Pajączki naczyniowe na twarzy (teleangiektazje) to choroba spowodowana upośledzeniem mikrokrążenia krwi i uporczywym, nierównomiernym rozszerzaniem się małych naczyń skóry. Pajączki są skupiskami rozszerzonych naczyń włosowatych zlokalizowanych blisko skóry na czole, policzkach, nosie, podbródku i mają wygląd czerwonawych plam lub rozległej sieci naczyń włosowatych.
Termoliza sprzęt do termolizy - kombajny medyczne do termolizy
Termoliza to rozkład związku chemicznego pod wpływem podwyższonej temperatur. Metoda jest wykorzystywana do zamykania naczyń włosowatych, do czego używana jest energia elektryczna. Pękanie naczyń krwionośnych to teleangiektazje.
Pojawiają się głównie u kobiet z powodu działania estrogenu, na naczynia krwionośne. Naczynia na skórze pojawiają się również pod wpływem temperatury, promieniowania UV. Jedną z metod leczenia kapilar pękniętych jest elektrokoagulacja, czyli zamknięcie naczyń za pomocą elektrody.
Co to jest termoliza?
Termoliza (diatermia) to zamknięcie naczyń krwionośnych prądem wysokiej częstotliwości. Podczas leczenia uwalniane jest ciepło, które powoduje rozpad białek w tkance. Temperatura osiągnięta podczas zabiegu jest bardzo wysoka, najczęściej to około 200 ° C, więc efekt jest natychmiastowy.
Metoda elektrochirurgii wykonywana jest za pomocą specjalnego urządzenia Thermcell firmy Medika wyposażonego w jednorazowe igły typu Balette, przy pełnej kontroli intensywności impulsów.
Rozszerzone naczynia krwionośne są widoczne pod naskórkiem w postaci rozgałęzionych żył, niebieskich (w przypadku żyły) lub czerwonych (w przypadku tętnicy). Uszkodzone naczynia włosowate, zgrupowane obok siebie, tworzą rumień.
Na twarzy pojawiają się teleangiektazje nazywane też pajączkami naczyniowymi. Pękające naczynia włosowate występują u osób z upośledzonym skurczem naczyń krwionośnych, które są pozbawione elastyczności i rozpadają się pod działaniem przepływającej przez nie krwi.
Czynniki predysponujące do powstawania rozszerzonych naczynek
- Nagłe zmiany temperatury wilgotność, wiatr
- Ciągłe narażenie na promieniowanie słoneczne
- Długotrwała terapia steroidowa.
Rozszerzone naczynka (teleangiektazje) mogą się tworzyć w dwóch mechanizmach. Podstawowe jednostki są związane z zespołem wrodzonym (Sturge-Weber, dziedziczna krwotoczna teleangiektazja, ataksja i teleangiektazja) i wtórne są wynikiem wpływów zewnętrznych, chorób ogólnoustrojowych (nadciśnienie, przewlekła niewydolność żylna, marskość wątroby), chorób skóry, mogą być wynikiem przyjmowania niektórych leków może również wystąpić u kobiet w ciąży. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, jest to poważna wada kosmetyczna.
Jak wygląda termoliza – zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych?
Urządzenie do termolizy służy do zamykania rozszerzonych naczynek krwionośnych. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań medycyny estetycznej, które daje doskonały efekt estetyczny, a jednocześnie charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Pozwala to na wykorzystanie technologii nawet w najbardziej delikatnych miejscach. Najłatwiej zamykane są naczynka na policzkach, na skrzydłach nosa trudniej.
Jak przygotować się do procedury zamknięcia naczynek - termolizy?
O koło 2 tygodnie przed zabiegiem termolizy urządzeniem Thermcell do zamykania naczynek, trzeba pamiętać, że nie można poddawać się takim procedurom jak:
- Mikrodermabrazja (jest to procedura polegająca na rozbijaniu kolejnych warstw naskórka strumieniem mikrokryształów)
- Chemical peeling
- Unikanie wystawienia skóry na działanie słońca i opalanie.
Kosmetolog stosuje elektrody i zamyka naczynko za pomocą łuku między dwiema elektrodami.Termoliza dostarczająca dawki energii o wysokiej częstotliwości, prowadzi do ogrzewania małych naczyń krwionośnych. Energia jest przekazywana do pola operacyjnego za pomocą ultracienkiej igły, zapewniając dokładne dawkowanie bez wpływu na skórę.
Zatem nie ma ryzyka uszkodzenia tkanki podczas zabiegu. Prąd o częstotliwości radiowej przechodzi wyłącznie na słabe lub uszkodzone naczynia krwionośne, powodując ich zamknięcie i natychmiastowe zniknięcie.
Doznania bólowe podczas zabiegu zamykania naczynek urządzeniem Thermcell
Istnieje kilka czynników, które decydują o tym, czy procedura będzie bolesna. Przede wszystkim indywidualna reakcja na ból, która zależy od progu wrażliwości osoby. Następnie rozmiar i lokalizacja naczynka.
Niewielkie zmiany nie wymagają nawet znieczulenia. W przypadku większych i głębszych zmian specjalista zastosuje znieczulenie miejscowe. Leczenie termolizą trwa od kilku do kilkunastu minut. Po zabiegu należy unikać ekspozycji na światło słoneczne w miejscu, w którym wykonano zabieg. Zaleca się stosowanie filtrów o wysokim stopniu ochrony. Unikać używania kosmetyków zawierających alkohol i inne substancje drażniące.
Efekty uboczne po zamknięciu naczynka
Klient może odczuwać ból i pieczenie już w trakcie zabiegu. Wkrótce po miejscowym obrzęku może wystąpić zaczerwienienie, ale objawy te powinny ustąpić kilka godzin po zabiegu.
Ponadto może wystąpić niewielkie krwawienie w miejscu termolizy. Czas, w którym skóra goi się, zależy od indywidualnej predyspozycji i charakteru zmiany.
Jakie są przeciwwskazania do termolizy?
Procedura zamykania naczynek za pomocą energii elektrycznej jest bezpieczna, ale są pewne przeciwwskazania:
- Ciąża
- Wszczepiony rozrusznik serca
- Problemy z sercem
- Zaburzenia krzepnięcia
- Cukrzyca
- U pacjentów w złym stanie ogólnym.