PRZEBARWIENIA SKÓRNE

medika-Logo
Medika
26/8/2015
-
4
min
medika-LogoPRZEBARWIENIA SKÓRNE

Przebarwienia to problem coraz częstszy w praktyce gabinetów kosmetycznych. Klienci borykają się z nimi podejmując bez próby ich usuwania. W końcu trafiają do profesjonalisty z nadzieją na poprawę stanu skóry. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze udaje się przebarwienie usunąć, a nawet jeśli, to bardzo trudno zrobić to całkowicie, a naszego klienta czeka szereg ograniczeń.

Skąd się biorą przebarwienia skórne?

cyt1

Przebarwienia są skutkiem zwiększenia produkcji melaniny, jej kumulacji w danym obszarze lub też zwiększenia ilości melanocytów. Powstają najczęściej na skutek zaburzeń hormonalnych, choć ich przyczyny mogą być również inne.

Część z nich, jak piegi czy przebarwienia okolic oczodołów, ma charaktergenetyczny. Inne mogą powstać na skutek procesów zapalnych (np. plamy potrądzikowe).

Jeszcze inne pojawiają się po kontakcie ze środkiem fotouczulającym i późniejszej ekspozycji na promienie UV. Niektóre pojawiają się z wiekiem.

Wszystkie mają charakter plamy znajdującej się w poziomie skóry, zwykle o gładkiej powierzchni, różniącej się od otaczających tkanek zabarwieniem.

Te, z którymi zgłaszają się nasi klienci najczęściej spowodowane są zachwianiem równowago hormonalnej (ciąża, okres menopauzy, tabletki hormmonalne, zaburzenia układu endokrynnego) lub też przyjmowaniem niektórych leków (antydepresanty, środki przeciwbólowe, tetracyklina).

Jak uchronić się przed przebarwieniami?

[caption id="attachment_159" align="alignleft" width="150"]

asdasda

Dużo bardziej narażone na występowanie przebarwień są korzystające np. z solarium[/caption]

Pamiętać trzeba, że dużo bardziej narażone na występowanie przebarwień są osoby o wysokim fototypie, a także korzystające często z kąpieli słonecznych czy opalania w solarium. To właśnie promieniowanie UV jest najczęstszym czynnikiem indukującym pojawienie się zmian.

Najważniejsza w pielęgnacji skóry z tendencją do przebarwień jest profilaktyka. Należy przede wszystkim ograniczyć bezpośrednią ekspozycję na promienie UV i stosować filtry przeciwsłoneczne.

W przypadku wysokiej wrażliwości filtry powinny być stosowane właściwie przez cały rok, niezależnie od pogody. Duże znaczenie ma również unikanie w okresie letnim substancji, które mogą działać fotouczulająco, przede wszystkim niektórych składników kosmetyków czy perfum.

Jeśli jednak przebarwienie już się pojawi to istnieje kilka metod o różnej skuteczności, które pozwolą na jego rozjaśnienie, a czasem całkowite usunięcie.

Najpopularniejszymi są różne techniki złuszczania, od mikrodermabrazji po hydroksykwasy. O ile ta pierwsza działa na wierzchnie warstwy naskórka i powoduje jego delikatne rozjaśnianie poprzez mechaniczne usuwanie tych warstw, o tyle stosowanie hydroksykwasów wpływa na sam proces powstawania melaniny.

Young girl putting cream on her face

Część z nich, jak kwas azelainowy, jest inhibitorami tyrozynazy, czyli blokuje kluczowy enzym w procesie wytwarzania melaniny. Przy okazji złuszczają naskórek przyspieszając usuwanie plam.

Oprócz kwasu azelainowego dużą w walce z przebarwieniami wykazuje kwas kojowy, który pozyskuje się z różnych rodzajów grzybów.

Przynosi znaczne efekty zwłaszcza w połączeniu z arbutyną, witaminą C czy innymi substancjami z grupy hydroksykwasów. Zapobiega powstawaniu nowych przebarwień i e rozjaśnia już istniejące.

Inne substancje i związki o właściwościach rozjaśniających to m.in. retinoidy, kwas askorbinowy, glabrydyna, esktrakt z morwy czy aloesyna. Ich ogólne działanie polega na rozkładaniu miejscowo nagromadzonej melaniny, zahamowaniu jej syntezy przez hamowanie tyrozynazy i obniżanie miejscowego pH oraz ścieńczanie warstwy rogowej naskórka.

[caption id="attachment_160" align="alignright" width="150"]

LASER IPL WHITE dostępny na www.MaxMedik.pl

LASER IPL WHITE [/caption]

Terapia leczenia przebarwień

W terapii przebarwień okazują się również lasery. Melanina doskonale pochłania wiązkę światła dzięki czemu energia może działać głęboko w skórze. Rodzaj lasera dobierany jest pod kątem rodzaju i głębokości przebarwienia, stąd bardzo istotna jest prawidłowa diagnoza.

W jednych przypadkach dobrze sprawdzają się urządzenia typu Q-Switch, w innych laser frakcyjny a w jeszcze innych wystarcza stosowanie IPL.

Przebarwienia mogą bowiem powstawać zarówno w naskórku jak i w skórze właściwej, dodatkowo dużej części zmian hormonalnych towarzyszą zmiany naczyniowe. To wszystko razem sprawia, że ich likwidowanie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań współczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej. Zobacz

Tags: