Wirówka do osocza

medica logo
Medika
7/10/2021
-
4
min
medica logoWirówka do osocza

Wirówka do osocza jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego laboratorium. Przy wyborze wirówki należy pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa i cena nie jest głównym kryterium, którym należy się kierować przy zamawianiu sprzętu. Ważna jest funkcjonalność urządzenia, dokładność wartości, niezawodność działania oraz łatwość obsługi i konserwacji.

Jaki jest właściwy sposób wyboru wirówki do osocza?

Wirówka jest urządzeniem przeznaczonym do rozdzielania mieszanin substancji na ich części składowe o różnych gęstościach. W dziedzinie medycyny wirówki są używane głównie w laboratoriach do przygotowywania próbek do analizy.Na przykład, wirówka może być użyta do uzyskania osocza. Wirówki te są dość proste i wyposażone są w wirnik, w którym umieszcza się próbki.Na rynku sprzętu laboratoryjnego wirówki zajmują dość dużą niszę z różnymi typami wirówek, które mogą zaspokoić bardzo różne potrzeby lekarzy i techników laboratoryjnych. Każdy typ wirówki posiada jeden lub więcej typów wirówek.

Ile zarabia kosmetolog

Rodzaje wirówek w zależności od ich funkcjonalności?

  • Wirówki standardowe. Najczęściej są to wielofunkcyjne urządzenia, które mogą być używane do przygotowania próbek płynów biologicznych (krew, mocz, itp.) do analizy. Zazwyczaj wirówki te mają prędkość obrotową w zakresie od 5000 do 15000 obr/min.
  • Mikrowirówki. Zazwyczaj używane do małych objętości próbek, mogą to być probówki kapilarne lub typu Eupendorf Poland. Zazwyczaj są one używane do analizy krwi. Ich prędkość wirowania przekracza 10.000 obr. Wirówki te mają zwartą konstrukcję.
  • Ultrawirówki są wirówkami o wysokiej prędkości. Są one zazwyczaj przeznaczone do pogłębionych analiz w specjalistycznych laboratoriach lub do badań naukowych. Ich prędkość obrotowa waha się od 50 000 do 100 000 obr.
  • Wirówki ręczne. Są one obsługiwane ręcznie za pomocą korby. Ich maksymalna prędkość wynosi 3000 obr.
lupa kosmetyczna

Jakie są funkcje wirówek do osocza?

W zależności od typu wirówki i zastosowania rozróżnia się następujące funkcje:Do badań hematologicznych najczęściej stosowane są wirówki hematokrytowe. Te kompaktowe wirówki e określają frakcję objętościową czerwonych krwinek we krwi. Często mogą one pomieścić 24 kapilary na raz i mają maksymalną prędkość wirowania 12 000 obr.Dla biologii molekularnej, bardziej istotne jest rozważenie wirówek do ekstrakcji DNA. W tym przypadku, w zależności od rodzaju próbek, konieczne może być zastosowanie wirówki chłodzącej. Wirówki chłodzone są używane do przetwarzania próbek, które muszą być przechowywane w stałej temperaturze.Dlatego ważne jest, aby pracowały one z maksymalną prędkością przy zachowaniu stałej temperatury. W większości przypadków zakres temperatur pracy tych wirówek wynosi od -10 do -40 stopni Celsjusza, co czyni je idealnymi do analizy DNA lub RNA.

  • W bakteriologii wirówki są zwykle używane do cytologii płynów.
  • W parazytologii, wirówki są używane do określania stężenia pasożytów.

Wirówki są również stosowane w innych dziedzinach, np. toksykologii, farmakologii itp. Są one szeroko stosowane w różnych gałęziach medycyny ludzkiej i weterynaryjnej, w przemyśle spożywczym i naftowym, w wielodyscyplinarnych laboratoriach i ośrodkach badawczych, w przemyśle kosmetycznym oraz w praktyce prywatnej. Lista ta nie jest w żadnym wypadku kompletna.

Electrocoagulation

Jak wybrać odpowiedni wirnik?

Istnieje kilka rodzajów wirników. Najczęściej używane z nich to:Wirnik stałokątowy lub nazywany również rotorem kątowym (stałym): rotory te mogą być wykonane z różnych materiałów (polipropylen, aluminium itp.), posiadają wgłębienie (wykończenie rurki) lub bloki z probówek zamocowane na kąt od 15 do 35 stopni w stosunku do osi obrotu, w zależności od modelu.Zazwyczaj wirniki te są zwarte i łatwiej obracają się przy stosunkowo małym promieniu działania. Podczas wirowania stosunkowo ciężkie cząstki wirówki mają tendencję do osadzania się wzdłuż ścianki probówki w kierunku dna.

Ten typ wirnika jest używany w większości wirówek o średniej i dużej prędkości.Wirnik wychylny lub poziomy, lub są również nazywane rotorem oscylacyjnym: umożliwiają zmianę kąta nachylenia rury podczas pracy. Kubełki (kubełki) takich wirników znajdują się w pozycji pionowej po zatrzymaniu i poziomej podczas pracy.Dlatego stosunkowo ciężkie cząstki wirówki mogą osadzać się bezpośrednio na dnie probówki bez naruszania jej ścianek. Wirnik do osocza tego typu nie może osiągnąć bardzo dużych prędkości, ponieważ szyby w pozycji poziomej znacznie zwiększają promień wirnika.Są one często używane do badań z małą objętością próbki lub są używane w procedurach, które nie wymagają osiągania dużych prędkości podczas wirowania.

Przy wyborze wirnika należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • jego wydajność, czyli liczbę próbek, które może pomieścić wirnik;
  • jego prędkość, która zależy od typu wybranego wirnika. Dużo wyższe prędkości można osiągnąć z wirnikami o stałym kącie niż z wirnikami wychylnymi;
  • rodzaj próbek, z którymi pracuje specjalista.

Do wielozadaniowej wirówki lepiej wybrać model dostosowany do różnych wirówek. Niektóre modele wirówek do osocza mogą być wyposażone w automatyczny system identyfikacji rotorów, co znacznie ułatwia korzystanie z jednej wirówki z innym zakresem rotorów.Zobacz też inne urzadzenia medyczne marki Medika Poland.

tags: