Jak usunąć ślady po trądziku? Skuteczne sposoby

Jak usunąć ślady po trądziku? Nie ma jednej odpowiedzi. Najpierw trzeba określić rodzaj zmian, do tego konieczna jest wizyta u dermatologa a następnie u kosmetologa, który pomoże zrozumieć procedury, które je złagodzą. Istnieją tylko trzy rodzaje blizn potrądzikowych: blizny zanikowe, przerostowe i przebarwienia.

Przerostowe blizny potrądzikowe

   Wypukłe blizny potrądzikowe, guzki o małej średnicy, często mają czerwony lub fioletowy odcień. Przerostowe blizny powstają w miejscu trądziku z nadmiarem kolagenu. Często są wynikiem wyciskania pryszczy. Skóra, chroniąc się przed traumatycznymi działaniami, zaczyna wytwarzać dużo białka budulcowego. W rezultacie na powierzchni tworzą się guzki. Są również nazywane bliznami keloidowymi. Gdy pojawią się głębokie blizny potrądzikowe jak usunąć je raz na zawsze? Najczęściej stosowane są zastrzyki kortyzolu bezpośrednio do dotkniętego obszaru. Pomagają również peelingi kwasowe, mezoterapia i laserowe leczenie trądziku. Blizny keloidowe mają jaskrawoczerwony kolor z gładką powierzchnią, leczenie takich blizn jest najtrudniejsze.

Zanikowe blizny po trądziku

   Doły z trądziku, blizny, które są prostokątne, rozdrobnione i zaokrąglone. Jest to najczęstszy rodzaj blizny potrądzikowej. Występują z powodu braku kolagenu. Skórze brakuje materiału budulcowego do odbudowy, więc małe blizny pojawiają się w miejscu dawnych pryszczy. Jeśli ktoś ma doły od trądziku, ważne jest, aby pozbyć się ich w młodości, ponieważ z czasem skóra nadal traci kolagen. Dlatego zanikowe blizny stają się jeszcze bardziej zauważalne niż u młodzieży.

Jak usunąć ślady po trądziku - przebarwienia?

  Małe czerwone, brązowe, często fioletowe plamy po trądziku. Przyczyną jest uszkodzenie skóry, czyli wyciskanie pryszczy. Jako ochronę skóra intensywnie wytwarza melaninę - pigment, który chroni komórki skóry przed uszkodzeniem przez światło słoneczne. Często przebarwienie znika same po 25-28 dniach (średnio jest to okres odnowy komórek). Jeśli po trądziku pozostaną ciemne plamy, można je zwalczać za pomocą maseczek oczyszczających serum, peelingów, kwasów, a nawet domowych masek. Ale w przypadku zanikowych i przerostowych blizn żadne serum nie pomoże.Tutaj tylko procedury medycyny estetycznej rozwiążą problem i pozwolą pozbyć się blizn. W żadnym wypadku nie pomogą domowe sposoby na tego typu przypadłości.

Metody leczenia, czyli jak pozbyć się blizn po trądziku?

   Choroba trądzikowa, która trwa przez długi czas, praktycznie zawsze prowadzi do pojawienia się śladów i blizn na skórze, więc najlepszym sposobem na to jest nie doprowadzenie do tego etapu i podjęcie leczenia trądziku i zaskórników. Ale co zrobić, jeśli pojawią się blizny, jak leczyć je prawidłowo i skutecznie? Medycyna estetyczna pomoże poradzić sobie z tym problemem: kosmetolodzy mają wiele różnych procedur oczyszczania skóry z blizn.

  • Peeling medyczny
  • Laseroterapia
  • Mikrodermabrazja diamentowa
  • Mezotoropia (podawanie zastrzyków kolagenu)
  • Mezoterapia.

Peeling medyczny na blizny potrądzikowe na plecach oraz na twarzy

   Jeśli powstały małe blizny na skórze, najbardziej racjonalne będzie usunięcie ich za pomocą złuszczania.Ta procedura powoduje odnowę i regenerację skóry. Jeśli blizny są głębokie, w tym przypadku na ratunek przyjdzie głębokie złuszczanie, ma to agresywny wpływ na skórę. Ta procedura nie jest bezbolesna, więc czasami przy wysokiej barierze bólu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Istotą peelingu jest to, że górna warstwa naskórka jest usuwana, a na jej miejscu pojawia się nowa warstwa skóry. Usuwanie odbywa się za pomocą kwasów, które są nakładane na uszkodzony obszar, a następnie w to miejsce nakładany jest krem kolagenowy. Zabieg pomaga pozbyć się wszystkich rodzajów trądziku pospolitego, w tym głębokich dołów. Peeling może być stosowany na blizny potrądzikowe na plecach.

Laseroterapia na głębokie blizny po trądziku

   Zasada tej terapii polega na tym, że za pomocą wiązki lasera usuwana jest górna warstwa skóry z powierzchni blizny, warto zauważyć, że ta procedura gwarantuje całkowite usunięcie blizn, tkanka włóknista nigdzie nie pozostaje. Zaletą tego leczenia jest to, że moc i intensywność lasera można zmienić, aby uzyskać pożądany efekt. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych stosuje się w ciężkich postaciach blizn zanikowych.

   Laser może działać punktowo na określonej głębokości wyłącznie na tkankę bliznowatą. Pod wpływem wiązki i ciepła aktywowana jest kolageneza - proces produkcji kolagenu i elastyny. Po kilku zabiegach powierzchnia skóry zostaje wyrównana, a blizny i nierówności stopniowo znikają. Bonus - efekt odmłodzenia skóry.

  Zabieg laserowy to także efekt wiązki światła na cienką warstwę naskórka. Zamiast bliznowatej powierzchni powstają nowe komórki. Po kilku zabiegach mikrorelief skóry zostaje wyrównany, doły po trądziku znikają. Zabieg pomaga aktywować odbudowę komórek, tworzyć nową tkankę skórną i wzmacniać drenaż limfatyczny. Premia - laser eliminuje powierzchowne zmarszczki starcze i uelastycznia skórę. Nadaje się do zmian na dużej powierzchni skóry z bliznami po trądziku. Laser jest zalecany do usuwania blizny potrądzikowych na plecach.

Mikrodermabrazja diamentowa

   Ta metoda jest uważana za najbardziej skuteczną w walce z bliznami na skórze. Procedura polega na tym, że za pomocą głowicy diamentowej i specjalnych preparatów kosmetycznych leczony jest obszar zapalny skóry. Jest to ścieranie mechaniczne za pomocą specjalnego urządzenia z obracającą się okrągłą głowicą diamentową. W rezultacie górna warstwa naskórka blizny jest usuwana. Po tym zabiegu powierzchnia skóry staje się równa i gładka. Metoda jest skuteczna w usuwaniu zanikowych blizn o różnym nasileniu.

Dzięki tej procedurze synteza komórek zostaje przyspieszona, aktywowana jest produkcja własnego kolagenu, dzięki czemu wyrównana zostaje struktura skóry. Po okresie rekonwalescencji (może to potrwać dłużej niż tydzień) skóra staje się jędrniejsza, gładsza, małe blizny po trądziku znikają po pierwszym zabiegu, głębsze stają się mniej zauważalne. Premia to wygładzenie drobnych zmarszczek.

Mezoterapia na ślady po trądziku - blizny

   Leczenie blizn potrądzikowych tą metodą polega na wstrzyknięciu kolagenu do obszarów objętych stanem zapalnym. Efekt trwa pół roku, po czym procedurę należy powtórzyć. Pomaga przy płytkich bliznach po trądziku, ale przy rozległym uszkodzeniu skóry nie zadziała. Podczas zabiegu kosmetolog złuszcza skórę kwasem, następnie pod skórę wstrzykuje preparat na bazie kwasu hialuronowego, peptydów, witamin A lub C. Z reguły może być konieczne 4 do 10 zabiegów. Mezoterapia jest przeprowadzana nie więcej niż 1 raz w tygodniu, nie ma okresu rekonwalescencji, prawie żadnych skutków ubocznych. Natychmiast po zabiegu możliwe są niewielkie obrzęki i małe siniaki w miejscach wstrzyknięcia.

Usuwanie śladów po trądziku - podsumowanie

Wiele osób boryka się z problemem śladów, czy blizn, które pozostały po trądziku. Aby pozbyć się blizn tego typu niestety domowe sposoby na to nie pomogą i nie okażą się w wielu przypadkach wystarczająco skuteczne. Właśnie dlatego część osób stara się je więc usuwać profesjonalnymi metodami. W celu tym korzysta z zabiegów i możliwości jakie daje współczesna medycyna estetyczna. Cześć z nich została opisana w artykule. Przy profesjonalnie wykonanych zabiegach i przy użyciu profesjonalnych urządzeń kosmetycznych udaje się uzyskać naprawdę zadowalające efekty. Dzięki temu poprawi się nie tylko stan zdrowia skóry pacjenta, ale też wpłynie to korzystnie na jego samopoczucie. Profesjonalne metody są zdecydowanie najbardziej skuteczne na blizny, przebarwienia, czy inne ślady po trądziku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń kosmetycznych oraz to czytania innych wpisów.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie