Higiena szpitalna - dezynfekcja powietrza

W powietrzu obecnych jest wiele potencjalnie chorobotwórczych mikroorganizmów - bakterii, wirusów, grzybów czy roztoczy. Z tego powodu w warunkach szpitalnych tak ważna jest jego sterylizacja. Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2020 roku w Finlandii, które wykazały, że aerozol, który wydostaje się z płuc przy kichnięciu pozostaje w powietrzu nawet do czterech minut, a ruch powietrza może przenieść go na odległość nawet do ośmiu metrów. 

Sprawdzoną metodą jest oczyszczanie powietrza z patogenów za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Większość osób widziało charakterystyczne, fioletowe świetlówki włączane po godzinach pracy, opatrzone napisem ostrzegającym przed szkodliwym promieniowaniem.

Nowe oblicze sterylizacji promieniowaniem UV-C

Promieniowanie UV-C, bo to właśnie ten rodzaj ultrafioletu stosowany jest w celu sterylizacji, działa biobójczo, ale jednocześnie może powodować dotkliwe oparzenia skóry oraz uszkodzenie wzroku. Z tego powodu może być ono używane tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu nikt nie przebywa lub świetlówka została osłonięta za pomocą obudowy. 
Z tego powodu technologia UV-C MediClean jest wręcz rewolucyjna. Pozwala na korzystanie z zalet sterylizacji promieniowaniem ultrafioletowym, eliminując jednocześnie jej wady dzięki zamknięciu świetlówki w obudowie. 

Wieloetapowy proces oczyszczania

W oferowanych przez nas oczyszczaczach tunelowych wykorzystujących tą technologię oczyszczanie odbywa się wieloetapowo. 

Pierwszym krokiem jest wstępna filtracja powietrza za pomocą filtra węglowego, co pozwala oczyścić je z pyłów PM, lotnych związków organicznych i nieprzyjemnych zapachów. Następnie trafia ono do komory, w której poddane jest działaniu punktowych lamp UV, co powoduje eliminację mikroorganizmów. Konstrukcja urządzenia sprawia dodatkowo, że na bieżąco sterylizowany jest także filtr węglowy, co zapobiega namnażaniu się potencjalnie szkodliwych patogenów.

Ostatnim etapem oczyszczania jest usunięcie powietrza z urządzenia za pomocą specjalnych szczelin w obudowie, dzięki czemu wraca ono do pomieszczenia. 

Urządzenie filtruje powietrze w sposób ciągły. Przykładowo, powietrze w pomieszczeniu o powierzchni około 60 metrów kwadratowych i wysokości 2,5 m w ciągu jednej godziny zostaje przefiltrowane dwukrotnie. 

Technologia UV-C Multiclean

Dzięki temu, że cały proces oczyszczania odbywa się wewnątrz urządzenia, może ono pracować także w pomieszczeniach, w których w danym momencie znajdują się ludzie, zapewniając im możliwość oddychania czystym powietrzem, wolnym od szkodliwych produktów podezynfekcyjnych i nieprzyjemnych zapachów.

Co ważne, stosowane w tunelowych sterylizatorach powietrza lampy nie emitują światła ultrafioletowego o długości fali 100 - 230 nm, dzięki czemu nie występuje emisja ozonu. Urządzenie wykorzystuje za to długość fali około 254 nm, uznawaną za najskuteczniejszą w procesie dezynfekcji. W połączeniu z odpowiednim czasem naświetlania zapewnia dawkę promieniowania niszczącą materiał genetyczny mikroorganizmów, co prowadzi do ich uśmiercenia, a w przypadku wirusów - dezaktywacji. 

UV-C MediClean - dlaczego warto?

Najwyższa higiena

Urządzenia wykorzystujące technologię UV-C MultiClean (szpitalna higiena) posiadają szereg zalet, dzięki którym idealnie sprawdzają się jako narzędzia higieny szpitalnej. Na ich korzyść z pewnością przemawia fakt, że mogą być stosowane w obecności ludzi, co ma szczególne znaczenie w tych pomieszczeniach szpitala, w których przez całą dobę przebywają pacjenci lub osoby z personelu. Charakteryzuje się przy tym niskim poziomem hałasu, dzięki czemu nie zakłóca snu pacjentów.

Dodatkowo zastosowane filtry węglowe oczyszczają powietrze ze związków chemicznych, które mogą wydzielać się podczas wielu procedur szpitalnych, a które nie powinny być wdychane przez ludzi. 

Trwałość i niezawodność

Oczyszczacze z technologią MultiClean to trwałe urządzenia na lata - ich konstrukcja oraz materiały użyte podczas produkcji gwarantują wysoką wytrzymałość urządzenia. Wykorzystano w nich napromienniki renomowanych marek, co sprawia, że urządzenia te wyposażone są w gwarancję aż 30 miesięcy. 
Z kolei dzięki energooszczędności stosowanie ich nawet przez całą dobę nie powoduje wzrostu ponoszonych wydatków na energię elektryczną. 

Profesjonalne sterylizatory wykorzystujące technologię MediClean to zupełnie nowa odsłona znanej i sprawdzonej metody usuwania z powietrza chorobotwórczych patogenów. Dzięki niewielkim gabarytom, prostej obsłudze oraz cichej pracy mogą być stosowane w praktycznie każdym pomieszczeniu. Ponadto obudowa wykonana ze stali z elementami z tworzywa sztucznego jest łatwa w utrzymaniu w czystości i nie posiada zakamarków, w których mogą gromadzić się zabrudzenia. 

Oprócz bycia ważnym elementem higieny szpitalnej (szpitalna higiena) doskonale nadaje się do stosowania w takich obszarach jak gabinety lekarskie i kosmetyczne, laboratoria, przemysł farmaceutyczny i spożywczy, szkoły, przedszkola, sanatoria, gabinety fryzjerskie, pomieszczenia biurowe oraz hodowle roślin i zwierząt. Masz pytania o nasze urządzenia i środki do dezynfekcji rąk, powietrza, sprzętu medycznego, interesuje Cię szpitalna higiena? Zadzwoń lub napisz na nasz adres e mail.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie