Kosmetologia - czym się zajmuje?

medica logo
Medika
14/7/2021
-
4
min
medica logoKosmetologia - czym się zajmuje?

Poprawianie atrakcyjności fizycznej i korygowanie defektów estetycznych cieszy się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem. W walce z niedoskonałościami, objawami starzenia i zmianami skórnymi z pomocą przychodzą medycyna estetyczna, chirurgia plastyczna oraz kosmetologia. Ta ostatnia często mylona jest z kosmetyką upiększającą, podczas gdy jej zakres obejmuje wiele innych, zdrowotnych zabiegów rewitalizujących. 

Czym jest kosmetologia? Czym zajmuje się kosmetolog?

Kosmetologia, inaczej kosmetyka lekarska, jest dziedziną dermatologiczną, skupiającą się na łączeniu w sobie informacji medycznych, biologicznych oraz chemicznych. Kosmetologia obejmuje szeroki zakres wiedzy o chorobach skórnych (alergia, łuszczenie się, zmiany trądzikowe, łojotokowe zapalenie skóry) oraz metodach wspomagających ich leczenie.

Koncentruje się również na kontrolowaniu składników wchodzących w skład kosmetyków na rynku oraz produkcją nowych preparatów. 

Kosmetologia zajmuje się także poprawą kondycji włosów oraz paznokci i zmianami zachodzącymi w ich obrębie. Jest to dziedzina obejmująca ogólną higienę życia, zdrową dietę, antropologię, psychologię, estetykę oraz elementy filozofii. 

Corundum microdermabrasion

Czym zajmuje się kosmetolog?

Zakres działań kosmetologii jest bardzo szeroki. W jego skład wchodzą zabiegi , czyli takie, podczas których nie zostaje naruszona ciągłość naskórka, zabiegi pielęgnacyjne oraz rewitalizujące.

Zadaniem kosmetologa jest ochrona i wykrywanie schorzeń występujących w obrębie naskórka, włosów i paznokci i w razie konieczności wprowadzenie odpowiedniej terapii leczniczej lub skierowanie klienta na konsultację dermatologiczną.

Jakie zabiegi oferuje kosmetologia?

Kosmetologia dzieli się na trzy podstawowe grupy: kosmetologię upiększającą, pielęgnacyjną oraz kosmetologię leczniczą. Ta pierwsza zajmuje się głównie zabiegami poprawiającymi wygląd zewnętrzny i ogólną aparycję, do których zalicza się:

  • Makijaż
  • Manicure i pedicure
  • Depilacja owłosienia (w tym depilacja laserowa)
  • Makijaż permanentny (trwały)
  • Henna brwi 
  • Henna rzęs
  • Przedłużanie rzęs

W zakres działań kosmetologii pielęgnacyjnej wchodzą zabiegi rewitalizujące, regenerujące, ujędrniające i przywracające właściwą elastyczność i nawilżenie skóry. Do popularnych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się:

  • Mikrodermabrazję - zabieg kosmetyczny, oczyszczający skórę i prowadzący do złuszczenia się naskórka. Efektem mikrodermabrazji jest ujednolicona, oczyszczona i odmłodzona skóra.
  • Mezoterapia mikroigłowa - zabieg ten poprawia napięcie skóry, dzięki czemu redukuje głębokość zmarszczek i bruzd. Pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny, w skutek czego staje się ona wygładzona i nawilżona.
  • Peeling kawitacyjny (zobacz kombajn kosmetyczny 6w1) - w efekcie działania na skórę ultradźwięków, zabieg usuwa nadmiar sebum, oczyszcza pory i usuwa martwy naskórek wraz z zaskórnikami.
  • Karboksyterapia - wykorzystuje się do niej medyczny dwutlenek węgla, który podawany jest na skórę za pomocą mikronakłuć na różnej głębokości skóry. Jest to zabieg , który eliminuje obrzęki w obrębie twarzy (głównie oczu), poprawia elastyczność i sprężystość skóry
  • Mezoterapia bezigłowa - polega na dostarczeniu składników aktywnych w poszczególne warstwy skórne. W efekcie skóra staje się odżywiona, zregenerowana, a twarz odzyskuje prawidłowy owal. Poprawia się również koloryt cery, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Dział kosmetologii leczniczej zajmuje się głównie hamowaniem procesów starzenia się skóry, rozpoznawaniem chorób dermatologicznych i wprowadzaniem terapii leczniczych, mających wspierać leczenie dermatologiczne. Główne schorzenia jakie bada kosmetologia to:

  • Łojotok, zaburzenia wydzielania potu, min. trądzik młodzieńczy
  • Zmiany atakujące paznokcie 
  • Zmiany barwnikowe skóry tj.: bielactwo, plamy na dłoniach
  • Uszkodzenia włosów, łupież, siwienie
Cryolipolysis or Carboxytherapy?

Czym różni się kosmetolog od kosmetyczki?

Zarówno kosmetolog jak i kosmetyczka zajmuje się poprawą wyglądu i zwiększeniem atrakcyjności fizycznej człowieka. Jednak wiele osób mylnie uważa, że te dwie profesje wymagają tych samych kompetencji. Jednak kosmetologia w przeciwieństwie do tradycyjnej kosmetyki upiększającej jest dziedziną dermatologiczną, ściśle związaną z medycyną estetyczną oraz chirurgią plastyczną.

W przeciwieństwie do kosmetologa, zawód kosmetyczki nie wymaga wykształcenia wyższego i można go wykonywać po ukończeniu kursów lub szkoły kosmetycznej, która przygotowuje kandydatów do pracy w salonie kosmetycznym. 

Jakie są wymagania aby wykonywać zawód kosmetologa?

Aby wykonywać zawód kosmetologa wymagane są trzyletnie studia licencjackie na kierunku kosmetologia, często uzupełniane w dwuletnie studia magisterskie.

W czasie kształcenia uzyskuje się kompletną wiedzę z zakresu funkcjonowania organizmu, chorób skórnych, alergii oraz edukację związaną z prawidłowym stylem życia i informacje z dziedziny psychologii oraz filozofii. Dzięki temu studenci wyposażeni są w praktyczną wiedzę medyczną i biologiczną, którą wykorzystują podczas konsultacji z klientami.

tags: