Liposukcja, Odsysanie Tłuszczu - ceny sprzętu

medika-Logo
Medika
27/10/2022
-
4
min
medika-LogoLiposukcja, Odsysanie Tłuszczu - ceny sprzętu

Liposukcja, zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z różnych części ciała. Mogą być to: brzuch, uda (wewnętrzna i zewnętrzna strona), pośladki, podbródek, plecy czy ramiona.Warto jednak pamiętać, że nie jest to jednorazowa czynność, która pozbawi nielubianego tłuszczu. Liposukcja wiąże się, jak każda operacja plastyczna, z odpowiednim przygotowaniem, okresem rekonwalescencji oraz pewnymi przeciwwskazaniami. Nie każdy może się takiemu zabiegowi poddać.

Dla kogo zabieg liposukcji?

Należy pamiętać, że liposukcja jest przede wszystkim zabiegiem modelowania sylwetki. Idealnym kandydatem będzie osoba szczupła, której tkanka tłuszczowa gromadzi się w określonym rejonie ciała np. na pośladkach.Może być to kobieta po ciąży, u której tłuszcz nadmiernie zgromadził się na brzuchu, czy osoba z pewną dysproporcją ciała jak brak talii lub otłuszczone kolana.Oprócz tego dodajmy rzeczy na pozór oczywiste - kandydat do usunięcia tkanki tłuszczowej musi cieszyć się dobrym zdrowiem, zdrowo się odżywiać i prowadzić regularną aktywność fizyczną.Choroby serca, cukrzyca, problemy naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia krwi i choroby autoimmunologiczne mogą doprowadzić do dyskwalifikacji.Pod uwagę brany jest również wiek - im osoba jest starsza, tym mniej elastyczną ma skórę, co może doprowadzić do niepożądanych efektów po całym zabiegu. Trudność w utrzymaniu stałej wagi ciała jest kolejnym argumentem przeciw.Powodem jest fakt, że raz usunięte tkanki tłuszczowe nigdy nie odrosną, ale te które pozostały zaczną rosnąć (pojedyncza komórka tłuszczowa może zwiększyć swoją średnicę nawet 20-krotnie!), co może spowodować fatalny efekt końcowy.Od widocznych zgrubień przez nieregularne wałki, aż do deformacji sylwetki.

Przygotowania do zabiegu liposukcji

Przygotowania do liposukcji rozpoczynają się około dwa tygodnie przed zabiegiem. Jeżeli zakwalifikowany kandydat jest palaczem, musi przestać ze względu na ryzyko wystąpienia siniaków w miejscu zabiegu.Mniej więcej w tym samym okresie należy wykonać badania kontrolne (morfologia, jonogram, oznaczenie grupy krwi, czas protrombiny, HIV i inne). Do tego należy przejść na specjalną dietę, ograniczyć przyjmowanie witaminy E, aspiriny i innych leków przeciwzakrzepowych.Te dwa tygodnie są także cezurą czasową jeżeli chodzi o choroby - pacjent nie powinien przechodzić w tym okresie przeziębienia lub infekcji wirusowej. A o wszystkich chorobach i tak musi wiedzieć lekarz. Zabronione jest również spożywanie alkoholu na co najmniej dwa dni przed zabiegiem.Lekarz i pacjent uzgadniają również, które obszary ciała będące poddane zabiegowi liposukcji oraz dyskutują na temat oczekiwanych efektów. Robione są również zdjęcia do porównania "przed i po". Przed operacją chirurg rozrysowuje również na ciele pacjenta mapę nacięć (odbywa się to w pozycji stojącej).

Liposukcja - jak to wygląda?

Sama operacja trwa od trzydziestu minut do dwóch godzin, być wykonywana w pełnej narkozie lub w znieczuleniu miejscowym. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia na skórze w mało widocznym miejscu zaznaczonym wcześniej (wspomniana wcześniej mapa).Przez wykonany otwór wprowadza się kaniulę, czyli specjalną, tępo zakończoną rurkę. Ta jest podłączona do specjalnego urządzenia próżniowego wysysającego tłuszcz.Kaniula wprowadzana jest do jednego otworu kilkakrotnie, pod różnymi kątami, aż lekarz nie przeniesie się do kolejnego miejsca. Na nacięcia zakłada się szwy lub klamerki oraz opatrunki uciskowe.Opisana powyżej metoda to SAL lub liposukcja ssąca, standard w świecie usuwania tkanki tłuszczowej. Jednak oprócz niej istnieje jeszcze kilka innych metod na wykonanie tego zabiegu takich jak:PAL, liposukcja wspomagana wykorzystująca kaniulę z mechanicznym ruchem tak, że lekarz nie musi kilkakrotnie wprowadzać jej do nacięć. Bardzo podobna do tradycyjnej liposukcji SAL.UAL, czyli liposukcja z USG . Metoda z wykorzystaniem ultrasonografii lub fal ultradźwiękowych. Polega na przenoszeniu drgań do organizmu, które niszczą ściany komórek tłuszczowych. Zamieniają się one w płyn i ułatwiają ich odessanie. Wykorzystywana na bardziej włóknistych obszarach - górnej części pleców i klatce piersiowej mężczyzny. Trwa jednak dłużej niż tradycyjna liposukcja.WAL/Body Jet, czyli wodna liposukcja wykorzystująca cienki wentylator o kształcie wiązki wodnej. Spulchnia ona strukturę tkanki tłuszczowej, co umożliwia jej usunięcie przez specjalną igłę. Podczas wykonywania tej metody ciecz jest stale podawana i odsysana za pomocą tej samej igły. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest to, że umożliwia wykorzystanie uzyskanej tkanki tłuszczowej do powiększenia piersi, czy wymodelowania pośladków.L-lipo - liposukcja wspomagana laserem. Jak sama nazwa wskazuje, w tej technice stosuje się laser. Topi on komórki tłuszczowe, dzięki czemu można je łatwiej usunąć. Założenia L-lipo są podobne do metody UAL, a można ją ograniczyć do pojedynczych fragmentów skóry. Stąd zabieg zaleca się pacjentom z otyłością miejscową.

Co po zabiegu liposukcji?

Zabieg liposukcji nie kończy się z momentem końca pracy chirurga. Pacjenta czeka jeszcze kilkutygodniowa rekonwalescencja rozpoczynająca się zastrzykami przeciwzakrzepowymi i środkami znieczulającymi.Należy się również liczyć z siniakami i obrzękami, które powoli zanikają. Oprócz tego przez okres około miesiąca należy nosić specjalny kombinezon, ściśle przylegający do ciała. W tym okresie lepiej też wstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej i wysiłku. W tym czasie skóra dopasowuje się do nowych kształtów.

Już po zdjęciu wszystkich szwów, opatrunków oraz kombinezonu w pełni widać efekty zabiegu. To jest właśnie ten moment na porównanie zdjęć "przed i po". Jeżeli finalny wygląd jest zadowalający - czas na dalsze zmiany! Zdrowa dieta i regularne uprawianie sportu (szczególnie zalecane jest pływanie, jazda na rowerze i rolkach) to podstawa po liposukcji. Warto też pamiętać, że w pierwszym roku po operacji powinno unikać się słońca, solarium i sauny.

Podsumowując liposukcja laserowa, zabieg odsysania tłuszczu ma na celu pozbycie się tkanki tłuszczowej z pewnych partii ciała: głównie tłuszczu z brzucha (liposukcja brzucha), ale odsysanie tłuszczu to zabieg wykonywany też na innych partiach ciała, jak brzuch, biodra, pośladki, ramiona, uda.Czas trwania zabiegu określa się najczęściej na 2-5 godzin, najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe. Efekty liposukcji są widoczne nawet po pierwszym zabiegu, jednak jest to proces długofalowy. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych.

Tags: