Botoks to obecnie popularna metoda stosowana przez kobiety w celu poprawienia rys twarzy lub spłycenia zmarszczek. Zabieg pozwala uzyskać szybki efekt w likwidacji zmarszczek na twarzy i okolicach czoła, które należą do jednych z najszybciej powstających. Obecnie panuje moda na perfekcyjne ciało i idealną cerę. To sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z inwazyjnych metod usuwania niedoskonałości skóry, w tym zmarszczek na czole. Jakie efekty może przynieść botoks i czy ta metoda posiada jakieś wady?
Botoks potocznie jest nazywany jadem kiełbasianym, ale profesjonalna nazwa to toksyna botulinowa typu A. Ciekawostką jest to, że substancja należy do silnie trujących, ale w medycynie estetycznej pełni rolę wypełniacza, który wygładza zmarszczki. Dlatego wstrzykiwanie jadu kiełbasianego w czoło zwiększa napięcie skóry i sprawia, że bruzdy stają się mniej widoczne. W praktyce natomiast nie zanikają całkowicie, ponieważ powstają w skutek zmniejszonej ilości kolagenu. Brak kolagenu osłabia struktury tkanki łącznej i powoduje, że w wyniku marszczenia czoła zostają na stałe ,,złamane". Wskutek tego powstają zagłębienia w skórze, czyli zmarszczki.
Przez wstrzykiwanie botoksu dochodzi do napięcia skóry, dzięki czemu zagłębienia są mniej widoczne. Jak działa botox? Po wstrzyknięciu substancja ta powoduje przerwanie przewodzenia impulsów nerwowych, które powodują marszczenie czoła (podczas robienia min), które wywołują powstawanie zmarszczek. W ten sposób dochodzi do rozluźnienia skóry na czole i tym samym spowolnienia procesu powstawania bruzd w tym miejscu.
Odpowiednio wykonany zabieg pozwala uzyskać naturalnie wyglądające czoło. Po zabiegu skóra może być obrzmiała, a w miejscach wkłuć igły mogą pojawić się niewielkie siniaki. Jednak objawy te po kilku dniach zanikają sam. Pełny efekt zabiegu botoksem pojawia się o upływie min. 2 dób i utrzymuje się ok. 6 miesięcy - w zależności od cery i organizmu.
Toksyna botulinowa to popularne rozwiązanie problemu ze zmarszczkami, na które do niedawna decydowały się kobiety w średnim wieku. Jednak ostatnimi czasy zabiegi przeprowadzane są również wśród kobiet przed 30 rokiem życia, które chcą za wszelką cenę powstrzymać proces starzenia skóry. Jest to spowodowane poniekąd wyznaniami celebrytek, które otwarcie mówią, że stosują zabiegi jadem kiełbasianym. Efekty zależne są od głębokości powstałych zmarszczek. Jednak regularne wstrzykiwanie botoksu oraz może znacznie spowolnić proces starzenia skóry w przypadku młodych kobiet. Jest to możliwe w skutek działania toksyny, w wyniku częściowego paraliżu nerwów w skórze czoła.
Dzięki temu czoło nie marszczy się w miejscu tym podczas odruchowego robienia min, np. w trakcie rozmowy. Wiele kobiet nadal zastanawia się, czy zabieg botoksem jest bezpieczny? Jeżeli zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę, to ryzyko powikłań jest minimalne. Poza tym pacjentka w razie jakichkolwiek wątpliwości ma możliwość ekspresowej konsultacji. Jad kiełbasiany jest wstrzykiwany w niewielkich ilościach w czoło. Wadą tego rozwiązania jest krótki czas utrzymywania się efektu, który wynosi do 6 miesięcy, ponieważ substancja ta zostaje wchłonięta przez ciało.
Zabieg odmładzania czoła botoksem powinien być przeprowadzany przez profesjonalistę, który potrafi dobrać optymalną dawkę do rodzaju zmarszczek. Jeżeli zostanie wstrzyknięty w zbyt dużych ilościach, to może dojść do paraliżu nerwów i zniekształcenia twarzy. W takim przypadku leczenie odzyskania pełnej sprawności mięśni twarzy trwa kilka miesięcy - w zależności od stopnia paraliżu. Jednak w profesjonalnych gabinetach lub klinikach medycyny estetycznej do skutków ubocznych dochodzi rzadko. U niektórych kobiet mogą wystąpić przejściowe objawy niepożądane, do których należą:
Przed zabiegiem należy poinformować specjalistę o przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre z nich mogą powodować powstawanie niepożądanych objawów.
Zabieg ostrzykiwania czoła botoksem jest bezbolesny, dlatego znieczulenie nie jest stosowane i trwa ok. 20 minut. Dlatego nawet kobiety z niskim progiem bólu czują się komfortowo. Przed wykonaniem zabiegu specjalista odtłuszcza i oczyszcza skórę czoła oraz schładza je lodem. W ten sposób zapobiega obrzękowi oraz całkowicie niweluje ból, który w najgorszym przypadku przypomina ukąszenie komara lub małej muszki. Jad kiełbasiany najczęściej wstrzykiwany jest w 8 miejscach czoła. Ilość botoksu jest dobierana w taki sposób, aby rozluźnić mięśnie czoła i jednocześnie nie spowodować ich osłabienia lub paraliżu.
Po zakończeniu ostrzykiwania, skóra w miejscu tym zostaje schłodzona lodem, a następnie posmarowana specjalnym kremem z witaminą K, w celu zapobiegania powstaniu siniaków. Przez 3 godziny po zabiegu nie wolno się pochylać, kłaść, masować twarzy, ani podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego. To mogłoby spowodować deformację skóry czoła,wskutek nierównomiernego rozłożenia substancji. Najczęściej specjalista wyznacza termin wizyty kontrolnej po 14 dniach - jeżeli nie wystąpią komplikacje.
Wady stosowania botoksu na okolice czoła
Największą zaletą botoksu wstrzykiwanego w czoło jest szybki efekt w wygładzaniu zmarszczek. Jednak rozwiązanie to posiada również kilka wad, do których należą:
Botox to popularna metoda na odzyskanie młodości i spowolnienie procesu powstawania zmarszczek w okolicach czoła. Żeby uzyskać pożądany efekt, po zabiegu należy zastosować się do zaleceń specjalisty, aby nie doszło do zniekształcenia skóry.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na różne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Niezastąpiona w redukowaniu między innymi zmarszczek mimicznych jest toksyna botulinowa. Usuwane są za jej pomocą zmarszczki poziome czoła, zmarszczki między brwiami, zmarszczki mimiczne, w zewnętrznych kącikach oczu (kurze łapki). Warto pamiętać, że stosowanie toksyny botulinowej i sam zabieg jest bezpiecznie tylko wtedy, kiedy jest wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej oraz rzecz jasna przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Efekty, jakie zauważymy po upływie pewnego czasu po zabiegu magą nas naprawdę zaskoczyć. na temat ten można bez problemu znaleźć sporą liczbę informacji.