Sterylizacja światłem UV - lampy bakteriobójcze

medica logo
Medika
23/11/2022
-
4
min
medica logoSterylizacja światłem UV - lampy bakteriobójcze

Sterylizacja światłem UV - na czym polega?

Zgodnie z normami i dyrektywami pochodzącymi z Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej jak również innych stowarzyszeń, w Polsce każda medyczna placówka musi zapewniać odpowiedni poziom. Największa liczba zakażeń występuje w szpitalach. Na temat chorób wzrasta już coraz bardziej świadomość społeczeństwa.Jedną z popularnych metod dezynfekcji jest bakteriobójcze naświetlanie ultrafioletowym promieniowaniem. Ten sposób stosuje daleki ultrafiolet w swojej pracy, bowiem długość fali wynosi zwykle między 100 - 280 nm. W związku z tym, używa się go w celu zabicia bądź unieszkodliwienia zalegających mikroorganizmów niszcząc nukleinowy kwas i jednocześnie przerywa się utworzony dotąd łańcuch DNA. Szczególnie promieniowanie UV-C jest uznawane za podstawową metodę sterylizacji. Najczęściej stosuje się je głównie w szpitalach, biurach, samolotach lub fabrykach. Poza tym stosuje się je również podczas dezynfekcji wody.Lampy bakteriobójcze wykorzystuje się od wielu lat w placówkach medycznych. Emituje ona wiązki promieniowania UV. Ultrafioletowe promieniowanie o długości fali około 260 nm skutkuje najefektywniejszym bakteriobójczym działaniem. Efektywnie niszczy wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie eliminując zastosowanie jakichkolwiek chemicznych środków.

Rodzaje promieniowania UV

W przyrodzie wyróżnia się aż 3 rodzaje promieniowania UV. Jednym z nich jest UV-A, którym jest najwięcej ultrafioletowego promieniowania docierającego na powierzchnię Ziemi. Potrafi on bardzo głęboko wnikać w skórę. Istotną kwestią jest także fakt, iż to jeden z głównych czynników przyczyniających się do starzenia skóry, a nawet od zmarszczek aż po starcze plamki.Drugim rodzajem promieniowania jest UV-B, który może nawet uszkodzić DNA w ludzkiej skórze. Prowadzi on do słonecznych oparzeń jak również do raka skóry. Można je starać się zablokować stosując właściwie dobrane kremy przeznaczone do opalania.Ostatnim typem promieniowania jest  UV-C. Szacuje się, ze stanowi je niezbyt dobrze znana część widma składająca się z nie tylko krótszej, ale również bardziej energetycznej długości fali światła. Ten rodzaj promieniowania jest przede wszystkim właściwy do zastosowania go w celu zniszczenia materiału genetycznego u ludzi oraz u wirusowych cząstek. Pozytywną wiadomością jest to, że większość ludzi mimo wszystko nie ma z nim kontaktu, dlatego że pochłania go ozon w atmosferze na długi czas zanim dotrze on do ludzkiej skóry. Lampy bakteriobójcze można używać w każdym pomieszczeniu. Zasadniczym warunkiem jest przestrzeganie określonych zaleceń przez danego producenta.

Komory do sterylizacji światłem UV

Komory przeznaczone do sterylizacji światłem UV tworzą wygodną przestrzeń do specjalnego przygotowania reakcji zwanej PCR w wolnym środowisku od nukleinowych kwasów, niwelując zanieczyszczenie reakcji. Lampy UV są wydajne i stanowią nie tylko efektywną, ale również tanią alternatywę dla pomieszczeń typu "cleanroom".Ponadto lampy w komorze UV denaturują nukleinowe kwasy w maksymalnie 30 minut przez co uniemożliwiają ich amplifikacje. Takie komory mają zastosowany system, który zapobiega na ewentualne narażenie się użytkownika na promieniowanie UV. Te lampy kontroluje się poprzez specjalny minutnik, który zawiera zintegrowany z drzwiami komory wyłącznik pracujący w ten sposób, że odłącza je gdyby nastąpiło otwarcie.

Naświetlanie ultrafioletowym światłem - zalety

Naświetlanie światłem ultrafioletowym posiada wiele zalet. Przede wszystkim to wygodna oraz ekonomiczna czy nawet ekologiczna metoda na dezynfekcję, dlatego że nie zużywa ona chemicznych środków, dzięki czemu powstają oszczędności. Ponadto nie wymaga ona nakładu ludzkiej pracy. Dodatkowo ta metoda jest w pełni przyjazna dla środowiska, ponieważ minimalizuje ona zużycie ewentualnych środków chemicznych, które miałyby zostać przeznaczone do dezynfekcji danego miejsca.

Co sprzyja zakażeniom?

Źle stosowane codzienne praktyki przyczyniają się niemal natychmiast w zależności od odporności danego organizmu do podniesienia istniejącego ryzyka zakażeń. Należą do nich m. in.:

  • niedokonanie sterylizacji medycznego i pozostałego sprzętu jak np. poduszki,
  • brak regularnego mycia rąk,
  • brak dezynfekcji medycznej aparatury,
  • brak sterylizacji medycznej aparatury.
  • zanieczyszczona odzież pacjentów i medycznego personelu,
  • brak odpowiedniego czyszczenia lamp bakteriobójczych, sprzętu itp.

W celu ochrony personelu medycznego i pacjentów przed zakażeniem można zastosować zalecane rozwiązania. Obecnie występuje wiele możliwości na sanitarne zabezpieczenia, którymi mogą być te proste sposoby odkażania po plazmową sterylizację. Ultrafioletowe promieniowanie UV zalicza się do falowego elektromagnetycznego promieniowania. Mogłeś nas znaleźć szukając: uv c, lampa bakteriobójcza, lampy uv c, kwasy nukleinowe, bakterie wirusy, plików cookies, 270 nm, wykorzystuje pliki, wyrażasz zgodę, pliki cookies.

Leasing sprzętu kosmetycznego

Prowadzisz firmę? A może zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności w branży medyczno - kosmetycznej? Mamy dla naszych klientów korzystne formy finansowania i zakupu naszego sprzętu kosmetycznego i medycznego, takie jak leasing, pożyczka medyczna czy kredyt gotówkowy. Zapraszamy do kontaktu. Nasz Niezależny Doradca Finansowy zadba o profesjonalną obsługę oraz dopasuje ofertę do Państwa potrzeb czy oczekiwań. Oferujemy atrakcyjne ceny i profesjonalną obsługę każdego klienta. Sprawdź naszą ofertę produktów i sprzętu medycznego. Służymy radą i fachowym doradztwem w wyborze.

tags: