Trądzik pospolity

medica logo
Medika
10/9/2015
-
4
min
medica logoTrądzik pospolity

Trądzik pospolity dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania. W tym właśnie okresie dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej, co skutkuje nad aktywnością gruczołów łojowych. Gruczoły posiadają recetory androgenowe co sprawia, że są niezwykle wrażliwe zwłaszcza na działanie testosteronu.

Aktywność androgenów nie tylko zwiększa wydzielanie łoju, ale zaostrza także objawy trądziku, zwłaszcza u kobiet. W gruczole androgeny stymulują podziały mitotyczne i lipogenezę. Nadmierna aktywność gruczołów jest często uwarunkowana genetycznie.

Trądzik różowaty

Leczenie trądziku pospolitego

Do innych przyczyn powstawania zmian trądzikowych należy obecność bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes. Wytwarzają one enzymy, które powodują rozkład łoju, a produkty tego rozkładu stymulują migrację leukocytów wielojądrzastych i tym samym powstanie reakcji zapalnej.

Często obok bakterii beztlenowych zaobserwować można obecność paciorkowców czy gronkowców, łącznie z gronkowcem złocistym. Dodatkowo dojść może do namnażania kolonii drożdżaka Pityrosporum ovale.

Przyczyny trądziku pospolitego

Jedną z przyczyn trądziku jest również nadmierne rogowacenie ujśc gruczołów łojowych. Wszystkie te czynniki powodują powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych, wykwitów pierwotnych w przebiegu trądziku pospolitego.

Czasem jednak dochodzi również do powstania zmian zapalnych: krost, cyst i guzków, które nie tylko utrudniają leczenie i pielęgnację cery, ale pozostawiają także blizny i przebarwienia utrzymujące się długo po zakończeniu terapii.

aesthetic medicine

Jak leczyć trądzik pospolity?

Współczesna kosmetologia nieustannie udoskonala metody wspierania medycznej terapii trądziku. Mamy do dyspozycji nie tylko substancje aktywne, ale także nowoczesne osiągnięcia technologiczne. Sama pielęgnacja cery trądzikowej powinna uwzględnić kilka podstawowych aspektów:

  • normalizować wydzielanie sebum
  • działać bakteriostatyczne
  • hamować procesy utleniania lipidów sebum
  • łagodzić podrażnienia
  • działać keratolitycznie

Kwasy pirogronowy i kwas salicylowy

[caption id="attachment_174" align="alignleft" width="265"]

Kwas azelainowy 25% jest dostępny w ofercie na www.MaxMedik.pl[/caption]

Jedną z najejszych substancji o szerokim spektrum działania jest kwas azelainowy. Hamuje on aktywność gruczołów łojowych, wykazuje działanie bakteriostatyczne, rozjaśnia, zapobiega podrażnieniom i zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka.

Silne właściwości sebostatyczne i antydrobnoustrojowe posiada również kwas pirogronowy. Przenikając do skóry właściwej przyspiesza on procesy regeneracji.

Działa również keratolitycznie i keratoplastycznie, zapobiega powstawaniu zaskórników. Jako jedna z niewielu substancji może być stosowana również przy stanach zapalnych i rozszerzonych naczyniach krwionośnych. Dobrze radzi sobie również z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi.

asdasdasd

Warto wspomnieć o jeszcze jednej substancji z grupy hydroksykwasów, a mianowicie kwasie salicylowym. Rozpuszcza on cement międzykomórkowy, odblokowuje pory, działa seboregulująco i przecibakteryjnie.

Jego ogromną zaletą jest działanie bezpośrednio w gruczołach łojowych, dzięki czemu oczyszcza pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponadto jest związkiem spokrewnionym z aspiryną, działa przeciwzapalnie i niweluje wypryski.

Kwas salicylowy nie ma właściwości wysuszających dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany nawet przy skórach mieszanych.

[caption id="attachment_176" align="alignleft" width="134"]

KWAS SALICYLOWY 15%

KWAS SALICYLOWY 15%[/caption]

Inne hydroksykwasy również mogą być pomocne w terapii cery trądzikowej, a ich dobór powinien być każdorazowo zależy od wnikliwej diagnozy i rzeczywistego stanu skóry.

Do składników stosowanych w pielęgnacji należą m.in. retinoidy, związki cynku, witaminy z gr. B, witamina C, skwalen, pantenol garbniki czy flawonoidy. Łączone w odpowiedni sposób działają synergicznie, co pozwala na osiągnięcie lepszych efektów terapeutycznych.

trądzik
tags: