Na czym polega presoterapia?
Jest to specjalistyczny zabieg polegający na wykonywaniu masażu pneumatycznego podczas którego uciskane zostają konkretne partie ciała. Dzięki temu limfa znajdująca się w naczyniach limfatycznych zostaje pobudzona do krążenia. Prowadzi to do znacznej poprawy krążenia krwi w organizmie, oraz ukrwienia tkanek.
Jest to niezwykle pomocna inicjatywa w przypadku różnego rodzaju zastojów i obrzęków związanych z zaburzeniami dotyczącymi cyrkulacji chłonki.
Został on opracowany już w latach 60 poprzedniego wieku przez amerykańskich naukowców jako odpowiedź na potrzeby kobiet będących po mastektomii. W jego trakcie zostaje wywarty ucisk na ciało za pośrednictwem specjalistycznych mankietów ze sprężonym powietrzem. Proces odbywa się w kierunku od najdalej do najbliżej umiejscowionych względem serca części organizmu.
Głównym mechanizmem działania presoterapii jest przede wszystkim odpowiednia stymulacja naczyń o charakterze krwionośnym i limfatycznym czego skutkiem jest pobudzenie krążenia krwi i chłonki. Ma to bardzo pozytywne skutki dla naszego ciała.
Dzięki temu zwiększone zostaje dostarczanie tlenu, a także substancji odżywczych do komórek przy jednoczesnej eliminacji toksyn wraz ze zbędnymi produktami zachodzącej nieustannie przemiany materii. Ponadto usuwany jest nadmiar wody co chroni nas przed powstawaniem obrzęków. Jak widać jest to niezwykle sposób na radzenie sobie z różnego rodzaju schorzeniami.
Na jakie dolegliwości jest presoterapia?
Zabieg tego typu dzięki ogromnej gramie korzyści na tle zdrowotnym może być wykorzystany w przypadku wystąpienia bardzo wielu schorzeń i dysfunkcji.
Przede wszystkim daje on ogromne wsparcie organizmowi w walce z redukcją nabytych w trakcie życia blizn, regeneracji mięśni po urazach mechanicznych, otyłości i nadwagi, zaburzeń związanych z cyrkulacją chłonki, chorobą Reynauda, niewydolnością dotykającą naczynia krwionośne, zaburzeń skóry o charakterze troficznym, a także w przypadku zastosowania profilaktyki zakrzepowo-zatorowej.
Masaż jest idealną wręcz inicjatywą w przypadku leczenia pourazowych zmian narządów ruchu, czy wykazuje bardzo odprężające działanie w przypadku wystąpienia u pacjenta stanów przewlekłego wymęczenia jego organizmu.
Co więcej jest on także wskazany w kontekście niektórych defektów estetycznych do których zaliczamy cellulit, odsysanie tłuszczu, modelowanie sylwetki, oraz nieustępujące wrażenie ciężkich nóg. Do ogromnej zalety tego zabiegu należy jego znaczne usprawnienie procesów metabolicznych, a także znaczne usprawnienie pracy całego układu pokarmowego człowieka.
Jakie są przeciwwskazania w przypadku masażu pneumatycznego?
Niestety istnieje wiele aspektów przez które nie będziemy w stanie wykonać masażu pneumatycznego. Zaliczamy do nich padaczkę, ciężkie choroby dotykające nerki, umieszczony w sercu rozrusznik, metalowe implanty zamontowane w przeróżnych częściach ciała, choroby zakaźne, jaskra, nieustabilizowane, zbyt wysokie ciśnienie, stan ciąży, ostre stany zapalne, dolegliwości związane z autoagresją, menstruację, oraz ostrą zakrzepicę.
Zastosowanie presoterapii w przypadku tego typu zaburzeń może prowadzić do katastrofalnych skutków zdrowotnych u pacjenta. W niektórych przypadkach mogło by dojść nawet do zagrożenia życia osoby poddawanej zabiegowi. Są to więc pewnego rodzaju środki bezpieczeństwa.
Warto jeszcze nadmienić, iż w sytuacji wystąpienia nowotworów to lekarz zajmujący się ich leczeniem podejmują ostateczną decyzję dotyczącą udziału osoby chorej. Są to bowiem przeciwwskazania o charakterze względnym.
W jaki sposób można e przygotować się do presoterapii?
Przede wszystkim kluczowym aspektem będzie mentalne przygotowanie osoby biorącej udział w tego typu masażu. Musi być ona bowiem w pełni przygotowana na całkowite odsłonięcie pewnej części ciała.
To tak naprawdę wszystko, ponieważ jest on bezbolesny i nie wymaga kompletnie żadnych wcześniejszych przygotowań. Zaleca się wypicie szklanki wody bezpośrednio przed przystąpieniem do całego procesu.
Zalety wynikające z zastosowania masażu pneumatycznego
W tym miejscu należy wspomnieć o niezwykle niskim koście kuracji. Oscyluje on bowiem w granicach zaledwie 40-70 złotych co naprawdę nie jest wygórowaną ceną. Do jej plusów zaliczyć należy ponadto bardzo komfortowa pozycja podczas jego przebiegu, całkowity brak inwazyjności, czy brak jakichkolwiek nieprzyjemnych odczuć.
Ponadto urządzenie do jej przeprowadzenia można bez problemu zakupić do domu co spowoduję ogromną oszczędność czasu. No i nie można zapomnieć o cudownym, prozdrowotnym działaniu presoterapii, która ma niebywale korzystny wpływ na nasz organizm.
Czy masaż limfatyczny jest bezpieczny?
Tak, jest on jak najbardziej pewny, a także nieszkodliwy. Wynika to z faktu, że koncentruje się on wyłącznie na umiarkowanym naciąganiu skóry, nie powodując przy tym żadnych niepożądanych dolegliwości.
Jak odprowadzić limfę z nóg?
Niestety zbytnie nagromadzenie się płynu limfatycznego w dolnych kończynach człowieka prowadzić może do naprawdę tragicznych w skutkach konsekwencji. Niestety może to bowiem spowodować powstawanie niezwykle paskudnych ran, prowadzących zwykle do poważnych infekcji.
Na szczęście można w dość prosty sposób uniknąć tego typu dolegliwości. Przede wszystkim wskazane w takich przypadkach jest odprowadzanie limfy z nóg za pomocą specjalistycznych masaży limfatycznych. Za ich pomocą dochodzi do manualnego pobudzenia kończyn w wyniku czego e zostaje odprowadzony nadmiar limfy z tych części ciała. Jest to wręcz idealne rozwiązanie o charakterze profilaktycznym.
Jego efekty czuć, oraz widać niemalże od razu. Nogi stają się lekkie i kompletnie przestają boleć co świadczy o jego wybitnej skuteczności. Jego dość regularne wykonywanie prowadzić może do zapobiegania chorobom niedokrwiennym.
Skierowany jest on przede wszystkim do osób o siedzącym trybie życia, skarżących się na nadmierny cellulit w organizmie. Masaż można bez problemu wykonać w domu. Profesjonalne urządzenia do presoterapii znajdziemy tutaj.