Laser diodowy czy IPL?

medica logo
Medika
23/2/2022
-
6
min
medica logoLaser diodowy czy IPL?

Współczesne kanony urody sprawiają, że depilacja staje się jednym z częściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Rośnie też zainteresowanie nowoczesnymi, bardziej efektywnymi metodami usuwania niechcianego owłosienia.

Liczy się zarówno trwałość efektu, jak i bezpieczeństwo procesu. Powraca więc pytanie o to, czy lepszym rozwiązaniem będzie depilacja za pomocą lasera diodowego czy depilatora IPL?

Jakie są różnice między tymi dwiema technologiami i jakie czynniki należy uwzględnić, podejmując decyzję o wyborze jednej z nich?

kriolipoliza czy lipolaser

Czym jest laser diodowy?

Laser diodowy to niezwykle  urządzenie do depilacji, stosowane w gabinetach kosmetycznych. W przypadku tego rodzaju lasera, źródłem promieniowania jest półprzewodnikowa dioda - stąd jego nazwa.

Jest to urządzenie zaliczane do laserów frakcyjnych nieablacyjnych, co oznacza, że emitowana wiązka promieniowania nie przerywa ciągłości skóry, natychmiast przenikając do jej głębszych warstw.

oraz bezpieczeństwo działania lasera diodowego podczas usuwania niechcianego owłosienia opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy.

W wyniku tego procesu, mieszki włosowe ulegają trwałemu zniszczeniu przez promieniowanie cieplne. Laser działa  jednak na skórę w sposób selektywny, czyli wybiórczy. Wiązkę promieniowania pochłania barwnik obecny w mieszkach włosowych (melanina). Energia zostaje więc pochłonięta w sposób “punktowy”, nie uszkadzając innych tkanek.

Wiązka lasera wykazuje największą  w odniesieniu do włosów znajdujących się w fazie wzrostu. Ponieważ nie wszystkie mieszki włosowe znajdują się w anagenie jednocześnie, dla pełnej efektywności i trwałości depilacji laserowej konieczne jest wykonanie serii zabiegów.

Nowoczesne lasery diodowe, produkowane przez firmę Medika, zostały jednak wyposażone w innowacyjną technologię, łączącą wykorzystanie fal o trzech długościach. Dzięki temu są jeszcze bardziej  w usuwaniu włosów znajdujących się w różnych fazach rozwoju.

laser hair removal how many treatments

Jak działa depilator IPL?

Depilatory IPL bywają nazywane laserowymi, choć w rzeczywistości nimi nie są. Sama nazwa IPL - Intensive Pulse Light - oznacza intensywne światło pulsacyjne. Źródłem tego światła jest zamontowana w głowicy urządzenia lampa ksenonowa.

Emituje ona wiązkę o długości fali uzależnionej od wybranego programu bądź filtra, choć  jest to zakres znacznie szerszy niż w przypadku skupionej wiązki laserowej, o określonej długości fali. Podczas działania IPL nagrzewane są tkanki znajdujące się pobliżu lampy będącej emiterem światła.

Promieniowanie świetlne, podobnie jak w przypadku lasera diodowego, pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych, co prowadzi do ich uszkodzenia. Zabieg nie daje pełnej trwałości efektów, więc ostatecznie część włosków może odrosnąć. Są jednak zazwyczaj cieńsze i słabsze.

Urządzenia IPL stosuje się nie tylko do depilacji, ale również w terapii trądziku, usuwaniu przebarwień czy przy problemach cery naczynkowej. Dodatkowo, warto zauważyć, że technologia IPL może być stosowana również w warunkach domowych.

medical laser

Depilacja laserowa i IPL - zalety

Kiedy dwie dekady temu na rynek wprowadzono pierwsze urządzenia wykorzystujące technologię IPL, w dziedzinie depilacji nastąpił prawdziwy przełom.Klientki salonów kosmetycznych szybko pokochały nowy sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia. Lasery diodowe  wzmocniły pozytywne wrażenie, jakie dawały depilatory IPL.

Do najważniejszych zalet obu typów urządzeń należą:

  • łatwość przeprowadzenia zabiegu;
  • brak odczuć bólowych lub  niewielki dyskomfort (w porównaniu z mechanicznymi sposobami usuwania włosów, różnica jest diametralna);
  • bezpośrednie oddziaływanie na melatoninę i zniszczenie mieszków włosowych, a nie samych włosów;
  • i trwałość uzyskiwanych efektów depilacji.

Metody IPL i laserowa stanowiły prawdziwą rewolucję w podejściu do procesu depilacji. Dzięki zastosowaniu promieniowania świetlnego zamiast środków chemicznych lub siły mechanicznej, możliwe było uniknięcie wielu efektów ubocznych.Klientki korzystające z depilacji wykonywanej jedną z tych dwóch metod o wiele rzadziej miały problemy z  wrastającymi włosami, zapaleniem mieszków czy objawami alergicznymi.Długotrwałe efekty w postaci braku owłosienia przez wiele miesięcy (po przeprowadzeniu serii zabiegów) są również spektakularne, w porównaniu z  wcześniejszymi metodami epilacji.

laser vlight

Depilacja laserowa a IPL - najważniejsze różnice

Pomimo wspólnych zalet depilatorów IPL i laserów diodowych, istnieją również istotne różnice pomiędzy obiema technologiami.  zauważalne są one w takich obszarach jak:

  • rodzaj emitowanej wiązki światła;
  • selektywność działania wiązki;
  • możliwość zastosowania w odniesieniu do poszczególnym fototypów skóry;
  • częstotliwość działania urządzeń.

Najistotniejsza różnica dotyczy rodzaju emitowanego światła. W przypadku lasera diodowego jest to wiązka monochromatyczna, o jednej, określonej długości fali, ok. 808-810nm.

Dzięki temu wiązka promieniowania laserowego jest nierozproszona i oddziałuje selektywnie na barwnik mieszków włosowych - melatoninę, nie wpływając na funkcjonowanie tkanek w pobliżu. Działanie lasera jest więc precyzyjne i bezpieczne. Depilatory IPL emitują światło polichromatyczne o długości fali w zakresie od 640 do 950 nm.

Z jednej strony sprawia to, że technologia IPL jest bardziej , z drugiej jednak strony jej działanie nie jest selektywne w odniesieniu do melatoniny. Podczas depilacji promieniowanie wnika więc również do cząstek innych pigmentów skórze lub pod nią (np. do hemoglobiny).

W związku z tym tkanki wokół mieszków włosowych są bardziej narażone na poparzenie i uszkodzenie, co wymusza większą ostrożność podczas przeprowadzania zabiegów. Dodatkowo, samo oddziaływanie na mieszki włosowe w przypadku technologii IPL wykazuje się mniejszą skutecznością niż przy zastosowaniu lasera diodowego.

Lasery diodowe stosować można z powodzeniem w przypadku wszystkich fototypów skóry, metoda jest  nawet w przypadku cienkich, jasnych włosów. IPL sprawdzi się  w przypadku pierwszych trzech fototypów. U osób z ciemniejszą karnacją użycie depilatora z lampą ksenonową mogłoby doprowadzić do poparzeń.

I w końcu, lasery diodowe to urządzenia działające w zakresie częstotliwości od 10-20 Hz, podczas gdy częstotliwość depilatorów IPL nie przekracza 5 Hz. Wyższa częstotliwość przekłada się bezpośrednio na większą  i krótszy czas trwania poszczególnych zabiegów.

Laser diodowy czy IPL - które urządzenie wybrać?

Laser diodowy 808 jest z całą pewnością rozwiązaniem nowocześniejszym. Jeśli wybór dotyczyć ma  zabiegów depilacji, to wydaje się rozwiązaniem korzystniejszym.

Większa efektywność działania lasera przekłada się na ilość koniecznych powtórzeń - wystarczy seria 5-8 zabiegów, dla uzyskania pełnej skuteczności i trwałości efektu depilacji. W przypadku stosowania depilacji IPL, koniecznych jest ich  aż 12-14.

Nie bez znaczenie jest również zdecydowanie większa trwałość laserów w porównaniu z urządzeniami IPL. Głowice laserowe wytrzymują aż do 10 mln impulsów, podczas gdy IPL do ok. 40 tys.

Dodatkowo, selektywność fototermolizy laserowej może dać zdecydowanie większe bezpieczeństwo stosowania tego rozwiązania.

Trzeba  pamiętać, że IPL jest technologią bardziej wszechstronną. Ograniczenie wiązki laserowej do jednej długości fal sprawia, że laser jest wyjątkowo m narzędziem do depilacji, jednak nie ma zastosowania w innych obszarach, w których używane są urządzenia IPL.

tags: