Radiofrequenz

medika-Logo
Medika
10/8/2015
-
5
min
medika-LogoRadiofrequenz

Czym jest radiofrekwencja?

Radiofrekwencją nazywamy promieniowanie elektromagnetyczne, którego zakres mieści się w granicach 3Hz do 3THz. Od lat wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia, a w medycynie i kosmetologii zagościła już na stałe, umożliwiając wykonywanie bezinwazyjnych zabiegów odmładzających skórę.

Głębokość wnikania fal przez skórę uzależniona jest od ich częstotliwości. Im jest wyższa, tym przenikalność mniejsza, w związku z tym w zabiegach stosowane są różne długości zależnie od okolicy zabiegowej i pożądanych efektów.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Najważniejszym zjawiskiem zachodzącym w trakcie działania radiofrekwencji jest wywoływanie przez prąd wielkiej częstotliwości ruchu jonów w tkankach. Przemieszczając się w stronę odpowiedniej elektrody ocierają się o siebie, wywołując efekt termiczny nazywany ciepłem endogennym. To, jaka ilość ciepła zostanie wytworzona, uzależnione jest od pięciu głównych czynników:

  • natężenia prądu
  • częstotliwości fal
  • oporu tkankowego
  • czasu działania energii
  • wielkości elektrod a także ich konfiguracji.
urządzenie rf

Zabieg z falami radiowymi

Trzeba również wziąć pod uwagę zawartość elektrolitów w tkankach oraz zdolność do uruchomienia procesów adaptacyjnych. Nie każda tkanka będzie zachowywać się w ten sam sposób.

Dobrze uwodnione i bogate w elektrolity (takie jak skóra czy mięśnie) wytwarzają zdecydowanie więcej ciepła od tych słabo uwodnionych (np. kości). Wysoki opór również powoduje wytworzenie większej ilości ciepła, co wykorzystywane jest m.in. w likwidacji tkanki tłuszczowej.

[caption id="attachment_124" align="alignright" width="150"]

DSC_9747.GOT

Głowica do zabiegu radiofrekwencji urządzenia wielofunkcyjnego Medika[/caption]

Jak wspomniano wyżej, również rozmieszczenie elektrod ma znaczenie dla dystrybucji ciepła w tkankach poddawanych zabiegom. Biorąc pod uwagę ten parametr fale radiowe dzielimy na:

  • monopolarne- nazywane inaczej jednobiegunowymi – o największej przenikalności fali. Mamy tu dwie elektrody, z których większa służy do zamknięcia obwodu (elektroda bierna), mniejsza natomiast emituje promieniowanie.
  • bipolarne – dwubiegunowe – zabieg przeprowadzany jest przy pomocy dwóch równej wielkości elektrod, umieszczonych blisko siebie. W tej metodzie ciepło wytwarzane jest w tkankach położonych płytko, dlatego wykorzystuje się ją również tam, gdzie skóra jest bardziej wrażliwa (twarz, szyja).
  • multipolarne – kombinacja dwóch poprzednich – do zabiegu wykorzystywane są co najmniej 3 elektrody, jedna dodatnia i dwie ujemne. Niektóre źródła nie uznają tej kombinacji za osobny rodzaj.
RF-Mikronadel

Jak działa zabieg radiofrekwencji?

Zabieg z falami radiowymi polega na kilkukrotnym przesunięciu głowicy po powierzchni tkanki, co pozwala kontrolować nagromadzenie ciepła w poddawanym terapii obszarze.

Uwzględniając jednak różny opór tkanek, ich niejednakowe uwodnienie itd. trudno jest dokładnie określić ilość wytworzonego ciepła na różnych głębokościach.

Tu z pomocą przychodzą programy wbudowane w dobrej jakości urządzenia RF mikroigłowy. Zostały przygotowane w taki sposób, by precyzyjnie dozować energię i utrzymać stały poziom temperatury.

Pod wpływem wytworzonego w tkankach ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi, dzięki czemu poprawia się ukrwienie, dotlenienie i odżywienie tkanek.

Pobudzone zostają również procesy metaboliczne i procesy wchłaniania tkankowego, co pozwala na usunięcie z tkanek zbędnych produktów przemiany materii. Wzrasta również liczba leukocytów, zmniejsza się napięcie mięśniowe oraz pobudliwość układu mięśniowo – nerwowego, co w efekcie daje efekt przeciwbólowy.

rf-fraktionierte Mikronadel

Radiofrekwencja w kosmetyce i kosmetologii

Z punktu widzenia kosmetyki i kosmetologii najważniejszym zjawiskiem jest uruchomienie procesu przebudowy włókien kolagenowych. Trzeba pamiętać, że jednym z objawów starzenie skóry jest utrata jędrności spowodowana m.in. mniejszą syntezą kolagenu i jego zmianami strukturalnymi.

Ciepło wytworzone przez fale radiowe stymuluje procesy fizjologiczne, powoduje skrócenie i zagęszczenie włókien i ich częściową degradację.

Pobudza również fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. To wszystko sprawia, że uzyskujemy efekt napiętej, odmłodzonej skóry. Ze względu na oddziaływanie na fibroblasty efekt ten jest najbardziej widoczny po kilku miesiącach od zakończenia terapii.

Ausrüstung für Schönheitssalons

Zabiegi mają w tym przypadku na celu poprawę owalu twarzy, ujędrnienie wiotczejącej skóry, niwelowanie zmarszczek i redukcję obrzęków pod oczami, uniesienie opadających powiek czy likwidację obwisłych policzków.

Jak już wspomniano fale radiowe mogą być również wykorzystywane w redukcji tkanki tłuszczowej i walce z cellulitem. Uruchomiony proces selektywnej termolipolizy prowadzi do rozkładu trójglicerydów.

Zwiększone krążenie krwi i stymulacja procesów metabolicznych pozytywnie wpływają na redukcję komórek tłuszczowych. Ciepło pozwala też na likwidację obrzęków i rozluźnia złogi tłuszczowe, często występujące w lipodystrofi.

weight-loss

Terapia falami radiowymi

Terapia falami radiowymi może być prowadzona cały rok. Zabieg nie narusza struktury naskórka i nie zwiększa wrażliwości na promieniowanie UV, dlatego może być bezpiecznie stosowany u wszystkich fototypów skórnych.

Oczywiście, jak w każdym zabiegu fizjoterapeutycznym, tak i w tym przypadku istnieją pewne przeciwwskazania, które trzeba uwzględnić przed podjęciem terapii. Należą do nich:

  • ciąża i okres laktacji
  • choroby nowotworowe i okres do 5 lat od wyleczenia
  • ostre stany zapalne układu krążenia
  • zakrzepica żylna
  • metalowe implanty w polu zabiegowym
  • Herzschrittmacher
  • stany zapalne i zakaźne skóy
  • przerwanie ciągłości skóry
  • zaburzenia czucia
  • stosowanie wypełniaczy i kwasu
Radiowellen für das Gesicht
Tags: