inny nasz sprzęt kosmetyczny pozwalający na wykonanie szeregu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii.
Badanie lampą Wooda a promieniowanie ultrafioletowe
Mogłeś nas znaleźć szukając: lampą wooda, zmian skórnych, specjalnego czarnego filtra, promienie uv wywołują, czterech świetlówek które eksponują, nadfioletowe przez szklany filtr, promienie nadfioletowe przez szklany, świetlówek które eksponują promienie, 400 nm z maksimum, pomiędzy skórą a lampą, lampę wooda, eksponują promienie nadfioletowe, wooda lampa, promienie uv, promieniowanie uv, czarnym światłem, światłem wooda, tlenku niklu, krzemianu baru, skóry głowy, ciemnym pomieszczeniu, zmiany trądzikowe, należy zachować, niebiesko fioletowy, emitowane promieniowanie, 365 nm, skóra tłusta, 20 centymetrów.
Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem handlowym, który zaproponuje Państwu dogodne wyposażenie kosmetyczne do Waszego gabinetu medycyny estetycznej. Najwyższa jakość i fachowe doradztwo w zakupie. Sprawdź aktualną ofertę naszej hurtowni.