Leczenie komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste są uzyskiwane z masy komórkowej blastocysty we wczesnych stadiach rozwoju ludzkiego zarodka lub innych ssaków. Obecnie istnieje wiele ograniczeń dotyczących stosowania embrionalnych komórek macierzystych w medycynie, co wiąże się z etyczną stroną problemu. Naukowcy zaczęli szukać innych źródeł komórek macierzystych i okazało się, że są one dostępne u osoby dorosłej. Biolodzy znaleźli komórki macierzyste w szpiku kostnym osoby dorosłej, a później we krwi pępowinowej i tkance tłuszczowej.

Leczenie komórkami macierzystymi w kosmetologii

   Największą uwagę badaczy przyciągnęły komórki macierzyste uzyskane z tkanki tłuszczowej, które na modelach eksperymentalnych z powodzeniem różnicują się na chrząstkę, kość i tkankę mięśniową. Można je uzyskać podczas niewielkich interwencji za pomocą znieczulenia miejscowego, takich jak liposukcja i można je stosować w medycynie w celu przyspieszenia procesów regeneracyjnych, leczenia patologii związanych z wiekiem związanych z rozwojem procesów zwyrodnieniowych w tkankach, a także w medycynie estetycznej w celu odmłodzenia skóry.

Terapia komórkami macierzystymi - lipofilling

   Terapia komórkami macierzystymi - lipofilling, który jest metodą przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej, jest jednym z najbardziej udanych przykładów wykorzystania komórek macierzystych. Przeszczep komórek macierzystych z tłuszczu jest pobierany z okolicy pępka i wewnętrznej powierzchni uda. Następnie izolowane są z niego żywe komórki tłuszczowe i są one oddzielane od krwi, roztworu znieczulającego i kwasów tłuszczowych przez opadanie, filtrację i wirowanie. Po izolacji komórki tłuszczowe są przenoszone do danego obszaru: twarzy, klatki piersiowej lub pośladków.

   Lipofilling poprawia angiogenezę (tworzenie nowych naczyń krwionośnych z już istniejących), co z kolei poprawia przeszczep komórek macierzystych i zmniejsza częstość zaniku pooperacyjnego. Poprawia się stan skóry i redukuje zmarszczki. Czynniki wzrostu, cytokiny (białka wpływające na wzrost komórek) i inne substancje czynne wydzielane przez komórki macierzyste stymulują fibroblasty, a zatem syntezę kolagenu, mają wyraźny efekt regeneracyjny i zwiększają koloryt skóry.

   Komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej również zmniejszają apoptozę (naturalny proces programowanej śmierci komórki) z powodu ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Obecnie badana jest możliwość stosowania preparatów zawierających autologiczne komórki macierzyste po laserowym odnowieniu skóry.

Opinie ekspertów medycznych na temat komórki macierzystej

   W Europie komórki macierzyste w medycynie estetycznej są używane dość aktywnie. Można znaleźć najbardziej różnorodne oferty prestiżowych klinik medycyny estetycznej na powiększanie piersi, redukcję zmarszczek i odmładzanie twarzy. Eksperci uważają, że tylko komórki macierzyste nie wystarczą, aby rozpocząć procesy odmładzania. Dlatego zaleca się stosowanie mieszaniny komórek macierzystych i zróżnicowanych, które są zamawiane indywidualnie dla każdego pacjenta w firmach farmaceutycznych. Czas trwania leczenia wynosi 21 dni i obejmuje 8 sesji, każda trwająca 3 godziny.

   Być może bardziej obiecujące są miejscowe preparaty zawierające komórki macierzyste, a także enzymy i peptydy. Przyczyniają się do aktywacji procesu regeneracji skóry, chronią ją przed uszkodzeniem. W produktach przeciwstarzeniowych stosuje się również roślinne komórki macierzyste, które otrzymuje się na przykład z szarotki lub palmy daktylowej.

Co to jest leczenie komórkami macierzystymi (PRP - osocze bogatopłytkowe)?

   Leczenie PRP to aplikacja z osocza wzbogaconego w płytki krwi i skrzepy krwi. Kto stosuje PRP? Jest świetny dla tych, którzy martwią się tymi obszarami skóry, które zaczynają tracić elastyczność i objętość. Jest to również metoda stymulowania komórek ciała do tworzenia nowej, zdrowo wyglądającej skóry.

Jak stosuje się terapię komórkami macierzystymi PRP?

   PRP stosuje się w następujący sposób: krew jest pobierana z żyły od pacjenta. Bogatą w płytki część krwi oddziela się przez specjalne wirowanie i filtrację. Ta część jest wprowadzana do obszaru leczenia. Tak, więc duża ilość czynnika wzrostu jest uwalniana w miejscu wstrzyknięcia. Pomagają również w gojeniu się ran, redukcji zmarszczek, blizn, pozbyciu się trądziku, problemów skórnych i jego regeneracji.

Gdzie najczęściej stosuje się przeszczep komórek macierzystych - PRP?

   PRP dotyczy: skóra wokół oczu, twarz i policzki, ręce, dekolt, szyja. Po PRP kosmetolog może zalecić odpoczynek w obszarze leczenia. Jednak te zalecenia są bardziej związane z urazem, a mniej z zastrzykami PRP. Większość osób może kontynuować codzienne czynności po wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego. Ponieważ zastrzyki PRP są zaprojektowane w celu przyspieszenia gojenia lub wzrostu, można nie zauważyć natychmiastowej różnicy po otrzymaniu zastrzyków.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej hurtowni kosmetycznej.

Zobacz kategorie naszych urządzeń kosmetycznych i medycznych:


Fundusze europejskie Fundusze europejskie Fundusze europejskie