Jonoforeza - opis zabiegu i efekty

logo medika
Medika
5/1/2021
5
min
logo medikaJonoforeza - opis zabiegu i efekty

Jonoforeza - czym jest?

Jonoforeza jest zabiegiem, który inaczej nazywa się jonową terapią. Polega ona na wprowadzeniu związków chemicznych do tkanki o leczniczym działaniu za pomocą stałego prądu. Ma ona niezwykle istotną przewagę nad przyjmowanymi lekami drogą pokarmową.

kwas cena

Bowiem lekarstwo jest bezpośrednio aplikowane na chore miejsce, przez co jonoforeza pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Istotne jest również, iż nie obciąża ona przewodu pokarmowego, wątroby jak również żołądka. Ten krótki zabieg nie tylko krótko trwa, ale jest również bezbolesny.

Jonoforeza - zasada działania

Elektroleczniczy zabieg polega na wprowadzania do tkanek jonów, które działają leczniczo za pomocą siły elektrycznego pola. W jonoforezie można zastosować wyłącznie leki bądź inne chemiczne związku ulegające elektrolitycznej dysocjacji.

Jony tuż po wniknięciu do skóry są gromadzone na granicy naskórka ja również właściwej skóry tuż obok powierzchownej sieci krwionośnych naczyń, a stamtąd są rozprowadzane wraz z prądem krwi aż po ustroju.

Mikrodermabrazja korundowa

Jonoforeza - wskazania

Jonoforeza jest szczególnie zaleca dla osób, które zmagają się m.in. z:

  • trądzikiem różowatym,
  • trądzikiem pospolitym,
  • rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi,
  • bliznami,
  • zwiotczeniem skóry,
  • zwiotczeniem mięśni.

Jonoforeza - przeciwwskazania

Jonoforeza, pomimo iż jest niezwykle m zabiegiem to jak każdy inny, nie jest ona przeznaczona dla każdego. Przede wszystkim nie można się jej poddać będąc w ciąży lub karmiąc naturalnie.

galwanizacja zabieg

Ponadto stan zapalny organizmu czy choroby zarówno bakteryjne jak i wirusowe czy też grzybicze także eliminują do poddania się temu zabiegowi.

Jonoforeza nie jest również wskazana dla osób z nowotworami czy też ze stanami po ich usunięciu. Kolejnymi przeciwwskazaniami są metalowe części w danym organizmie oraz na ciele, ostry trądzik z ropnymi zmianami i wypryski.

Osoby, które zmagają się z ropnym stanem około zębowym albo migdałowym także muszą zrezygnować z tego zabiegu. Niektórzy również mogą być uczuleni na leki, które są stosowane podczas jonoforezy.

Jonoforeza - rodzaje

W jonoforezie można wyróżnić dwa rodzaje. Jednym z nich jest jonoforeza labilna, czyli miejscowa i ogólna. Najczęściej jest ona stosowana w kosmetyce. Wykonuje się ją dzięki zastosowaniu czynnej i biernej elektrody.

W trakcie trwania zabiegu zmieniają one względem siebie swoje położenie. Natomiast drugi rodzaj, czyli jonoforeza stabilna jest także miejscową i ogólną. Polega ona na wykorzystaniu czynnej elektrody, która jest ułożona na podkładzie.

Karboksyterapia efekty

Czy trzeba specjalnie przygotowywać się do zabiegu jonoforezy?

Zanim pacjent przystąpi do przeprowadzenia zabiegu jonoforezy, powinien ubrać się w wygodne i luźne ubrania. Okolica, która zostanie poddana zabiegowi musi być dostępna w łatwy sposób.

Przede wszystkim na tym miejscu nie mogą występować kremy, balsamy albo inne maści. Dodatkowo, wskazane miejsce powinno być wydepilowane, dlatego że obecność włosków może przyczynić się do tego, iż wykonany zabieg nie będzie w pełni niż powinien.

Bowiem włosy utrudniają w znacznym stopniu przepływ prądu jak również hamują one transport leku. Zaleca się też, żeby przed przystąpieniem do zabiegu zdjąć jakiekolwiek posiadane właśnie na sobie metalowe przedmioty, w tym biżuterię, okulary, paski itp., aby nie doszło do ewentualnego porażenia prądem.

Warto stosować się do zaleceń, ponieważ tylko wtedy wszystko zakończy się pozytywnie. Mogłoby się wydawać, że to są drobnostki, ale jak ważne i istotne dla zabiegu!

Wyposażenie do salonu kosmetycznego mobilnego

Jonoforeza a działania niepożądane

Po wykonaniu jonoforezy mogą wystąpić pewne niepożądane działania. Najczęściej występują one w postaci zaczerwienienia albo pieczenia skóry. Innym niepożądanym działaniem może być również świąd skóry albo też wystąpi nieduży obrzęk w danym miejscu.

Te objawy wyłącznie będą wskazywać, iż w trakcie przeprowadzanego zabiegu zastosowano zbyt duże natężenie prądu albo inną przyczyną może być uczulenie pacjenta na galwaniczny prąd.

Jeśli dane objawy będą się wciąż pojawiać to będzie to zjawisko świadczyć o tym, iż , aby zrezygnował on z tego typu zabiegu na sobie, żeby tylko bardziej nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Wykorzystywane leki podczas zabiegu jonoforezy

Do wykonania zabiegu, którym jest jonoforeza wykorzystuje się głownie różnego rodzaju preparaty, w tym m.in.: ibuprofen, ketoprofen, diklofenak albo piroksykam czy nawet chlorek wapnia.

Dodatkowo, do tego go zabiegu można także użyć takie preparaty jak: nowokaina, lignokaina, butapirazol, a nawet naproksen. Jednakże należy pamiętać, że wszystko zależy od wskazań, ponieważ mogą one być jeszcze inne niż wymienione.

Wszystko jednak rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu specjalisty z danym pacjentem. Podczas niej zostaje omówiona historia zdrowotna osoby ze szczególnym uwzględnieniem przebytych chorób, przyjmowanych leków i innych, aby sprawdzić czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Nic nie należy ukrywać, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia.

Zobacz kombajny kosmetyczne marki Medika i pozostały sprzęt dla medycyny estetycznej.Mogłeś nas znaleźć szukając: polega na wprowadzeniu, pourazowe stawów i mięśni, zabieg jonoforezy, prądu stałego, dysocjacji elektrolitycznej, ulegają dysocjacji elektrolitycznej, ropne stany zapalne, stany zapalne skóry, jonoforeza borowinowa, stawów i kręgosłupa, jonoforeza to zabieg, tkanek miękkich, przepływu prądu, czym polega zabieg, rozrusznik serca,utrudniony zrost, wykonywania jonoforezy, trudno gojące, zrost kostny, naczynia krwionośne, zaburzenia czucia, zaburzenia krążenia, bóle stawów.

tagi: