Dekontaminacja w medycynie estetycznej

medica logo
Medika
7/12/2020
-
3
min
medica logoDekontaminacja w medycynie estetycznej

Dekontaminacja - na czym polega?

Dekontaminacja jest m sposobem na zneutralizowanie oraz usunięcie szkodliwych czynników, które występują w pomieszczeniu. Zalicza się do nich biologiczne czynniki jak i chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Dekontaminację przeprowadza się po wykryciu obecności zarówno drożdży jak i biologicznych czynników, które np. mogą uczulać albo przyczynić się do wywołania choroby, a nawet naturalnie występujących jednocześnie mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo ludzi.

Dekontaminację przeprowadza się na kilka sposobów. Jednakże wybrana metoda zależy od źródła powstałego zagrożenia i znanych metod ich neutralizacji. Jedną z popularnych metod dekontaminacji jest sanityzacja. Polega ona na likwidowaniu wszelkich mikroorganizmów i jest ona najczęściej stosowana w medycznych placówkach. Stosuje się do niej czyszczących środków, dezynfekcję, która wegetatywnie niszczy zalegające mikroorganizmy i sterylizację - radząca sobie zarówno w przetrwalnikowej jak i wegetatywnej formie.

Dekontaminacja - korzyści

Eliminowanie szkodliwych dla ludzkiego zdrowia różnych mikroorganizmów przyczynia się do wielu zalet, do których można zaliczyć m.in.:

  • likwidacja drobnoustrojów,
  • brak wystąpienia zagrożenia dla ludzkiego zdrowia,
  • proekologiczne rozwiązanie,
  • mniejsze zagrożenie epidemiologiczne,
  • szybki czas wykonania procesu czyszczenia.

Dekontaminacja pomieszczeń - charakterystyka

Chorobotwórcze drobnoustroje nie są widoczne gołym okiem, ale stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Najczęściej drogą kropelkową przenoszą się liczne wirusy, bakterie itp. Dekontaminację pomieszczeń przede wszystkim przeprowadza się w oparciu o dezynfekcję. Do tego działania wykorzystuje się certyfikowaną technologię, która jest sprawdzona pod względem efektywności oraz skuteczności neutralizacji mikroorganizmów. Ozonowanie stanowi jeden z podstawowych sposobów dekontaminacji.

Ten proces przyczynia się do oczyszczenia powietrza z zalegających w nim wirusów patogenów itd. Ponadto stosowanie przemysłowych generatorów pozwala na wykonanie j dezynfekcji w większych pomieszczeniach.

Dekontaminacja pomieszczeń - kiedy ja wykonać?

Dekontaminację pomieszczeń wykonuje się głównie w regularny sposób w szpitalach, medycznych gabinetach, laboratoriach itd., czyli wszędzie tam, gdzie występuje kontakt z biologicznymi czynnikami, które są problematyczne.

Dekontaminacja powietrza - charakterystyka

Przeprowadzenie dekontaminacji powietrza zwłaszcza w medycynie estetycznej jest idealnym rozwiązaniem na ograniczenie występujących w powietrzu patogenów jak również przyczynia się ona do spadku infekcji. Unoszące się w powietrzu drobnoustroje w zaledwie kilkudziesięciu minutach potrafią pokonać duże odległości.

Zapobiegając ewentualnym infekcjom warto zastosować technologię jak np. UV, filtry HEPA oraz niskotemperaturową plazmę. Regularna dekontaminacja powietrza stanowi praktykę dla ludzkiego zdrowia. tej czynności jest potwierdzona badaniami oraz certyfikatami dla producenta.

Do dekontaminacji powietrza stosuje się różne urządzenia. Jednym z nich może być przepływowy dekontaminator powietrza. Ten przenośny produkt wymusza przepływ powietrza. Jego działanie polega na absorbowaniu m ultrafioletowym promieniowaniem typu UV-C na nukleinowe kwasy, a także białka znajdujących się w powietrzu mikroorganizmów uszkadzając strukturę ich genetycznego materiału oraz zapobiegając ich dalsze rozmnażanie się.

W tym urządzeniu działa filtr HEPA, innowacyjny przepływowy kanał z odbłyśnikiem, który wydłuża w znacznym stopniu drogę przepływu powietrza ja również występują też w nim dwa promienniki UV-C. Dzięki takiemu wyposażeniu, uzyskuje się nawet dwa razy większe efektywne promieniowanie UV-C w środku przepływowego dekontaminatora powietrza. Jest ono w pełni bezpieczne, aby stosować do ciągłej pracy nawet w obecności ludzi czy też roślin podczas przeprowadzania procesu w tym samym pomieszczeniu.

Aseptyka

Aseptyka to stosowanie się do pewnych działań, aby niszczyć mikroorganizmy zwłaszcza w medycynie estetycznej, a następnie niedopuszczenie do dalszego powstania i rozwoju zakażenia ran. Ta dziedzina polega na zachowaniu jałowości pomieszczeń, narzędzi i wszelkich innych przedmiotów, które mają kontakt z ludzką i uszkodzoną skórą. W jej obszarze można zastosować preparaty chemiczne niszczące strukturę bakterii, a jednocześnie uszkadzające ich metabolizm likwidując znajdują się zarodniki.

W ramach aseptyki ważne jest regularne mycie oraz dezynfekowanie dłoni, stosowanie rękawiczek już wyjałowionych, a zwłaszcza właściwe przygotowanie każdego gabinetu medycyny estetycznej do bezpiecznej pracy.

Dekontaminacja - podsumowanie

Dekontaminacja efektywnie neutralizuje szkodliwe substancje zagrażające zdrowiu ludzi, którzy są narażeni na nie zarówno na bezpośredni oraz pośredni kontakt. Przeprowadza się ją za pomocą różnych metod, których wybór przede wszystkim zależy od rodzaju zakażenia i rodzaju materiału. Ponadto kolejnym kluczowym czynnikiem jest stężenie szkodliwej substancji. Dodatkowo kluczową rolę odgrywa także stopień wymaganej dekontaminacji, a nawet wymagany czas, który jest przeznaczony na odkażanie np. danego pomieszczenia. Zobacz sterylizatory tunelowe marki Medika.

tags: