Elektrokoagulacja

medica logo
Medika
25/3/2021
-
4
min
medica logoElektrokoagulacja

Elektrokoagulacja - co to jest?

Elektrokoagulacja to proces polegający na ścinaniu białka zmian skórnych za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Wytwarza się wtedy ciepło, które powoduje uszkodzenie (koagulację) białek zlokalizowanych w tkance między innymi włókniaków, brodawek łojotokowych, brodawek płaskich, punktów rubinowych oraz naczyniaków gwiaździstych.

Podczas zabiegu temperatura sięga nawet dwustu stopni Celsjusza. Do wykonywania zabiegu używa się aparatu zaopatrzonego w metalową elektrodę, która powinna być dezynfekowana i sterylizowana po każdym zabiegu. 

Elektrokoagulacja - jakie zmiany skórne kwalifikują się do zabiegu?

  • Naczyniaki gwiaździste- często są nazywane pajączkami naczynkowymi, jest to zmiana skórna, która najczęściej pojawia się na twarzy młodych kobiet, często w ciąży i w czasie połogu. Mogą świadczyć też o schorzeniach wątroby lub im towarzyszyć. W środkowej części wspomnianej zmiany skórnej widoczny jest mały czerwony guzek, który tworzony jest przez małe naczynie. Jego wielkość zazwyczaj nie przekracza kilku milimetrów. Zdarzyć się może, że zmiana będzie pulsować, jednakże pod wpływem ucisku chwilowo zblednie. Od guzka w sposób promienisty przeważnie odchodzą naczynia włosowate, które właśnie tworzą kształt pajączka, skąd właśnie wzięła się jego nazwa. Może występować pojedynczo, jednak najczęściej występuje mnogo.
  • Brodawki płaskie- zmiany skórne wywoływane przez wirusa. Głownie zlokalizowane na dłoniach oraz twarzy pod postacią płaskich, drobnych, brunatnych guzków.
  • Brodawki łojotokowe- najczęściej pojawiają się już u osób dorosłych. Miejscem ich występowania są często plecy i szyja. Po pojawieniu się, szybko się rozrastają, osiągając czasem nawet do kilku centymetrów średnicy. udać się do lekarza bądź kosmetologa gdy tylko zauważymy u siebie takie zmiany, ponieważ tylko te niewielkich rozmiarów nadają się do usunięcia, a brodawki łojotokowe mają skłonność do szybkiego rozsiewania się i powiększania.
  • Włókniaki miękkie- są to charakterystyczne grudkowate narośle na skórze. Zazwyczaj pojawiają się w okolicach górnych kończyn, tułowia oraz twarzy (także czasami na powiekach) a także na skórze głowy. Wspomniane zmiany mają okrągły kształt. Zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości, jednakże istnieje jednak ryzyko naderwania, krwawienia i rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Przybierają postać miękkiego guzka koloru zdrowej skóry lub brunatnego.
Wypełniacze do ust

Elektrokoagulacja- sposób wykonania zabiegu:

Ważnym jest, by przed poddaniem się zabiegowi elektrokoagulacji zasięgnąć porady eksperta- lekarza lub dermatologa, w celu rozpoznania, czy dana zmiana skórna kwalifikuje się do wykonania elektrokoagulacji. Zabieg polega na przyłożeniu elektrody do zmiany.

Elektrokoagulacja w przypadku podanych zmian skórnych jest zabiegiem bardzo szybkim, usunięcie jednej z nich trwa od kilku sekund do minuty. Wykonywanie zabiegu wymaga ogromnego skupienia osoby wykonującej zabieg. Nie można do końca określić, ile powtórzeń dokładnie potrzeba do usunięcia danej zmiany skórnej.

Elektrokoagulacja jest całkowicie bezbolesna, małe zmiany nie wymagają znieczulenia, są usuwane dość szybko. Możemy odczuwać towarzyszące zabiegowi lekkie ukłucia lub mocne ciepło. Podczas zabiegu wyczuwalny może być specyficzny zapach ścinającego się białka.

Cryolipolysis or Carboxytherapy?

Elektrokoagulacja- jakich efektów możemy się spodziewać, oraz jak wygląda gojenie? 

Po wykonaniu kilku powtórzeń (ich liczba zależy od rozmiaru i rodzaju zmiany na skórze) możemy spodziewać się trwałych efektów. Po przyłożeniu igły do elektrokoagulacji do zmienionego chorobowo miejsca zachodzi termoliza.

Ścięcie krwi w ściankach naczyń powoduje ich zamknięcie, a ścięcie białka w tkance trwałe jej usunięcie. Najczęściej gojenie trwa od tygodnia do nawet trzech tygodni, pacjenci w czasie trwania procesu gojenia powinni unikać makijażu (jeżeli zabieg przeprowadzany był w okolicy lub na twarzy), solarium oraz basenu i sauny.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie oraz obrzęk, rumień, stwardnienie skóry w miejscu przeprowadzanej elektrokoagulacji, zasinienie i delikatny ból, który powinien ustąpić po kilku godzinach. Często w miejscu ingerencji pojawić się może niewielki strupek, który znika zazwyczaj po około pięciu, góra dwudziestu dniach.

wypełniacz zmarszczek

Elektrokoagulacja- przeciwwskazania:

  • pacjenci posiadający rozrusznik serca
  • osoby chorujące na zaburzenia krzepliwości krwi, choroby krążenia lub cukrzycę (trudne gojenie)
  • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią
  • pacjenci będący w złym stanie ogólnym
  • osoby, które właśnie skorzystały z peelingu mechanicznego, powinny przesunąć termin zabiegu o co najmniej 2 tygodnie

Mogłeś nas znaleźć szukając: przeciwwskazania do zabiegu elektrokoagulacji, zaburzenia krzepnięcia krwi, naczynek krwionośnych, prądu elektrycznego, usuwanie zmian, dużej częstotliwości, usuwania zmian, dużej częstotliwości, znieczuleniu miejscowym, zamykania naczynek, godziny otwarcia, 3 tygodnie.

tags: